5 визначних історичних подій, що сформували українську ідентичність

Важливі дати, що зміцнюють незалежність України

Історія української боротьби за незалежність вражає: століттями українці не завдяки, а всупереч жорстоким режимам зуміли не лише захистити, а й зберегти та розвинути свою культуру, історію та право на свободу — будувати вільну, суверенну та незалежну Україну. Попри численні спроби інших держав спотворити, знецінити чи замовчати чимало важливих історичних подій, вони все ж відбулися і посіли вагоме місце не лише в українській, а й у світовій історії. 

З нагоди Дня Незалежності України проєкт «Шрифтова абетка української ідентичності» від Projector Foundation — це спосіб привернути увагу аж до 33 важливих подій, постатей і символів нашої незалежності, через які від А до Я можемо краще пізнати й переосмислити їх, адже без них наша держава не була б тією, яку ми знаємо, любимо та за яку стоїмо. Тож про 5 подій, які сформували нашу ідентичність, читайте далі в матеріалі.

«Переломний момент». Хрещення Русі

Хрещення Русі

У 988 році князь Володимир Великий обрав для України не просто нову та офіційну релігію, а й політичний вектор. Прийняття християнства відкрило князю і його династії доступ до очільників Візантії та європейських держав, а також докорінно змінило світобачення нації. 

У результаті розпочалось піднесення освіти, мистецтва, літератури, науки й архітектури. Разом з цим і розвиток та об’єднання Київської Русі. Для нашої нації та всього демократичного світу хрещення Русі символізує тяглість тисячолітньої історії України, через це росіяни так палко намагаються привласнити собі нашу історію шляхом насильництва й обману.

«Перша Конституція Європи». Конституція Пилипа Орлика

Конституція Пилипа Орлика

Вона майже на 40 років випередила французький «Дух законів» і засвідчила політичну зрілість козацької держави — Конституцію Пилипа Орлика можна вважати першою Конституцією Європи. 

Написаний латиною та староукраїнською мовою документ складається з преамбули й шістнадцяти розділів. Преамбула містить стислий огляд української історії від найдавніших часів. Додатково вона надає історичну доповідь про Київщину, в якій доводиться, що Росія не має на неї жодних прав. Оригінал староукраїнською мовою у 2008 році виявили у Російському державному архіві давніх актів у Москві. Тож разом із поверненням території Україні слід відвоювати і свою історію. 

«Не можна забути і пробачити». Голодомор

Голодомор

Геноцид українського народу, вчинений у 1932–1933 роках, був скоєний керівництвом Радянського Союзу. Мета — знищити український спротив режиму та спроби побудови самостійної, незалежної від Москви України.

Понад рік у селян силоміць забирали всі харчові продукти та худобу, а за невиконання квот села і цілі райони заносили на «чорні дошки», тобто їхніх мешканців позбавляли свободи пересування й можливості роздобути харчі. Водночас розгорнулися репресії й проти інших верств населення. 

Сталін перетворив їжу на зброю — вирішив зробити з України «зразкову республіку», без якої не бачив свою імперію. Замовчування та фальсифікації радянського керівництва щодо Голодомору й донині не дають змоги встановити точну кількість жертв. Дослідники називають число від 4 до 10 мільйонів заморених голодом українців.

В єдності — сила. «Живий ланцюг»

33 роки тому відбулася одна з найбільших у Центральній та Східній Європі масових акцій — символічний ланцюг злуки «Українська хвиля» від Києва до Львова. Це був символ єдності східних і західних земель України та знак вшанування проголошення Акта Злуки. Подія стала одним зі свідчень, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові маніфестувати свою незгоду з політикою комуністичної партії. 

Тоді мільйони громадян взялися за руки, створивши на дорогах і шосе безперервний ланцюг. На акцію приходили із саморобними плакатами, нарукавними пов’язками та прапорами. Ланцюг простягався на понад 700 кілометрів. За офіційними даними, до акції долучилося близько 450 тисяч людей, а за неофіційними — від 1 до 5 мільйонів.

«Переломний момент в історії». Референдум 

Всеукраїнський референдум щодо незалежності відбувся 1 грудня 1991 року. На бюлетені містилося всього одне запитання: «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?». І 91% учасників відповіли ствердно. Таким чином українці продемонстрували та задокументували своє одвічне прагнення до суверенної держави. У цей день також відбулися перші вибори президента України. Главою держави тоді був обраний Леонід Кравчук.

За результатами спостерігав увесь світ, і незалежність України почали визнавати країна за країною. Через тиждень після референдуму, 8 грудня 1991 року, очільники України, Білорусі та Росії підписали документ, у якому йшлося про припинення існування СРСР.

І хоча понад 30 років тому ми перед світом засвідчили, що Україна — суверенна та вільна країна, але й досі ми змушені боротися за своє істинне право бути вільними, яке так запекло прагне відібрати в нас Росія.

Дізнатися про всі події можна на сайті проєкту, який був реалізований завдяки підтримці ЗМІN та у співпраці з українською продуктовою компанією MacPaw. Тільки той народ має своє майбутнє, який знає реальну історію і шанує минуле!


Реклама

Популярні матеріали

Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Читайте також
Популярні матеріали