Мода під час війни: чим запам’ятається нам цей рік

Нова епоха

Рівно рік тому, коли більшість із нас поспіхом покидали свої домівки з тривожною валізою, ми навіть не здогадувалися, що одним із гучних рупорів війни може стати і мода. Сьогодні ми озираємося на цей безкінечний рік і бачимо, що «музи не мовчали» жодного дня.

Інститут кольору Pantone назвав барви українського стяга «блакитним свободи» та «енергійним жовтим»

#Stand with Ukraine: підтримка світу

Уже на початку березня команда Ukrainian Fashion Week звернулася до представників модної індустрії — «всіх партнерських спільнот, національних та міжнародних» — та закликала допомогти Україні у війні. UFW запропонували шість способів такої допомоги: припинення будь-якої співпраці з РФ, вихід із російського ринку; інформаційна підтримка України; збір коштів для України; надання своїх продуктів чи послуг Україні; винайм українців; проведення внутрішніх кампаній. І наш крик про допомогу було почуто.

Один за одним світові бренди у своїх робочих акаунтах, з особистих сторінок дизайнерів та з модних подіумів почали висловлювати свою солідарність з Україною. Першим був Giorgio Armani, який свій показ на Тижні моди в Мілані провів у повній тиші «як прояв поваги до мирних людей, яких охопила трагедія в Україні». За ним — Ізабель Маран, яка під час показу свого бренду підсвітила подіум синьо-жовтими кольорами, та Демна Гвасалія, який розпочав шоу Balenciaga із вірша українського поета Олександра Олеся «Живи, Україно, живи для краси» та підготував для кожного гостя символічний подарунок — футболку в кольорах українського стягу. Після того, як Pantone оголосив новими кольорами року синій та жовтий, відповідних поєднань на подіумах та у стрітстайл хроніках з кожним днем ставало більше. За кількістю жовто-блакитних образів рекордсменкою сміливо можна назвати інфлюенсерку Леонні Ханне, хлопець якої родом із України.

  • Показ Isabel Marant FW 22
    Показ Isabel Marant FW 22
  • Показ Balenciaga FW 22
    Показ Balenciaga FW 22
  • Saint Laurent
    Saint Laurent
  • Вера Вонг разом з командою Vera Wang
    Вера Вонг разом з командою Vera Wang
  • Acne Studios FW22
    Acne Studios FW22
  • Coperni FW 22
    Coperni FW 22
  • Lanvin FW 22
    Lanvin FW 22
  • Botter FW 22
    Botter FW 22
  • Емілі Сіндлев
    Емілі Сіндлев
  • Леонні Ханне
    Леонні Ханне

За співчуттями пішли і рішучі дії. Chanel, Cuccia, Prada, Yves Saint Laurent, Balmain, Acne Studios, Nanushka, Ganni, Hermes, Calvin Klein, H&M Group, Inditex та сотні інших модних брендів призупинили свою діяльність або й зовсім вийшли з російського ринку, а також оголосили про перерахування мільйонних коштів на допомогу постраждалим від війни українцям.

Українські дизайнери під час війни

Під звуки сирен і вибухів українські дизайнери зачинили свої шоуруми, але не припинили діяльності. Хтось роздав частину своїх запасів зі складу на потреби вимушених переселенців і волонтерів, хтось пішов волонтерити сам, а хтось швидко переформатував виробництво під пошив термобілизни чи взуття для військових. Зовсім скоро почали з’являтися і перші колекції, створені в умовах повномасштабної війни. Аби підтримати дизайнерів і зберегти сезон SS 23, який опинився під загрозою, було вирішено зробити 51-сезон Ukrainian Fashion Week міжнародним. Ініціативу Support Ukrainian Fashion від UFW підтримали 9 тижнів моди, які представили колекції 43 дизайнерів з України в межах показів та в digital-форматах.

  • Показ Sheezen на Vegan Fashion Week
    Показ Sheezen на Vegan Fashion Week
  • Показ NADYA DZYAK на Malta Fashion Week SS23
    Показ NADYA DZYAK на Malta Fashion Week SS23
  • Показ Litkovska в рамках Kornit Fashion Week London 2022
    Показ Litkovska в рамках Kornit Fashion Week London 2022

У грудні UFW анонсував другий міжнародний сезон, а вже 21 лютого українські бренди KSENIASCHNAIDER, PASKAL і FROLOV представили колекції FW 23-24 на London Fashion Week. У фіналі дизайнери Ксенія Шнайдер, Джулі Паскаль та Іван Фролов вийшли, об’єднані українським прапором із логотипом UNITED24. UNITED24 — це офіційна фандрайзингова платформа, мета якої — об’єднати людей у всьому світі у прагненні підтримати Україну.

До речі, це не вперше, коли українські дизайнери використовують світові подіуми, аби нагадати про ті жахи, які сьогодні переживає їхня батьківщина. Після показу Litkovska в рамках Kornit Fashion Week London 2022 Ліля Літковська вийшла на подіум із плакатом із написом: «Help Mariupol, Azovstal. Now». Момент видався вкрай емоційним: ані дизайнерка, ані гості не могли стримувати сліз. Саме в цей день десять автобусів із українськими військовими виїхали із заводу «Азовсталь». 

Позиція замість позиціонування

Сьогодні більшість українських брендів продовжують працювати в умовах, далеких від сприятливих для творчості. Часто без світла, води і опалення, під вибухи і обстріли. Але парадокс: модна індустрія не тільки не зупинилася, а й переродилася й вийшла на абсолютно новий рівень. Один за одним з`являлися нові бренди і навіть відкривалися шоуруми

Більшість дизайнерів визнають, що по-справжньому зрозуміли цінність позначки «made in Ukraine» тільки зараз. Саме тому така величезна кількість колекцій, капсул, колаборацій, в яких бренди звертаються до традицій і пам’яток, чітко артикулюють свою громадянську позицію та віддають кошти з продажів на підтримку армії та потерпілим від війни. Колекції, створені за цей рік, уже увійшли в історію, а частина речей, як то браслети «Азовсталь» від UNITED24 і SOVA, стали талісманами і символами епохи. Сьогодні, коли з нашого життя зникли напів тони, стало очевидно: мода ніколи не була поза політикою, поза справедливістю і поза совістю.

А українські дизайнери, які стали гучним міжнародним рупором, показали, що всі ми сьогодні — єдиний бренд «Україна», якому аплодує весь світ.

Знакові речі, створені українськими модними брендами за цей рік

  • Кольє «Обгорілі колоски» від Bevza
    Кольє «Обгорілі колоски» від Bevza
  • Та сама рожева панама від SHKOURA
    Та сама рожева панама від SHKOURA
  • Підвіска Freedom від Guzema
    Підвіска Freedom від Guzema
  • Світшот із благодійної колекції FROLOV HEART від FROLOV
    Світшот із благодійної колекції FROLOV HEART від FROLOV
  • Сережки «Півник» від GUNIA Project
    Сережки «Півник» від GUNIA Project
  • Бейсболка з українським прапором від Ruslan Baginskiy
    Бейсболка з українським прапором від Ruslan Baginskiy
  • Блейзер Folk з традиційною українською хусткою від ТОТÉ
    Блейзер Folk з традиційною українською хусткою від ТОТÉ
  • Кеди Stand with Ukraine від The COAT by Katya Silchenko x NOOVA
    Кеди Stand with Ukraine від The COAT by Katya Silchenko x NOOVA
  • Шовкова хустка «Віримо в Україну» від Poustovit
    Шовкова хустка «Віримо в Україну» від Poustovit
  • Браслет «Азовсталь. Символ незламності» від UNITED24 та SOVA
    Браслет «Азовсталь. Символ незламності» від UNITED24 та SOVA
  • Вишиванка з танками від Indposhiv
    Вишиванка з танками від Indposhiv


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали