Ідеї про власний бізнес, безперечно, виглядають дуже привабливо. Але, як це зазвичай буває, у житті все набагато прозаїчніше, ніж у мріях, і новачок-підприємець, який робить свої перші кроки, постійно наштовхується на проблеми. Розповідаємо, як уникнути помилок і з чого взагалі варто розпочинати свій новий проєкт.
Кадр із фільму «Просте прохання»
Порада №1: не ігноруйте інтуїцію
Навіть попри те, що всі без винятку підручники та статті з ведення бізнесу розповідають про необхідність прорахунків, планування та прогнозів, не забувайте про шосте чуття. Особливо, якщо воно вас раніше ніколи не підводило. Подумайте про свої хобі та можливості їх застосування у майбутній професії. Якщо ви непогано малюєте і вмієте створювати різні композиції, то цілком можливо, що десь у світі саме зараз сумує один роботодавець, якому дуже потрібен хороший дизайнер, а ви зможете допомогти. Саме цим принципом керується відомий мільярдер Річард Бренсон. Почніть свою справу з облікового запису в Instagram або з подарунків друзям. Головне — не боятися зробити перший пробний крок.
Порада №2: позбудьтеся зайвого
Візьміть ручку, папір і запишіть усі ті справи, які ви зробили за сьогодні. Проаналізуйте, які з цих справ принесли користь (гроші, досвід, задоволення), а які не залишили і сліду. Зробіть висновок та скоригуйте щоденний список завдань. Щось із нього явно необхідно викреслити.
Порада №3: займіться освітою
Першим кроком назустріч новій професії чи новому проєкту може стати освіта. Майстер-класи з фотографії, уроки малювання чи курси економіки — занурення у тему допоможе зрозуміти, що вам по-справжньому близьке. До того ж, вивчаючи роботи/проєкти/ідеї інших людей, ви зможете генерувати свої. Ідеальним майданчиком для самоосвіти може стати Coursera. На сайті зібрано понад 500 курсів за різними напрямами: біологія, математика, медицина, економіка, і це геть не повний перелік. Середня тривалість курсу — шість тижнів. Студенти дивляться відео, читають спеціальну літературу, роблять тести та домашні завдання, і все це у жорстко встановлені терміни. Особливість Coursera полягає в тому, що якість виконаних домашніх завдань оцінюють самі студенти, що, звичайно, не додає об’єктивності. Після успішного завершення курсу можна отримати відповідний сертифікат. А якщо ви вирішите стати студентом університету, курс якого прослухали, для вас передбачено «печивко» у вигляді заліку «автоматом» із відповідного предмета.
Кадр із серіалу «Мільярди»
Порада №4: полюбіть шлях
Більшість із нас мають грандіозні цілі й вважають, що стануть повністю щасливими лише тоді, коли їх досягнуть. Це хибне переконання перетворює дорогу до вашої мети у справжнє випробування. Великі цілі вимагають чималої витримки та сили волі, і якщо вас не буде драйвити щось на шляху до них, то заряд внутрішньої «батарейки» рано чи пізно закінчиться. Уявіть, що ви граєте у захопливу гру, і вчіться отримувати щире задоволення не лише від результату, а й від процесу.
Порада №5: заводьте нових знайомих
Кожен із нас отримує більше шансів на успіх тоді, коли має можливість спілкуватися з цікавими та багатогранними людьми, захопленими своєю справою. Іншими словами, якщо ви хочете створити, наприклад, один із найбільш популярних стартапів, оточіть себе однодумцями та тими, хто вже встиг досягти висот. Відомий підприємець і письменник Тім Ферріс щодо цього сказав одну дуже цікаву фразу: «Ти — середнє арифметичне з п’яти осіб, з якими найчастіше спілкуєшся». Непоганий привід замислитись.