Штучний інтелект: посібник сучасного користувача

SMM-маркетинг уже в минулому. Настав час вивчати AI-маркетинг

Що вам спадає на думку, коли ви згадуєте про штучний інтелект? Можливо, уява малює роботів Ілона Маска, які поступово замінюють усе живе? Або ви вважаєте, що штучним інтелектом не варто перейматись, доки Siri не вгадає пісню, про яку ви щойно подумали? Або ж ви просто розмірковуєте, як довго триватиме це дещо істеричне захоплення ШІ? Тільки-но ми опанували NFT, а на порядку денному вже інший тренд — штучний інтелект і його вплив на наше життя. Багато людей нині поділяються на три табори: одні відчувають страх перед майбутнім роботехнічним апокаліпсисом, а інші вважають, що штучний інтелект — це цифрова нісенітниця, яка не має стосунку до нормальних людей. Але є й ті, хто віддає належне ШІ, бачить у цьому майбутнє. Проблема в тому, що перші два не усвідомлюють всіх способів, якими ШІ впливає на наше життя вже зараз. Між тим провідні експерти сходяться на думці, що штучний інтелект стане такою ж трансформаційною складовою, як і свого часу інтернет. Після того як компанія OpenAI запустила свій широковживаний ChatGPT, технологічні гіганти, зокрема Microsoft і Google, почали гонитву за впровадженням подібних продуктів. Передбачуваний ажіотаж спричинив паніку — ніби ми рухаємося занадто швидко. Група видатних вчених-комп’ютерників навіть підписали відкритого листа, в якому наполягали на призупиненні розробки ШІ, оскільки «інтелект, здатний конкурувати з людиною, становить серйозні ризики для суспільства і людства», — від поширення дезінформації та автоматизації робочих місць до більш катастрофічних наслідків, яких ми поки що не уявляємо. Ба більше — хрещений батько ШІ Джеффрі Гінтон попереджає, що в поганих руках ця технологія може бути руйнівною. Тим часом режисер Крістофер Нолан каже, що його фільм «Оппенгеймер» про розробку атомної бомби містить «дуже сильні паралелі» зі штучним інтелектом, а Голлівуд страйкує через побоювання, що ШІ вже завтра означатиме для їхньої роботи. Загалом страшно й подумати, що джина можуть випустити з пляшки, і тому багато хто з нас ховає голову в пісок.

Читайте також: Як це було: fashion-знімання ELLE за допомогою Midjourney

Нещодавно я підписалася в інстаграмі на акаунт @chatgptricks, в якого зараз уже мільйон фоловерів. Пости про останні новини в царині штучного інтелекту тут з’являються доволі регулярно, проте вже за деякий час я відчула певну розгубленість через неможливість не те що спробувати все це на практиці, але й вчасно слідкувати за останніми досягненнями. Дякувати авторам акаунту, вони періодично оприлюднюють підсумки про здобутки за певний період, зокрема за минулий рік. Утім, один з останніх постів уже був присвячений підсумкам за тиждень. Тож варто поквапитись.

Короткий посібник користувача ШІ на момент підготовки номера виглядає приблизно так:

За минулий рік  CHATGPT офіційно став найбільш динамічним користувацьким сервісом в історії.

Його вже встигли забанити в Італії, його четверта версія здатна самостійно писати коди різними мовами програмування, зокрема Python, Java, C#, JavaScript та іншими. А ще він вміє розробляти вебсайти та мобільні додатки, легко адаптується до стилю та інтонацій користувача завдяки різним налаштуванням — таким як творчий, точний або збалансований. Днями ОpenАl представила нову версію ChatGPТ —  GPT-4о з оновленою мовною  панеллю, що здатна вести діалог у реальному часі та підтримувати спілкування через показ фото та відео. Microsoft та Google теж не пасуть задніх і вже встигли впровадити власні аналоги: в березні минулого року Google представив своїм користувачам Bard (який нещодавно було переформатовано у Gemini), Microsoft у лютому інтегрував GPT-4 у свій Bing Chat, а згодом у вересні презентував ще одну інновацію — розумного помічника Copilot, який редагує тексти, складає бріфи на певну тему або готує питання для інтерв’ю.

Ціла низка компаній упродовж минулого й початку цього року теж активно впроваджувала штучний інтелект у свої застосунки.

Читайте також: Наука, наукині й ШІ в Україні

Справжню революцію в світі мобільних пристроїв здійснив Samsung, який на початку 2024 року презентував свою нову лінійку ґаджетів зі штучним інтелектом. Оголошена концепція «АІ для всіх» ставить за мету, аби девайси, які стали більш інтелектуальними й функціональними, спрощували й робили цікавішим життя користувачів на щоденній основі. Так, за допомогою справді революційної функції Circle to Search with Google можна за лічені секунди знайти музей, на фоні якого сфотографувався ваш товариш, чи бренд сукні, в якій на червоний хідник буквально щойно вийшла Джей Ло — для цього достатньо лише обвести відповідний об’єкт пальцем чи електронним пером S Pen, що йде в комплекті. Це як пошук за картинкою в Google, тільки швидший і «розумніший». АІ-смартфон остаточно руйнує мовні бар’єри: бронюйте готель в Парижі чи столик в ресторані Верони без жодних страхів бути незрозумілим — Live Translate миттєво перекладе вашу розмову на понад 16 мов у реальному часі. Також можна назавжди забути про невдалі кадри: опція Photo Assist видалить на світлинах перехожих чи кота, який раптово потрапив у кадр, змінить розмір автомобіля і навіть переставить вас місцями з подругою (ще й так, що ніхто не здогадається, що було якось інакше!) І це далеко не весь перелік функцій, з якими Samsung відкрив нову еру АІ-смартфонів і вивів мобільний досвід на абсолютно новий рівень. 

*Преміальний мобільний штучний інтелект, представлений у нещодавній серії Galaxy S24, стане доступний на більшій кількості пристроїв: Galaxy S22 і Galaxy S23, складаних Galaxy Fold4 і Fold5, Flip4 і Flip5, а також на планшетах Galaxy Tab S8 і Tab S9.

Adobe запустив Al-генератор зображень Adobe Firefly та впровадив ШІ у Photoshop та Illustrator. Відтепер можна легко домалювати фон у зображенні та буквально в один клік продублювати або замінити певну ділянку. Те, що раніше потребувало часу та механічних зусиль користувача, тепер забирає лічені секунди. Чого варта лише здатність відтворити векторну картинку в будь-якому завантаженому стилі. Spotify своєю чергою розробили функцію на основі ШІ під назвою DJ, а програма для дизайну Canva задіяла нові інструменти Al в Canva Create. Словосполучення «штучний інтелект» стало одним із найбільш вживаних останнім часом, і це зовсім не дивно.

Проте окрема історія — це створення зображень і відео за допомогою ШІ, адже саме вони спричинили чимало галасу. Свої моделі інструменту перетворення тексту на зображення представили OpenAI (DALL-E 3), Alibaba (Tongyi Wanxiang), Stability Al (Stable Diffusion), Midjourney і, звичайно, Google та Microsoft. Моделі генерації зображень постійно вдосконалюються — наприклад, остання версія Midjourney v6, що створює цілком реалістичні зображення та вже викликає певні запитання: як скоро зникне межа між фактичним та уявним? Ми всі добре пам’ятаємо історію з фото ніби заарештованого Дональда Трампа, яке було згенеровано саме через Midjourney (до того ж в одній із перших версій). Через цей інцидент і шалену кількість запитів на генерацію іміджів платформа навіть була змушена на деякий час припинити реєстрацію нових користувачів. Не меншого бешкету накоїли фото та відео Ейфелевої вежі у вогні, які нещодавно були оприлюднені у TikTok. Згенеровані  кадри за короткий термін зібрали 4,7 млн вподобань і 87 млн переглядів. І хоча то була явна підробка, чимало користувачів цього геть не усвідомили. Тисячі людей твітили #PrayForParis у відповідь на різних каналах соцмереж. Тепер пошук у TikTok за запитом «Ейфелева вежа» видає головними результатами «Ейфелева вежа у вогні» і «Ейфелева вежа 2024 пожежа». Якщо раніше на згенерованих зображеннях можна було доволі легко вирізнити недоліки, то остання v6 від Midjourney справді вражає реальністю (як саме, можна переконатись у нашому матеріалі з рубрики «Мода»). І хоча реєстрація на Midjourney вже давно є платною для всіх користувачів, сума в 10 доларів за 200 зображень на місяць досі вважається доступною для багатьох, тож залишається спокуса й надалі експериментувати із зображеннями та випробувати терпець користувачів соцмереж.

Усі фанати ChatGPT із неабияким ентузіазмом зустріли ще одну новину: про запуск у січні цього року GPTStore — платформи, де можна знайти та задіяти користувацькі версії ChatGPT, адаптовані для певних цілей (програмування, письмо, гра тощо). Тут можна переглядати популярні та актуальні GPT, створені спільнотою, або запропонувати власний GPT і поділитися ним з іншими. Це ще один вимір, який свідчить про серйозні наміри штучного інтелекту та формування його власного ком’юніті. Коли запитати, що таке GPT у того ж Copilot, то окрім визначення саме про GPTStore цікаво довідатись, що той не просто працює на основі OpenAI, а характеризує компанію-винахідника також як «дослідницьку організацію, яка прагне забезпечити, аби штучний інтелект відповідав цінностям людства та використовувався для добра».

А як щодо фінансів, якими оперує галузь? За певними оцінками, зараз OpenAl веде переговори про залучення додаткових інвестицій у 100 млрд доларів. Лише Microsoft вклав 10 млрд в OpenAl. Далі, як-то кажуть, неодмінно буде.

Проте нині ШІ обговорюють не тільки як помічника, здатного суттєво заощадити час і зробити за вас певну роботу чи підготувати інформацію, але й у гендерному контексті. Так-так, саме в гендерному. Від робіт Алана Тюрінга в минулому столітті до багатошарових нейронних мереж Джеффрі Гінтона історію ШІ досі писали чоловіки. «Насправді в цій галузі непропорційно багато чоловіків, і це стосується як академічної, так і комерційної сфери, — наголошує Бріттані Сміт, наукова співробітниця Центру майбутнього інтелекту ім. Леверхюльма Кембриджського університету. — Це означає, що гендерні упередження можуть бути закодовані в системах штучного інтелекту різними способами».

Звісно, перелік усього, на що здатен ШІ, дедалі розширюється. У кожної людини власний підхід стосовно того, як саме його використовувати та спілкуватись. Але, на мою думку, мало хто готовий заперечувати, що ШІ — тренд, який з нами назавжди.

Текст: Єва Вільна


Реклама

Популярні матеріали

Як штучний інтелект змінює модну індустрію


TAOR Karpaty Resort & Spa: гармонія для душі та відновлення...


Instagram-тренд: які білі сукні вдягають модниці цього сезону...


Читайте також
Популярні матеріали