«Тату, знайомся. Це — мій хлопець»: Олександр Педан про те, як сприймати стосунки дітей-підлітків

На власному досвіді 

Перше кохання дитини — дуже бентежний етап не лише для неї, а й для батьків.  Часто, керуючись своїми страхами, ми не даємо дітям підтримки в цей момент і псуємо стосунки з ними. На мою думку, ставити під сумнів правильність вибору, дорослість, готовність до стосунків і постійно обмежувати та критикувати — це шлях у нікуди. Так ви лише віддаляєтеся від своїх дітей і втрачаєте можливість бути тим, до кого вони звернуться по допомогу за необхідності.  

Моїй доньці Лері 16, і в неї є хлопець. Як ми відреагували на таку новину? Запросили його святкувати з нами Новий рік. Наші стосунки —  це про довіру, дружбу та підтримку. Розповім, як ми до цього прийшли.

Дружба за основу

Бажано бути в контакті та дружити з дитиною все життя. Тоді в період пубертату можна розраховувати на її довіру. 

Сучасні діти з віку 5-6 років знають значення слова «секс», тому що в них є доступ до інтернету. Це факт, який складно, але доводиться приймати. Психологи кажуть, що вже з 3-4 років треба спілкуватися з дітками про статеві органи й поступово переходити до серйозніших тем. Підлітки знають набагато більше, ніж ви собі уявляєте. Це теж варто усвідомити. Звісно, вони навряд чи будуть говорити про це з вами в подробицях, хоча є й такі сім`ї. Але в будь-якому випадку батькам, які близькі з дітьми, точно помітно, коли дитина закохана, коли в неї сварки з хлопцем чи дівчиною, а коли все гаразд. 

Коли ви дізналися про стосунки дитини, дуже важливо показати, що ви її підтримуєте. Не варто тролити, що в неї з`явився хлопець, як це часто буває в сім`ях: усі ці «женіх, кавалєр, хахаль». Ми з дружиною, наприклад, одразу сказали: «Якщо ви хочете спілкувалися, зустрічатися — велкам, приходьте завжди». Ми зустрічали з Лерою та її хлопцем Данею Новий рік, він приходив до нас. Для нас це було безпечніше, зрозуміліше, ніж якби Лера у 15 років пішла кудись святкувати Новий рік.

Розмова — ключ до розуміння

Якщо підліток не хоче знайомити вас зі своїм хлопцем чи дівчиною, на мою думку, не варто тиснути. Можна сказати: «Окей, ми почекаємо, коли будеш готова, і будемо тільки за». Але треба хоча б зачіпати цю тему. Можна розпочати комунікацію так: «Не обов`язково нам показувати й знайомити, давай просто поговоримо, розкажи, будь ласка, хто це, чим живе, які в нього батьки». Таку маленьку довідку зробити, щоб ви хоча б знали, про що йдеться. Цікавтеся, які в нього плани, де збирається навчатися, на чому будуються їхні стосунки тощо. Головне — вивести на розмову. Можна якимись хитрощами. Допомагати з подаруночками на свята, наприклад. Підліткам необхідні такі підказки, вони не до кінця знають, що і як, плюс у них і грошей немає.  

А от якщо ви познайомилися, і вибір дитини вам не сподобався, одразу влазити в їхні стосунки, намагатися їх розбити я б не радив. Якщо дійсно є причини для хвилювання, старайтесь діяти м`яко. Просто сказати «це поганий хлопець / дівчина» нічого не дасть. У певні моменти можете наголошувати на негативних учинках, без оцінки особистості. Якщо там дійсно все погано, то ваша дитина сама зробить висновок, що бути разом із такою людиною — це тільки на гірше. Але це не буде нав’язана вами позиція.  

Навчання = мотивація

Іноді батьки переживають, що коли в підлітків з`являються стосунки, вони  забувають про навчання. Тут вам треба домовлятися. Це така, скажімо, бізнес-історія. Треба або щось запропонувати, щоб дитина мала додаткову мотивацію займатися, або щось обмежувати, тому що в такий період дітям трошечки зносить дах. Згадайте себе в їхньому віці. 

Може бути проста домовленість. Якщо вона хоче гуляти зі своїм хлопцем, проводити більше часу, то в неї має бути все гаразд у школі. У навчанні все окей, ти виконуєш всі домашні завдання, маєш нормальні оцінки — будь ласка, гуляй.  Не ультиматум, а просто пояснення, що школа — це її робота. Аби далі нормально вчитися в університеті, бути успішною, заробляти добре, треба гарно навчатися. Варто прищепити, що школа — це не просто десь там на периферії життя. Це — обов`язки, які треба виконувати. І від них не можна відмовлятися. Погуляти вона не забуває, поїсти не забуває, а про школу може забути? Звісно, ні.  

Повага — це про спілкування на рівних

Дуже класний інсайт останнього часу — ми ніколи не кажемо нашим дітям, що ми їх поважаємо. Можемо сказати, що любимо, цінуємо, обожнюємо, пишаємося ними, але ніколи не говоримо про повагу. А це дуже важлива річ. Спробуйте ввести цей термін у ваше спілкування.

Повага — це спілкуватися на рівних та не порушувати особистий простір.   Коли я виставляю сторіз з Лерою і тим паче з Данею, завжди перепитую, чи можна це робити. Так само спитайте, чи не буде він/вона проти, якщо ви підпишетеся на її половинку в соцмережах. Звісно, дитина має право сказати «ні». Мені здається, що нинішнє покоління зовсім інше, і воно дуже болісно до цього ставиться. Вони знають, що в них є права, зокрема на свободу.

15-17 років — вік, коли діти намагаються сепаруватися від батьків, бути самостійними. Якщо ви дасте їм привід, то один з варіантів — це розірвати з вами стосунки. І робити все наперекір тільки для того, щоб довести собі й вам, що вони вже дорослі, можуть бути самостійними. У такій агонії насправді й робляться найбільші помилки. Тому не доводьте до цього стану.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали