«День освобождения Киева» – це ті вихідні, коли жителі столиці масово виїжджають на Alfa Jazz Fest у Львові, на Одеський Міжнародний кінофестиваль тощо. Але Львів та Одеса «не гумові», а інші міста вибагливий мешканець мегаполісу не розглядає, як придатні для відпочинку. Саме тому зараз з 3го жовтня наступив зірковий час Харкова – там 2 тижня триватиме масштабний культурний форум «Галіція.Культ», заради котрого до міста приїдуть митці, туристи та просто культурні люди з усієї України.
Як одна із тих самих розбещених жителів столиці, я вперше побувала у Харкові нещодавно. Місто, від котрого я не чекала нічого особливого, стало для мене ковтком свіжого повітря після Львова та Одеси, котрі вже відверто приїлись. Якщо у вас нема планів на найближчі вихідні, а на Ukrainian Fashion Week ви не збираєтесь, то ось 5 причин взяти квиток до Харкова.
Похожие материалы:
1. Побачити прекрасні зразки архітектури у стилі конструктивізму, серед яких перший радянський хмарочос – Держпром. Якщо ви не бачили його вживу, то будете вражені. Обов’язково зайдіть у 4 під’їзд, там досі працює ліфт встановлений 1928 року. У ліфті сидить жіночка, у неї є свій стілець, телефон, дзеркало – такий собі міні-кабінет. І поки вона піднімає вас на потрібний поверх, здається, що це зовсім не ліфт, а якась машина часу. Нighly recommended, як то кажуть.
2. Поспілкуватись з одними з найяскравіших представників сучасної української літератури – Юрієм Андруховичем та Тарасом Прохаськом. 14 жовтня письменники зустрінуться з усіма бажаючими в харківському Літературному музеї. Прохасько прочитає лекцію «Ірина Вільде: жахи фельєтонної доби», в якій буде йти мова про українську письменницю, чиї твори відносять до феміністичної прози. Андрухович же дасть публічне інтерв’ю і обіцяє відповісти, як на питання про особисте та професійне, так і про свої політичні погляди. Має бути цікаво.
Тарас Прохасько та Юрій Андрухович
Похожие материалы:
3. Є міста, в яких брати екскурсію не хочеться – краще все самому дослідити. Харків не з таких. Якщо вас цікавить його індустріальна складова («Турбоатом», завод «Світло шахтаря», завод ім. Малишева та інші), без спеціальних дозволів вам не обійтись. Така сама історія з літературним Харковом – той же «Дім Блакитного» (Будинок літераторів ім. В. Блакитного) береже неймовірні історії типу «як Маяковський програв у більярд Йогансену» та багато інших, котрі вам розкажуть лише професійні літературознавці. Інше місце сили – це будинок «Слово», де колись жили Павло Тичина, Остап Вишня, Лесь Курбась, Микола Хвильовий і ще ряд імен, добре знайомих нам зі шкільної літератури. Мені особливо пощастило, оскільки екскурсію нам проводила Тетяна Пилипчук, завідувачка науково-дослідним відділом літературного музею.
Похожие материалы:
4. 15 жовтня прийти і побачити моновиставу «Лондон» від «Драма.UA» (перша в Україні постійнодіюча платформа для постановок сучасної драматургії). «Лондон» – це п’єса про любов до батьківщини, про білоруського сантехніка Гєну, що потрапляє в столицю Британії і лише там починає досліджувати поняття патріотизму. Тема еміграції, пошуків кращого життя «там, де нас нема» особливо близька галичанам, але не менш зрозуміла для всіх українців.
5. Ще один привід бути у Харкові цієї неділі – концерт львівського гурту «Гич-оркестр». Етно-рок-колектив зіграє на сходинках Харківського оперного театру свою «експериментальну» музику. Гурт особливий ще й тим, що ставить на музику вірші Павла Тичини і Володимира Сосюри, а також переосмислює усну народну творчість.