«Дорослий із вас двох – ви»: Олександр Педан про те, як не втратити зв'язок із дитиною-підлітком

І пережити підліткову кризу без скандалів

Підліткова криза – не вигадане тинейджерами поняття, а справжній психологічний рубіж, через який проходять усі діти. Психологи й педіатри вже давно розповідають нам, що зміни у поведінці дітей обумовлені гормональними перебудовами. Це, якщо пояснити просто, як ПМС, який жінки переживають щомісяця, тільки триває довше. Мамам така аналогія буде зрозумілою, адже вони знають, як непередбачувано вони себе поводять у цей час.

Цей період може тривати рік або два й він реально дуже важкий для всіх. Діти намагаються самостверджуватись, доводити батькам, собі і цілому Всесвіту, що вони вже дорослі. Часто-густо роблять боляче батькам, йдуть у протест, роблять усе наперекір. Або інша модель поведінки –   закриваються від світу, поринають у свої думки і  доводиться лише здогадуватись добрі ці думки, чи погані. Підлітки змінюються ще й візуально і це теж їх деколи шокує, штовхає на різні експерименти із зовнішністю.

У нашої Лєри криза майже закінчилась, нас це тішить. На цей період мені припала роль доброго поліцейського, бо у дружини з донькою в цей період частіше виникали конфліктні ситуації.  Я неодноразово чув від Інни фразу: «Це не наша дитина, її підмінили». Із Лєрою було іноді складно домовитись, що їй не пропонуй – усе не подобається. Вона дуже багато часу проводила сама, постійно сиділа у соцмережах. Це було непросте випробовування і я радий, що ми пережили його з найменшими втратами.

Поділюсь своїми секретами, як поводитись із дитиною під час підліткової кризи, щоб прийти до її фінішу близькими друзями.

Пильнувати, але не шпигувати й спілкуватись на рівних

Я «за» дружні стосунки з дитиною, але в цей період повністю давати їй волю не можна. Небезпеки в такому віці дуже багато, як в онлайн так і офлайн середовищі. Недосвідчена дитина дійсно може наробити дурниць. Потрібно пильно спостерігати за її життям, але непомітно для неї.  Обов’язково знати з ким спілкується, обговорювати, що читає чи дивиться. Постаратись побудувати довірливі стосунки. Я ніколи не посягаю на приватну територію доньки, не знаю паролю від її телефону й ніколи не читаю її переписки в соцмережах. Якщо дитина дізнається, що ви шпіоните за нею, ваші стосунки буде складно реанімувати.

Говорити й ставитись до дитини так, як було раніше уже не можна. Їх дратує, коли батьки надмірно сюсюкаються, вони хочуть, щоб їх сприймали, як дорослих. Але ви бачите, що вони ще не дорослі. У  вашій свідомості ваша дитинка завжди буде маленькою голубкою, яку не хочеться відпускати у вільний політ (сміється).

Запропонувати нові хобі

Буде круто, якщо вам вдасться завантажити дитину цікавими для неї активностями. Це дуже корисно, бо в цьому віці зароджуються всі соціальні звички. А ще це може допомогти визначатися  з майбутньою професією.

Ми обережно підштовхнули Лєру до того, щоб вона шукала для себе нові хобі. Я сказав, що підтримаю фінансово будь-які її бажання для саморозвитку. Вона спробувала багато різного: займалася танцями, закінчила курси з дизайну, пішла в школу акторської майстерності, вдосконалює англійську. Їй сподобалось вивчати й пробувати щось нове настільки, що вона вже сама шукає для себе заняття. Нещодавно Лера знайшла курси української мови й бере онлайн уроки. Дізналася, з якою вчителькою займається її подружка, домовилася про все сама. Хоча іспиту цього року у неї не буде, тобто мотивація виключно «для себе».

Займатись спортом разом

Для спорту не обов’язково шукати гуртки чи секції. Це можуть бути будь-які активності. У мене із цим склалося легко, адже я є прикладом для моєї доньки і в спортивному сенсі теж. Спочатку вона сказала, що хоче займатися дайвінгом, пройшла курси й отримала сертифікат. Щоправда, дайвити після того вона не хоче, скільки б я її не просив. Але досвід все одно був прикольний. Ще ми каталися разом на скейтах, Лєра запрошувала мене на прогулянки на роликах, поки не запровадили локдаун.  Думаю, попереду у нас ще багато спільних спортивних відкриттів. Такі заняття – це час, який ви інвестуєте і в свою дитину, і в себе.

Зануритись у захоплення дитини

Аніме, відеоігри, скейт, ролики, фільми, музика або фотографія – сучасні діти захоплюються багатьма цікавими речами. Вам треба поважати те, що їм подобається і спробувати це приміряти на себе. Найголовніше для цього – цікавитися, розпитати, що саме у цій активності дитині близько, що розважає, яких цілей вона прагне досягти. Якщо у вас вийде організувати спільне хобі, ви завжди матимете спільну тему для розмови. Душевно поговорити після запитання «Що там у школі?» не вийде. Потрібно бути на одній хвилі. Дитина у цей період дуже потребує уваги і живого спілкування. Це міф, що вони лише хочуть сидіти в телефонах.

Ми з Лєрою створили спільний Тік-Ток, який знімаємо разом. Для нас – це вже такий мікробізнес, за який вона несе відповідальність. У неї це ще і перша спроба заробітку, і знайомство з фінансовою грамотністю, і розвиток креативності. А для мене – можливість пробувати щось абсолютно нове й незвичне, бути сучасним і круто проводити час із донькою. Доречі, інколи стосунки дітей із батьками псуються через те, що дорослі не хочуть цікавитись, чим живе світ сьогодні. Діти цього соромляться. Бо в очах одноліток дітей в такому амплуа батьки виглядають не круто. А підлітки дуже залежать від думки друзів, візьміть це на замітку.

Не бути батьком-диктатором

Криком і агресією дружби з підлітком не побудуєш. Ніколи не можна тиснути на дитину, принижувати її при друзях, давати вказівки. Критикувати стиль одягу, друзів або захоплення – теж дуже погана стратегія. Якщо хочете зробити зауваження, відійдіть убік і поговоріть так, щоб ніхто не бачив. А краще, стримайте свої емоції і перенесіть розмову на час, коли ви будете спокійно сприймати ситуацію.

Пам’ятайте одне: дорослий із вас двох – ви. У вас немає права реагувати негативом на негатив. Якщо ви почнете мірятися з вашою дитиною розумом чи авторитетом, то з одного боку, ви звісно переможете, бо маєте більше сили. Та з іншого – однозначно програєте, бо втратите ваші стосунки. Так, вам часто доведеться поступатися й терпіти. Але тримайте в голові, що цей період не вічний.  Він минеться і ваше янголятко знову повернеться до вас.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Куркума для схуднення, омолодження та виведення токсинів: як і...


Читайте також
Популярні матеріали