«Не треба купувати почуття дітей безлімітними презентами», – історії про виховання від двічі тата Олександра Педана

Блог телеведучого

Виховати правильне ставлення до грошей і подарунків у дітей – завдання з зірочкою. У нас із дружиною не завжди виходило впоратися з ним на відмінно. Поділюся нашими перемогами й інсайтами.

Я пишаюся тим, як ми виховали нашу старшу доньку – Лєру. Часто чую приємний фідбек від вчителів і знайомих про неї і дуже тішуся. Це результат роботи моєї дружини, і я дуже їй вдячний. А ще, безумовно, важливим є вибір школи. Адже світосприйняття людини формує її оточення. Як би не старалися батьки, соціум, у який потрапить дитина, буде на неї впливати. Раджу дізнатися, які діти вчаться в школі, куди ви плануєте віддавати своїх малюків. Можна сходити на випускний або перше вересня й поспостерігати. Радію, що школа, у якій вчиться донька, не зробила марними наші старання.

У характері Лєри мені подобається, що вона ніколи не хизується тим, що вона дитина «зіркового батька». Я намагався ніколи не підкреслювати свою публічність у нашому спілкуванні. Зіркою можу бути на роботі, для глядачів, а для неї я – просто тато, рідний, зрозумілий і близький. Її навіть трохи дивувало, чому зі мною просять сфотографуватися на вулицях. Щоб вона не відчувала ревнощів до інших або до роботи, завжди старався давати їй достатньо уваги.

У питаннях грошей і подарунків з Лєрою ми обрали правильну, на мій погляд, стратегію. Ми не колисали її в норкових пелюшках, не бігли купувати те, що вона хотіла, за першою вимогою. Абсолютно прийнятним у нас в родині є аргумент: «Спочатку тато має на це заробити». Ми змалечку пояснили їй значення роботи та грошей. Приблизно так: для того, щоб їсти, одягатись, подорожувати, купувати подарунки, батьки працюють.

Дорогі презенти в нас заведено дарувати лише на якісь великі свята. Свій перший мобільний телефон Лєра десь загубила. Другий у неї вкрали. Після таких невдач ми купили їй набагато дешевший телефон. Пояснили, що це не іграшка, а засіб зв’язку та необхідність. Коли на свій день народження донька попросила нас подарувати їй наймодніший смартфон, запропонував їй угоду — я дарую половину вартості телефону, а іншу вона докладає з власних заощаджень. І сталося диво. Лєра проаналізувала ситуацію та сказала: «Окей, тоді я куплю його восени, коли ця модель подешевшає». Через кілька місяців ми купили бажаний ґаджет, і вона досі ним користується. Нарешті це був телефон на кілька років. Думаю, що вона стала його цінувати, бо витратила власні кошти.

Я й далі використовую таку схему для купівлі дорогих речей. Працює завжди. Ще одна наша фішка, коли подарунок – це мотивація. Наприклад, ми купили собаку, коли донька на відмінно закінчила чверть у школі. Лєра абсолютно нормально ставиться до таких бізнес-стосунків. Тепер ми з нею навіть разом заробляємо певні гроші в соцмережах. І я пишаюся тим, що вона вчиться заробляти та розумно витрачати.

Молодшого сина ми занадто балували. Думаю, річ у тому, що ми дуже довго чекали на його появу й тому після народження хотіли кинути весь світ до його маленьких ніжок. Дарували йому іграшки щодня. І я, і Інна. Моя дружина – вчителька й добре розуміється на дитячій психології, та і я досвідчений тато, але адекватно поводитися не виходило.

У якийсь момент я почав слухати виступи дитячих психологів на цю тему, читати книжки та зрозумів, що ми припускаємось помилки. Почав говорити про це дружині, але вона мене не чула. Так, іноді нас настільки захоплюють емоції, що навіть найближча людина для інколи – не авторитет. Але потім Інна теж почула історію про те, що діти, які отримують подарунки щодня, перестають це цінувати. Коли ти повертаєшся з роботи, вони чекають не на тебе, а на нову іграшку чи смаколик. Тоді батьки сприймаються як Дід мороз чи просто гаманець. Фактично ви втрачаєте реальне спілкування з дитиною.

І ми зупинилися. Звісно, це було важко не тільки для нас, а й для Маріка, бо ми самі підсадили малого на цю голку. Спочатку реакцією на зміни були сльози. Ми почали з ним досить по-дорослому говорити та пояснювати, що подарунки зазвичай дарують на свята або за якісь добрі справи. Тобто подарунок як мотивація може бути, але застосовуватися має вкрай рідко. З часом всі звикли до нових правил гри.

Діти апріорі люблять вас, якщо ви ставитеся до них добре, піклуєтеся, даєте належну кількість уваги. Вони відчувають вашу любов і не вимагають підтверджень. Не треба купувати почуття дітей безлімітними презентами. Це зіпсує ваші стосунки. Якщо не зупинитися вчасно, ви не будете їм цікаві як рідна людина, з якою можна просто поговорити чи погратися.


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали