Попри всі труднощі великої війни, українські кінематографісти змогли зробити неможливе й перетворити рік, що минає, на, мабуть, найбагатший на якісні кінопрем’єри. Підбиваючи підсумки, згадуємо найгучніші українські фільми, які вийшли у прокат у 2023-му: від мультфільму «Мавка. Лісова пісня» до пригодницько-історичної кінострічки «Довбуш».
«Мавка. Лісова пісня»
Стародавній чарівний Ліс ніколи не пускав людей у свої таємничі глибини. Люди із сусіднього села і самі трималися якомога далі від нього — думали, що Ліс небезпечний, тому що в ньому живуть загадкові істоти. І раптом сталося диво. Мавка, одна з тих самих лісових створінь, і Лукаш, простий сільський коваль, закохалися одне в одного. Попри сильні почуття, закоханих спіткали негаразди — їхні світи розпочали війну один з одним. А все через появу в селі підступної Килини, яка побудувала поруч із лісом фабрику та задумала його знищити.
«20 днів у Маріуполі»
Документальна стрічка лауреата Пулітцерівської премії Мстислава Чернова, створена завдяки роботі членів команди Associated Press, які стали останніми міжнародними журналістами в оточеному Маріуполі. Вони продовжили роботу в облозі та згодом показали світовій спільності жахи російсько-української війни: розбомблений пологовий будинок, смерті дітей, масові поховання та інші російські злочини.
«Довбуш»
24 серпня в український прокат вийшла пригодницько-історична кінострічка «Довбуш» режисера Олеся Саніна. У центрі сюжету — життя найвідомішого з опришківських ватажків у Карпатах Олекси Довбуша. Фільм «Довбуш» є однією з найдорожчих українських кінокартин: його орієнтовний бюджет оцінюється у понад 90 мільйонів гривень, тож видовище вийшло надзвичайно епічним.
«Щедрик»
У центрі сюжету українсько-польської історичної драми «Щедрик» режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко історія трьох родин різних національностей: українців, поляків та євреїв, які об’єднані спільним горем — війною. З початку Другої світової війни вони гуртуються перед лицем воєнної загрози, а також репресій, якими супроводжується кожна зміна влади. Для підкреслення розмаїтості культур у фільмі звучать святкові пісні, притаманні кожній із представлених національностей, а також відтворено унікальні традиції святкування Різдва.
«Люксембург, Люксембург»
Другий фільм режисера і сценариста Антоніо Лукіча, який феєрично дебютував з кінострічкою «Мої думки тихі». Кінокартина розповідає про двох братів-близнюків з Лубен Полтавської області, які вирушають у Люксембург, аби зустрітися там з батьком, котрий покинув їх ще у дитинстві. Ця зустріч може стати останньою, адже батько важко хворий.
«Мирний-21»
Воєнна екшн-драма режисера Ахтема Сеітаблаєва розповідає про події 2014 року, коли російські окупанти розпочали вторгнення на Луганщину. Бійці луганського прикордонного загону не стали на бік окупантів і дали бій російським загарбникам, які переважали українців за кількістю не тільки особового складу, а й військової техніки. Назва фільму була обрана не випадково, адже Мирний-21 — це адреса кварталу, де був розташований луганський прикордонний загін.
«Памфір»
Події розгортаються у Західній Україні напередодні традиційного святкування Маланки. Памфір повертається до своєї родини на свята після тривалого перебування на заробітках у Польщі, та йому доводиться затриматися в рідному селі — коли його син влаштовує підпал у молитовному домі, Памфір змушений відновити зв’язок зі своїм кримінальним минулим.