Хто сьогодні вдягає Олену Зеленську: ексклюзивне інтерв’ю зі стилісткою першої леді України

Розкриваємо секрети стилю дружини президента

Умовною точкою відліку можемо вважати інавгурацію Володимира Зеленського, на якій його дружина Олена з’явилася в молочно-білому кейпі та мідіспідниці від українського дизайнера Артема Клімчука. Відтоді преса та публіка не пропускають жодного образу першої леді, ретельно розбирають його на деталі й завжди шукають приховані меседжі. Частіше хвалять, часом критикують. Водночас майже всі сходяться в єдиному: стиль Олени Зеленської впізнаваний і продуманий до дрібниць. Хто ж стоїть за формуванням гардероба першої леді України сьогодні, хто контролює дотримання протокольних вимог та чи були «промахами» кеди у Версалі та жовтий костюм на інтронізації японського імператора? Нам вдалося ексклюзивно поспілкуватися зі стилісткою дружини президента, чиє ім’я довгий час було оповите чутками та трималося в секреті. Героїня нашого інтерв’ю — Наталія Каменська, засновниця бренду Gunia Project, у минулому співзасновниця і дизайнерка Lake studio (раніше kamenskakononova), яка майже два роки також відповідає за образи першої леді.

ELLE.UA Коли розпочалася ваша співпраця з першою леді?

Н.К. Це сталося позаминулого літа. До того не можу сказати, що ми тісно спілкувалися. У нас була мінімальна комунікація: я робила для Олени Володимирівни мініколекції, промальовку луків, щоб стилісти могли відшивати вбрання. Це була пропозиція від дизайнера. Насправді я досить довго не працювала як стиліст, хоча й починала свій шлях саме з цього. Пропозиція попрацювати з першою леді була для мене неочікуваною і водночас цікавою, тому що це не типовий клієнт. Але я вирішила прийняти виклик, оскільки все нове мене приваблює. Такої роботи в мене ніколи не було, тож я погодилася. Я успішно пройшла співбесіду з Оленою Володимирівною, і так почалася наша співпраця.

ELLE.UA Які ключові завдання перед собою щодо формування гардероба Олени Зеленської ви ставили? На кого зі світових ікон стилю орієнтувалися?

Н.К. Оскільки я не працювала ніколи з політиками і персонами такого рівня, першим викликом було навчитися працювати в певних рамках. Тому що як дизайнер я могла вигадувати у своїх колекціях що завгодно, у мене не було глобальних стопів, протоколів тощо. А з першою леді навіть творчого хаосу бути не може. Я провела свої дослідження, зробила мудборд із жінками — не першими леді, а тими, які мене надихають, тому що не сприймаю одяг як щось окреме від людини, це продовження характеру, настрою тощо. Речі мають надавати впевненості: хтось хоче завдяки їм розслабитися, хтось хоче стати сильнішим і сміливішим. У кожного свій запит. Звісно, з Оленою Володимирівною ми також проговорили, як саме одяг може допомагати й підсилювати її діяльність. Я ознайомилася з певними правилами щодо першої леді, але мені також було цікаво спостерігати, як вона дозволяє собі трішечки більше. Мені здається, Зеленські більш демократично ставляться до всіх норм і правил. Це дуже круто. Класно, що президентське подружжя таке відкрите до сучасного світу.

З одягом у нас склалася така сама формула: ми балансуємо на межі класики й сучасності. Але ця класика не нудна, а доповнена цікавими з дизайнерськими елементами. За допомогою них ми намагаємося робити акцент на тому, що одяг — це більше, ніж просто речі. Важливо відзначити, що в Олени Володимирівни до мене вже був обраний напрям її стилю, в центрі якого орієнтир на українських дизайнерів. І це теж, як на мене, дуже крута історія! Адже перша леді розповідає не тільки про освіту, культуру, соціальні проблеми, а й про український дизайн. Вона комунікує зі світом через свої образи. З моїм приходом робота з українськими дизайнерами тільки розширилася.

Коли я заходила на посаду, в Олени Володимирівни був досить маленький гардероб: всього кілька рейлів одягу і десять пар взуття. І я була щиро здивована такою позицією. Пам’ятаю, як вона сказала: «Мені не потрібно багато одягу. Я не хочу щодня виходити в новому. Я, навпаки, хочу смартгардероб, де речі вдало поєднуються між собою. Мені ок носити одне й те саме, в цьому теж сучасність». У неї був дуже системний підхід. З того часу ми почали формувати гардероб, не роздуваючи його. Моє головне завдання — зробити метчінг. Я розібрала весь гардероб пані Олени, щоб зрозуміти, що ми можемо носити, чого нам не вистачає, щоб урізноманітнити стиль, як вийти на більше варіантів стилізації, скажімо, одного й того самого костюму.

Я розумію, що до мене працювали стилісти, які вже проходили певний шлях. Але я презентувала Олені свій мудборд, як я бачу цю структуру: що б я забрала з гардероба взагалі, що б ввела. Олена Володимирівна має супервигляд, вона молода, красива жінка з очима, що горять, з гострим розумом. Вона справді класна, і мені хотілося, щоб гардероб не робив її ніким іншим, якимось умовним персонажем, ще однією першою леді, тільки підкреслював, продовжував її. Тому пару місяців ми шукали баланс.

ELLE.UA В Україні посада першої леді неофіційна і правила дрескоду й поведінки не затверджені жодним законодавчим актом, однак, припускаємо, є певні постулати і норми, яких має дотримуватися Олена Зеленська щодо власного стилю. Чи могли б ви розповісти про ключові з них?

Н.К. Є загальний протокол для якихось заходів і зустрічей. І цей протокол розповсюджується майже на всіх членів делегації. Якщо не можна відкривати плечі, лікті чи щиколотки, то цього не можна робити не тільки першій леді, а всім присутнім жінкам. Для перших осіб цей протокол більш строгий, тому що до них прикута більш пильна увага. Але є загальноприйняті правила етикету, дотримуючись яких ти в принципі не промахнешся.

Так, ці правила з часом змінюються, тому я завжди ретельно готуюся перед важливою поїздкою: вивчаю протокол, раджуся з експертами з етикету. Якщо маю знайомих у країні, до якої збирається перша леді, уточнюю нюанси ще й у них, аби ми були впевненими на всі 100, що не втрапимо в якусь неприємність, просто не знаючи правил. «Незнання правил не звільняє від відповідальності».

ELLE.UA Як змінився гардероб першої леді України після повномасштабного вторгнення? Тому що з гардеробом президента все більш очевидно: ділові костюми змінилися на фліски.

Н.К. У перші дні повномасштабного вторгнення у нас всіх був шок, і ніхто не розумів, як далі будуть розвиватися події. Звичайно, було не до костюмів. Тому перші місяці ми були на паузі. Олена Володимирівна одразу заявила: «Я не потребую ані стилістів, ані візажистів. Зараз не до цього». Всі підтримали це рішення, бо воно було абсолютно логічним. Згодом, коли в першої леді активізувалися зустрічі, з’явилася потреба і в нашій допомозі. Адже будь-які дії з гардеробом — це час, який дружина президента може і мусить використати на щось набагато корисніше. Тому ми потроху почали долучатися до підготовки її нових виходів і виїздів. Було прийняте рішення, що ми не шиємо нічого нового, а працюємо з тим, що у нас є. Ми міксували речі з довоєнного гардероба. Так тривало певний час. Але в липні минулого літа перша леді мала вирушити з візитом до США і виступати в Конгресі. Звичайно, вона не могла туди піти в джинсах і кедах. Тут важливо зазначити, що з президентом у них дуже різні ролі, тому військова форма чи футболка кольору хакі — це цілком зрозумілий образ для головнокомандувача країни, в якій триває війна. Будь-які перемовини, які сьогодні веде наш президент стосовно війни, — це військова історія. Перша ж леді комунікує зі світом у дещо інакший спосіб. Ми усвідомлювали, що вона стане першою дружиною іноземного лідера, яка виступить у Конгресі. Звичайно, її образ мав підсилювати її меседжі: «Так, у нас війна, але в Україні залишилося багато людей, які продовжують працювати, волонтерити, зрештою, жити життя». Плюс такі виходи — це ще й заява світу про талановитих українських дизайнерів. Це все також підтримка індустрії: Олена Володимирівна вийшла у світ у костюмі — запит на цей бренд зріс.

Повертаємося до знімань для іноземної преси, кількість яких постійно зростала. Звичайно, можна було завжди виходити в одному й тому ж одязі. Але навіть з точки зору піару хотілося б розрізняти ці інтерв’ю.

Так, ми відмовилися від яскравих кольорів і сміливих експериментів. Тому що насправді, коли я прийшла в команду, я хотіла працювати з формами, конструкціями, кольором, робити більш цікаві варіації класичного стилю. Безумовно, війна ці наміри зупинила. Тому ми обрали лаконічний стиль: зі стриманим кроєм і кольоровою палітрою. Але все одно це образ, який підкреслює силу Олени Володимирівни, її розум, інтелігентність, культуру і незалежність.

ELLE. UA Як оновився гардероб першої леді за час повномасштабної війни?

Н.К. Відсотків на десять. Відшиваємо одяг тільки для важливих поїздок, все інше — комбінуємо те, що є. Якщо ж ви запитаєте, чи змінився гардероб першої леді, я відповім, що він трохи переформатувався. Мені здається, ми додали більше суконь.

ELLE. UA Один із кількох пунктів, за які в перші роки «прилітало» першій леді від українців, — «замало суконь».

Н.К. Сукні — це класно, але, як на мене, зараз костюм краще передає стан української жінки. Це як символ того, що ми зібрані, сильні й завжди готові. А брючний костюм чоловічого крою тим паче додає впевненості. Чому перша леді все частіше з’являється у костюмах? Це посилання світу: Україна бореться.

ELLE.UA 2021 року Олену Зеленську розкритикували за кеди у Версальському палаці в Парижі. Як ви поставилися до звинувачень у порушенні протоколу?

Н.К. Як на мене, це були дуже дивні закиди. Іноді людська критика не знає меж і часто йде в розріз з інтелектом. Загальновідомий факт: до Версалю не можна у взутті на високих підборах, щоб не пошкодити паркет музею. Крім того, кеди під костюм — це ок, купа європейських політикинь ходять на роботу в одному й тому самому піджаку й одній парі кедів. І це нормально.

Ще до мене в Олени Володимирівни були історії з вишитою сорочкою і жовтою сукнею. Начебто жовта сукня, в якій вона з’явилася на інтронізації імператора Нарухіто, порушила дрескод (багато хто покладався на українську Вікіпедію, в якій зазначено, що жовтий колір можна використовувати лише сім’ї імператора. Але це правило діяло у 8-му столітті. — Ред.). Це все було 150 разів перевірено, підтверджено, жодних помилок ми не припустилися. Але для чого розбиратися, якщо можна накинутися, водночас не бувши експертом у цій сфері? І це жахливо, як на мене.

Та ж сама історія з сорочками. (У День вишиванки Володимир та Олена Зеленські опублікували фото у вишиванках, і користувачі в Мережі розкритикували одяг, що він начебто нагадує предмет російського національного костюма — косоворотку. Український дизайнер Артем Климчук, який створював сорочку, заявив, що основою для вишиванки Володимира Зеленського став національний костюм, характерний для східного регіону України. — Ред.)

Як на мене, це була класна ідея стилістів — взяти сорочку з рідного регіону президентського подружжя. Але ця історія тільки підсвітила неосвіченість певної когорти людей, які вважають, що Україна — це червоні шаровари. Насправді цей образ шароварщини нав’язали при Радянському Союзі.

ELLE. UA Як ви взагалі ставитеся до критики стилю першої леді? Чи відстежуєте негативні коментарі стосовно її образів? І як на це реагує сама Олена Володимирівна?

Н.К. Я давно працюю з одягом і вже знаю, що завжди знайдуться «експерти», які краще знають, як і хто має виглядати, особливо перша леді. Зараз пані Олена точно не читає ці коментарі, тому що вона дуже фільтрує інформацію. Вона сконцентрована на роботі, яку виконує на сто відсотків.

ELLE. UA Чи бере Олена Зеленська активну участь у формуванні своїх образів? Чи траплялися випадки, коли ваші погляди розходилися?

Н.К. У першої леді сьогодні стільки завдань, що в цьому питанні розподілення дуже чітке. Вона делегує питання стилю іншим. Звичайно, не всі пропозиції сприймаються, це реальність. Але я ставлюся до цього нормально, тому що в нас завжди жива дискусія. Мені здається, що ми вже сформували такий гардероб, що навіть якщо трапиться щось екстрене — вона зможе обрати один із десятків варіантів, всі речі в її гардеробі мене влаштовують. До того ж ми намагаємося завжди зважати і на емоційний стан: якщо сьогодні немає настрою на сукню, то ми беремо костюм, який відповідає кольору і фасону.

Раніше до важливих подій ми готувалися сильно заздалегідь. Зараз такої розкоші у нас немає. Графік на тиждень — це найстабільніше, що ми маємо. Звісно, до повномасштабної війни ми притиралися одна до одної, сьогодні ж ми майже завжди готуємося день у день. Якщо ж це важливе інтерв’ю чи закордонні поїздки, ми стараємося готувати їх завчасно, особливо коли треба щось дошити. 

ELLE. UA Розкажіть, будь ласка, про найбільш знакові образи першої леді, які ви дуже ретельно готували за час повномасштабного вторгнення?

Н.К. Перша така поїздка була в США, коли Олена Володимирівна виступала в Конгресі. Це був історичний момент для України, до цього виступу була прикута увага всього світу. Я пропрацьовувала ретельно кожен образ. І вони там, мені здається, усі були класні! Костюм, який вона обрала для самого виступу, ми шили разом з AMG. Головна ідея цього вбрання полягала в тому, що ми заклали в нього вишивку східного регіону України.

Також була сукня від Litkovska. Вона була кольору хакі, але дуже жіночого фасону. Нею ми хотіли підкреслити силу і жіночність водночас.

Крім того, у поїздку дружина президента взяла жовтий костюм від Litkovska, який ми пошили ще до 24 лютого 2022 року, але ні разу не вдягали. До речі, класний метч вийшов під час зустрічі Олени Зеленської з Джилл Байден (коли кольори взуття перших леді збіглися з кольором українського прапора. — Ред.).

ELLE.UA Чи узгоджували ви цей образ напередодні з представниками Джилл Байден?

Н.К. Ні, це був збіг і абсолютний сюрприз для нас. Можливо, хтось інший і узгоджує, але у нас комунікації немає. Це був вибір їхніх стилістів.

ELLE.UA Як проходила підготовка образу Олени Зеленської до коронації принца Чарльза? Яких протокольних вимог вам потрібно було дотриматися?

Н.К. Перша леді з’явилася на коронації в костюмі The COAT by Katya Silchenko, який також був пошитий до повномасштабного вторгнення і ні разу не вдягнений. Катя нам після цього писала: «Боже! Напевно, він чекав свого виходу. І ось його час настав».

Ще один костюм ми доповнили брошкою від Ruslan Baginskiy. Обожнюю цей бренд! У нас не так багато приводів для співпраці, але вони завжди висловлюють свою потужну підтримку першій леді. Ruslan Baginskiy для мене — це поєднання суперуспішного бізнесу з найкращими людськими якостями, які вони не розгубили навіть на вершині слави. І хоча цього разу на коронацію не вводили жодних протокольних заборон і обмежень (капелюшки і рукавички — за бажанням, колір образу — вільний), ми все одно вирішили підготувати щось із Русланом Багінським. Це вже зараз я знаю, що тоді паралельно вони розробляли капелюхи для Бейонсе, але навіть не натякнули нам, що у них немає вільного часу. Вони швидко підготували нам брошку, яка також стала своєрідним меседжем (промовиста брошка «Полин, Євшан-Зілля» символізує повернення додому. — Ред.).

ELLE.UA Мені здається, що у вашому підході до формування стилю першої леді мова прикрас звучить досить гучно.

Н.К. Так, прикраси — це завжди маленька демонстрація. Це додаткові штрихи, які правильно розставляють акценти. З особливою увагою я підходжу до вибору брошок. Деякі ми розробляли спеціально для Олени Володимирівни. Також у нас є багато вінтажних брошок. Я фанатка вінтажу й інколи відвідую такі аукціони. Сьогодні ж ми тотально підтримуємо українського виробника.

ELLE.UA Яким є повсякденний стиль Олени Зеленської? Чи узгоджує вона його з вами?

Н.К. Ні, вона одягається сама. Але якщо я бачу якісь класні джинси чи куртку, то можу їй запропонувати. Або ж коли купую собі худі, можу купити і їй. Олена Володимирівна вдягається дуже вільно, любить оверсайз, але завжди відкрита до експериментів. Ми чекаємо перемоги, щоб нарешті почати втілювати наші сміливі задуми. На день перемоги вдягнемо костюм Frolov! (Сміється.)

ELLE.UA Уже готове переможне вбрання для першої леді?

Н.К. Ні, це я зараз жартую. У нас мета — перемогти, а відзначити можна в будь-чому.

ELLE.UA Якщо говорити про офіційний гардероб, яких брендів у першої леді наразі найбільше?

Н.К. Це точно AMG, які дуже добре знають фігуру Олени Володимирівни. Якщо у нас якась важлива поїздка і дуже стислі терміни для підготовки, я відразу звертаюся до них, бо знаю, що вони можуть пошити костюм за чотири дні. Серед інших брендів-фаворитів: Litkovska, Gasanova, Lake (останній зараз на паузі). Також все більше пропозицій надходить від молодих українських брендів. Але тут теж є свої нюанси. Часто якість таких речей, м’яко кажучи, не найкраща. Був період, коли я робила акцент на демократичних брендах і назначала першій леді багато примірок. Але тут важливо розуміти, що сумнівна якість — це, може, і ок для бренду, який ще розвивається. А от експериментувати на першій леді — не найкращий варіант. У дружини президента є більш важливі справи, ніж примірки, які забирають час. Тому я тільки за інтеграцію худі, футболок та інших речей сегмента мас- і мідлмаркет у гардероб пані Олени, але я за професійний підхід: це має бути якісна тканина, правильний крій, і це має сидіти гарно.

ELLE.UA Як вам особисто вдається поєднувати два напрями: роботу стилісткою першої леді та власний бренд Gunia Projet?

Н.К. Я часто сама собі ставлю це питання. Коли я тільки розглядала пропозицію від Офісу президента, я запитала свою бізнес-партнерку Машу (Марія Гаврилюк — співзасновниця Gunia Project): «Скажи чесно, якщо тобі некомфортно, я не буду цього робити». Звичайно, вона боялася, але підтримала мене. Далі бувало по-різному. Коли почалися поїздки, поєднувати роботи стало важче.

ELLE.UA А ви фізично супроводжуєте першу леді у поїздках?

Н.К. Не завжди. Я маю на увазі, що коли ми готуємося до поїздок, то, буває, що в офіс Gunia я можу не приходити по два тижні. Але Маша завжди там. Вона дала мені цей шанс, і я їй безмежно вдячна. Добре, що за розподіленням обов’язків вона більше відповідає за організаційні процеси, а я за творчі. Тому в мене є можливість віддаленої роботи. Так, поєднувати важко, але поки так.

ELLE.UA Яка пані Олена в особистому спілкуванні?

Н.К. Коли я вступала на цю посаду, я не знала, як складуться наші стосунки. Я доросла досвідчена людина, зі своїм брендом. Тому я припускала варіант, що ми можемо не зійтися характерами, адже чим старшими ми стаємо, тим важче будувати особисту комунікацію. Але вирішила спробувати. Для мене в роботі головне — це синергія і комфорт. У спілкуванні з першою леді я зберігаю субординацію, та мені здається, в нас дуже добрі й відкриті стосунки. У нас немає сварок, є обговорення різних точок зору.

Тому я почуваюся комфортно і, сподіваюся, Олена також. Для неї теж важливо мати команду, якій можна довіряти. Зважаючи на ритм, ситуації та відповідальність, яку вона на собі несе. Вона вчиться кожного дня, і мені приємно спостерігати за нею і брати з неї приклад. Пані Олена мене надихає, тому в мене жодного разу не виникало думок щось змінити у нашій співпраці.

До речі, пам’ятаю нашу першу неформальну зустріч. Після того як я пройшла співбесіди і презентації, коли стало зрозуміло, що ми будемо співпрацювати, Олена Володимирівна запросила мене на вечерю, аби познайомитися ближче. Я вирушила до резиденції з думками, що мене зараз будуть зустрічати дворецькі. (Сміється.) Але мені відчинила двері сама пані Олена. Вона була в худі, кедах і джинсах. Провела екскурсію будинком, показала домашніх улюбленців — дві собаки, папуга, морська свинка. Перша леді сама принесла мені закуски і запросила до вечері. Десь о 21:30 додому прийшов президент, сам пішов на кухню, взяв свою їжу з холодильника і підсів до нас. Було так приємно, що людина, яка до пізнього вечора працювала, абсолютно просто і відкрито приєдналася до нас за вечерею. Перше, що я ще тоді для себе відзначила, — це людяність президента і його дружини, яка мені дуже імпонує.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали