STOP FAKE: 10 фейків російської пропаганди, в які вірять українці

Маркери, за якими можна їх відрізнити

Уже 12 днів триває активна фаза бойових дій не лише на українських землях, а й в інформаційному просторі. Наш ворог активно поширює фейки, які нерідко ми підхоплюємо і самі ж розносимо між людьми. Тому ми зібрали 10 фейків россійської сторони, у які вірять українці, та спростували їх згідно з інформацією Центру протидії дезінформації при РНБО та Держспецзв’язку.

Фейки російської пропаганди, у які вірять українці

Instagram: @ukrainian_armed_forces

1. Окупанти ставлять мітки на картах Google

Декілька днів тому у Мережі активно поширювалася інформація, що ворог ніби-то використовує карти Google для розташування нових міток, за допомогою яких окупанти наводять артобстріли, ракетні й авіаудари. Однак ця інформація — лише черговий фейк, оскільки Google в Україні обмежив можливість додавання нових міток на карти. Держспецзв‘язку повідомляють, що це — інформаційно-психологічна атака, мета якої посіяти паніку та дезінформацію серед населення України.

Окупанти ставлять «мітки» на картах Google

Instagram: @nytimes

2. Російські окупанти встановили антену для прослуховування телефонних розмов українців

Один із найпоширеніших фейків, особливо у містах, які тимчасово знаходяться під контролем окупантів. Проте на сьогодні немає жодного підтвердження щодо встановлення такого обладнання і можливості прослуховування наших із вами розмов.

Російські окупанти встановили антену для прослуховування телефонних розмов українців

Instagram: @ethanswopephoto

3. Західні партнери злякалися та кинули Україну напризволяще

Ще один цинічний фейк, покликаний посіяти паніку, деморалізувати українців та зламати наш опір! Сьогодні світ об’єднався навколо нас — західні партнери передають нам зброю, боєприпаси, пальне, гуманітарну та фінансову допомогу, а до інтернаціонального батальйону вже записалися понад 20 тисяч іноземців. Усе це — реальні дії, які ми бачимо.

Які країни підтримують Україну

Instagram: @mfa_ukraine

4. Російські хакери зламали месенджери, якими користуються українці, та прослуховують і читають наші повідомлення

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомляє, що прослуховування месенджерів — це фейк. Правда ж у тому, що месенджери, які використовують наскрізне шифрування передачі даних є надійними інструментами комунікації. Спроби їх дискредитації покликані змусити українців перейти на менш надійні та неперевірені додатки, в тому числі й заборонені на території України.

Російські хакери зламали месенджери, якими користуються українці, та прослуховують і читають наші повідомлення

Instagram: @cmcgrath_photo

5. На ніч телефони необхідно переводити в авіарежим

У Мережі поширюється інформація, що на ніч потрібно переводити телефон в авіарежим, тому що українцям телефонуватимуть з невідомих номерів для наведення цілей для авіабомбардування. Це — черговий фейк, який свідчить лише про те, що окупанти мають гарну фантазію. Держспецзв’язку повідомляє, що встановити місцеперебування людини у такий спосіб фізично неможливо.

На ніч телефони необхідно переводити в авіарежим

Instagram: @cmcgrath_photo

6. Розмови та месенджери громадян прослуховуються українськими спецслужбами за правилами військового часу

Цей фейк, як і інші, було поширено з метою інформаційно-психологічного залякування, а також для того, щоб українції втратили довіру до ЗСУ та перестали повідомляти про місцезнаходження та пересування російської техніки. СБУ спростовує цю інформацію та закликає громадян звірятися з офіційними джерелами перед поширенням будь-яких повідомлень.

Розмови та месенджери громадян прослуховуються українськими спецслужбами за правилами «військового часу»

Instagram: @ethanswopephoto

7. Вода у мережі Києва непридатна для вживання

Центр протидії дезінформації при РНБО України спростував інформацію щодо непридатності води у мережах Києва для вживання через її недостатнє хлорування. Київводоканал має достатні запаси реагентів, щоб здійснювати знезараження води відповідно до вимог ДСАНПіН. Також у Київводоканалі нагадують, що 40% води у Києві знезаражується без застосування хлору більш сучасними реагентами.

Вода у мережі Києва непридатна для вживання

Instagram: @ethanswopephoto

8. На заході не раді біженцям зі Східної України

У соціальних мережах почала активно поширюватися інформація, що біженці зі сходу ведуть себе на заході не як біженці, а як туристи. Працівники Центру протидії дезінформації особисто зв’язалися із власниками готелів на Західній Україні аби спростувати цей фейк. За їхньою інформацією, переселенці поводять себе скромно, допомагають місцевій теробороні та збирають гуманітарну допомогу. Цей фейк покликаний розколоти захід і схід, які сьогодні об’єднані як ніколи.

Допомога біженцям із східної України

Instagram: @nytimes

9. Укрзалізниця відмовляється евакуювати іноземців

Після низки евакуаційних рейсів з Харкова почала активно поширюватися інформація, що Укрзалізниця відмовляється евакуювати іноземців, а українські військові використовують їх як живий щит. Це фейк. Насправді ж формуються іноземні групи для здійснення їх перевезення окремими вагонами, а на вокзалах працюють волонтери зі знанням іноземних мов. Поодинокі конфлікти з іноземцями виникають через правило щодо першочергової евакуації жінок і дітей (незалежно від раси та походження).

Евакуаційні рейси Укрзалізниці на західну Україну

Instagram: @ethanswopephoto

10. Лист Секретаря РНБО України Олексія Данилова про «позачергове засідання Апарату РНБО України»

У листі йдеться про питання, які начебто мали бути розглянуті на позачерговому засіданні. Серед них були зазначені «повне знищення ЗСУ», «категоричні відмови НАТО у допомозі», «конфлікт між ЗСУ й «Азовом» та інші нісенітниці. Центр протидії дезінформації при РНБО називає цю провокацію російської пропаганди однією із найбільш невдалих, тому що навіть такої форми роботи Апарату, як засідання, не існує.

Лист Секретаря РНБО України Олексія Данилова про «позачергове засідання Апарату РНБО України»

Facebook: Олексій Данилов

Тут зібрано усього 10 фейків, але насправді їх безліч, тому важливо знати, за якими маркерами їх можна відрізнити:

  • – Особливі вирази: «таємна інформація від СБУ», «терміново поширьте», «сказав знайомий військовий», «мій близький друг сказав», «перевірена інформація від ЗСУ» і тому подібні.
  • – Джерело невідоме, а інформацію не підтвердила жодна з офіційних сторін.
  • – Зазначення чіткого часу: «сьогодні вночі», «з 4 до 5 ранку» тощо.
  • – Переважання емоційної складової над фактажем.

Нагадаємо, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій опублікувала 10 порад, як не стати жертвою дезінформації.

Текст: Аліса Єрмоленко


Реклама

Популярні матеріали

Знайомтеся, Олександр «Терен» — український ветеран та новий...


«Я часто питала, за що мені ця втрата. А потім зрозуміла: війна не...


Найстильніші сумки для літньої пори в новій колекції HARVEST...


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Популярні матеріали