Улюблені модні образи Лесі Українки

Згадуємо до Дня народження мисткині

З нагоди 150 ювілею від Дня народження Лесі Українки весь рік в Україні відбуватимуться різні заходи, присвячені видатній поетесі. ELLE згадує модні образи та цитати мисткині. 

Поетка добре зналася на тогочасній моді. Наприкінці 19 — на початку 20 століття жінки все ще носили корсети, але надавали перевагу довгим спідницям та сорочкам замість суконь, щоб мати змогу бути активнішими у суспільстві. Леся ніколи не наслідувала модні тренди, а створювала власні, феміністичні, щоб популяризувати нову культуру ставлення до жінок.

Всі – жінки, коли вони кохають.

1. Блуза та спідниця замість сукні.

У часи Лесі Українки європейське та українське жіноцтво зокрема робило перші кроки для того, аби стати частиною чоловічого простору. Щоб бути мобільнішими та виразити свою індивідуальність за допомогою одягу, жінки частіше носили сорочки і довгі спідниці замість незручних суконь.

Так робила й Леся. Її двоюрідна сестра Аріадна Труш згадує, що поетеса любила одягатися гарно, але скромно. Особливо вона любила блузи. Попри стереотипне уявлення про неї як «чоловічої», у блузі Леся мала жіночний і вишуканий вигляд.

Леся Українка. Одеса, 1888 р.

Леся Українка. 1912 р.

2. Корсет, щоб підкреслити талію.

Доповнював образи Українки корсет. У моді тогочасного суспільства він залишався неймовірно актуальним, незважаючи на незручність. Тонка талія була головним трендом, і йому підкорювалися всі. Відмовилися від цього елемента гардероба у 1908-му завдяки французькому модельєру-реформатору Полю Пуаре.

Краса – змагання до досконалості.

Щоправда, інколи носити корсет можна й у сьогоденні. Після популярності серіалу «Бріджертони» всім хочеться почуватися принцесою і приміряти жіночний аксесуар. На щастя, у наші дні дизайнери зробили їх набагато зручнішими.   

Олена Пчілка і Леся Українка. Ялта, кін. 1897 – поч. 1898 р.

3. Вишиванка.

У часи Лесі Українки вишиванку зазвичай носило селянство. Щоб популяризувати традиційний український одяг її одягала інтелігенція у святкові дні або для фотосесії, яка була розвагою для жителів міста. До наших днів збереглося чимало фото родини Косачів, на яких можна помітити вишиваний одяг.

Леся любила все українське і залюбки носила вишиванку. У повсякденні вона одягалася на європейський лад, але до українських узорів мала особливі почуття. Ще у дитинстві мама, Олена Пчілка, навчила поетку добре вишивати. Мама і донька захоплювалися колекціонуванням української вишивки, й Олена Пчілка неодноразово представляла українські вишиванки на виставках у Парижі.

Любила гори, трави, квіти,

А ви любіте Україну, діти.

Оксана Старицька, Леся Українка та Ольга Косач. 1896 р. 

Леся Українка. 1886 р.

4. Капелюх.

Українська письменниця й перекладачка Оксана Старицька-Стешенко згадує Лесю Українку так: «…Леся… завжди була у центрі уваги. Коли вона пережила операцію, то носила мітенку на лівій руці (щоб приховати прооперовану руку, яка була вражена туберкульозом — прим.ред.) і ходила з палицею. Достатньо було їй чимось загорітися, вона ставала неймовірно привабливою. У Лесі були прекрасні сірі очі, вони випромінювали таку силу ясного розуму, що все обличчя сяяло внутрішньою красою».

Слово – то мудрості промінь,
слово – то думка людська.

І справді, аналізуючи фото української поетеси, помітно, що вона одягалася достатньо скромно: блуза або сорочка, сукня, пальто, довга спідниця, вишиванка. А з аксесуарів — елегантний капелюшок, бант довкола шиї або кілька ниток намиста. Просто і зі смаком. 

Леся Українка. Сан-Ремо, травень 1902 р.

5. Мінімум прикрас.

На певних фото з дитинства та юності Лесі Українки помічаємо її у вінках, із квітами, зі стрічками і коралями на шиї. Та потрібно розуміти, що такі світлини були зроблені у великі свята, коли всі вбиралися в найкраще.

Трудно вірить, щоб погану одіж могла носить якась ідея гарна.

На щодень Леся робила ставку на мінімалізм і максимальну природність. Їй не потрібен був яскравий та пишний одяг, щоб привернути до себе увагу. Краса йшла зсередини. Тому із прикрас вона надавала перевагу брошці чи намисту. Проте нерідко доповнювала вбрання аксесуарами — ременем, сумочкою і не тільки.

Леся Українка. Київ, 1896 р.

З 25 лютого по 8 березня в Українському домі триватиме мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен». Детальна інформація про всі події буде з`являтися на офіційному сайті: 150imenlesi.org

За матеріалами cosmo.com.ua


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали