Як поводити себе з токсичною колегою

Покрокова інструкція від психологині

Зустріти токсичних людей можна в чергах, в транспорті чи в соцмережах. Але що робити, якщо такі люди виявляться вашими колегами, з якими ви вимушені контактувати майже щодня? Психологиня Юлія Гайдай ексклюзивно для ELLE.UA ділиться важливими й дієвими інструментами, які дадуть змогу вибудувати власні кордони та не бути вразливим до впливу колег.

Кадр із серіалу «Ранкове шоу»

Протягом життя кожен з нас зіштовхується з абсолютно різними людьми. Хтось із них викликає в нас симпатію, хтось — ні. І в другому випадку часто мають на увазі токсичних людей. Найчастіше це емоційно складний, насильницький і негативний досвід взаємодії з іншою людиною.

Щоб виявити токсичність в іншій людині, важливо пам`ятати, що токсичні методи впливу зазвичай пасивно-агресивні. Тобто токсичність проявляється за допомогою маніпулятивних поведінкових патернів, таких як знецінення, перенесення провини, газлайтинг, гіперопіка.

Протистояти знеціненню, цькування, нереалістичним вимогам або харасменту на роботі буває дуже непросто. Якщо пам’ятати, чому люди стають токсичними, стає легше не сприймати їх поведінку на свій рахунок і абстрагуватись.

Токсичне спілкування — це завжди спроба компенсувати внутрішній біль, адресуючи його іншому. Наприклад, у хлопчика був жорстокий батько, який критикував його за будь-яку похибку і карав, коли той намагався захиститись або заперечити. Ставши дорослим, він може розвантажувати накопичену агресію на співробітниках як вибагливий і безкомпромісний керівник. Що ж допомагає вибудувати внутрішній бар’єр між його діями та власною психікою? Розуміння, що поведінка керівника — це його спосіб не відчувати себе маленьким беззахисним хлопчиком в ситуації загрози.

Водночас дуже важливо знайти спосіб «розвантажити» викликані ситуацією на роботі почуття: пожалітися, розповісти комусь, як ви втомились і як ви злитесь. Спробуйте сісти та подумати покроково, як ви можете організувати собі підтримку саме зараз?

Кадр з фільму «Диявол носить Prada»

Стратегії, які можна застосовувати в робочих стосунках, можуть бути такі:

1. Не чекайте від такої людини змін. Набагато простіше будувати діалог, коли ви чітко розумієте, що токсичний співрозмовник навряд чи колись стане поводитися інакше.

2. Окреслюйте чіткі кордони. Улюблене заняття токсичної людини — тиснути емоціями й порушувати особистий простір інших. Відкиньте ввічливість і позначте межі допустимого.

3. Беріть контроль над розмовою на себе. Токсичні люди вправні маніпулятори, розуміючи це, стежте за напрямом бесіди, щоб не потрапити в «пастку». Це не так складно, як здається. Наприклад, можна спритно змінити тему розмови, щоб охолодити співрозмовника.

4. Не давайте чіткі відповіді на незручні запитання.

5. Будьте стримані. Токсичні люди обожнюють захоплювати інших у «вирву негативних емоцій». Якщо ви потрапите в неї, то станете жертвою провокацій і будете відповідати негативом на негатив. А отже — втратите рівновагу.

6. Будьте прямолінійні. Чітке формулювання своєї позиції дуже часто лякає токсичних людей. Відкрито кажіть, що вас не влаштовує.

7. Скоротіть тривалість спілкування, якщо не маєте змоги повністю відмовитися від нього.

8. Намагайтеся зі співчуттям ставитися до токсичних людей. Вони не народилися такими, але з різних причин не навчилися задовольняти свої потреби екологічним шляхом.

Розуміючи причини поведінки токсичних людей, ви допоможете передусім собі не стати жертвою провокацій, а також дистанціюватися від такої людини з почуттям співчуття, а не злості, ненависті, роздратування.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали