Що таке ноотропи і чому всі хочуть «прискорити» свій мозок?

Препарати, до яких дуже багато питань

Сучасні умови життя вимагають від нас мультизадачності та миттєвої реакції. Чи варто в епоху надшвидкостей прискорюватися ще більше і штучно стимулювати діяльність мозку, знає Олена Філатова.

Ми — перше покоління людей, буквально схиблених на продуктивності. Вставай о п`ятій ранку і вирушай на пробіжку, слухаючи робочі тематичні подкасти;  роби смузі та працюй цілий день, чергуючи презентації для партнерів з кросфіт-тренуваннями. Увечері виблискуй на заході з келихом мінеральної води в руці, потім не забудь перевірити уроки та укласти дітей. А ще сфотографуватися, зачекінитися, відповісти на повідомлення в телеграмі, фейсбуці та інстаграмі.

Технології дозволяють нам одночасно справлятися з безліччю справ та паралельно спілкуватися з десятком людей у різних месенджерах, а багатозадачність стає чи не найбажанішою якістю, яку ейчари вишукують у резюме. Як мама доповню цю інформацію списком того, чого хочуть від своїх чад батьки ровесників мого п`ятирічного сина: не вередувати, не хворіти, добре спати, досягати успіхів у спорті, чудово говорити, писати та читати трьома мовами. А якщо хтось розвивається за сценарієм, завжди є можливість сходити до лікаря і «почати щось робити». Лікар, який порадить стурбованій мамі просто почекати, поки дитина наздожене однолітків, отримає тавро байдужого: нічого не призначив! Недарма в інтернеті можна знайти безліч статей і відео на тему «Мій досвід розгону мозку». Як впевнені багато хто, лінивець працює всього на десять відсотків від свого потенціалу. А якщо можна підстьобувати м`язи за допомогою досягнень фарміндустрії, чому б не «розігнати» мозок, на пару годин відчувши себе суперменом?

Скажіть чесно, скільки будильників у смартфоні? Чи легко вам встати раніше з ясною головою і чи вмикаєтеся ви в роботу без кави? Доведено, що стирчання в гаджетах призводить до підвищення рівня стресу, а багатозадачність — до змін у мозку. І вони вам не сподобаються. На перший погляд, непомітне виснаження нервових клітин виливається у хронічну втому та порушення сну. Після цього погіршуються розумові здібності: стає важко сконцентруватися, з пам`яті вилітають найпростіші слова та недавні події. Цим проблема не обмежується, адже нервова діяльність керує всім організмом. На тлі стресу страждає серцево-судинна система. У наші дні це найпоширеніша причина смерті, від якої ми також намагаємося врятуватися. Таблетки. Що ми робимо, щоби це змінити? Починаємо більше відпочивати, могла б сказати, але не можу. Тому що шукаємо чарівну пігулку, яка все виправить. Нам підставляють плече фармкомпанії, які займаються розробкою ноотропів. Лікар прописує щадний препарат, а ми з радістю його купуємо: «Я щось роблю, фух!»

Темна історія

Чи всі пам`ятають фільм «Області пітьми» з Бредлі Купером у головній ролі? Сюжет чітко відображає наші уявлення про ідеальну кар`єру: невдалий письменник починає приймати препарат NZT, який розганяє його мозок до небувалих швидкостей. Йому відразу все вдається, пігулки повністю змінюють життя героя, роблячи його багатим. А потім він дізнається про страшні наслідки... З розвитком цифрової цивілізації розпочався наш шлях до постійного прокачування себе. І найважливіше місце в цьому процесі займає мозок: нам більше не потрібна виснажлива фізична праця, щоб видобути собі на їжу. Потрібний мозок, активний за будь-яких умов на сто відсотків.

І хоча NZT існує лише в кіно, півстоліття тому вчені винайшли його прототип — пірацетам. Він став родоначальником цілої групи ноотропів, куди входять ноотропіл, луцетам та інші препарати, засновані на тому самому речовині — піролідоні. Якщо бути до кінця чесними, пірацетам створили для лікування старечих хвороб — деменції, Альцгеймера, провалів пам`яті, але він цим хворим не дав результатів. А ось студенти оцінили ефект: пірацетам впливає на вироблення ацетилхоліну — нейромедіатора, який виробляється під час активного навчання. В результаті матеріал запам`ятовується краще і загалом підвищується бажання вчитися. Однак для того, щоб відчути ефект, потрібно саме вчитися — простий прийом пірацетаму, що супроводжується лежанням на дивані, є абсолютно непотрібним. Ще одне застереження: не доведено, чим саме зумовлений ефект цих препаратів — упевненістю студента, що таблетки працюють, чи їхньою реальною дією.

Yes або ноо

Ноотропи — група речовин, що сприяють роботі мозку. Не варто чекати, що після їх прийому у вас відкриються надздібності та ви почнете співати чи писати вірші — словом, робити те, чого раніше не вміли. Якщо ви не зналися на математиці чи літературі, жоден ноотроп не допоможе: таблетки геніальності залишилися в кіно. Не розраховуйте і на можливість підготуватися до сесії за ніч. Ноотропи не діють через кілька секунд після прийому, як наркотики. Ефект від них (якщо він взагалі є) накопичувальний, досягається поступовим покращенням кількох факторів: кровообігу, енергообміну, роботи медіаторів нервової системи. Тож відчутного результату доведеться чекати. Сьогодні ноотропи сформовані у кілька класів. Одні стимулюють метаболізм нервових клітин, наприклад пірацетам, гліцин, церебролізин, актовегін. Інші мають позитивну дію на судини, найвідоміший препарат — цинаризин. Треті, такі як галантамін та холін, покращують процеси пам`яті та навчання. Але часто не ясно, які препарати вважати ноотропами, а які ні: потенційно сотні ліків мають схожий ефект. Тому до ноотропів багато питань. Головний — недостатність доказової основи їхньої ефективності. Вони дають результат лише за словами пацієнтів, лікарів і, звичайно ж, фармкомпаній.

Питання ребром

Однак думка, що ноотропи не дають ефекту, також є помилковою. До прийому подібних препаратів є чіткі показання, і в цих випадках покращення справді помітні. Але ці випадки — алкоголізм, депресія, психічні розлади, черепно-мозкові травми, інсульти. А відгуки порівняно здорових людей розділилися: одні взагалі не відчувають різниці, інші відчувають суперсилу, а треті стикаються з побічними ефектами. Як діабетику мені в перші роки захворювання призначали чимало ноотропів: починаючи від простих вітамінів або цинаризину і закінчуючи дорогими крапельницями. На той час я навчалася в університеті — завжди добре, тож крапельниці тут ні до чого, — а після одного зі стандартних курсів лікування знепритомніла по дорозі додому: різко впав тиск. Повернулась до терапії вже після народження дитини. Ми запросили медсестру додому, озброїлися рецептами лікаря, але... я витримала всього кілька крапельниць — почалися запаморочення, слабкість, знову знизився тиск. З того часу я з побоюванням дивлюся на наші протоколи лікування діабетиків і уникаю сильнодійних ноотропів — у моїй аптечці лише фолієва кислота, неуробекс та лецитин. Головне полягає в тому, що я веду здоровий спосіб життя, який сам собою активізує кровообіг і покращує нервову діяльність. Ноотропи помітно програють міцному сну після тренування та збалансованому раціону (за умови, що ви відносно здорові).

Програма-максимум

Отже, ефективність ноотропів не доведена. А користь здорового способу життя є очевидною! Тому прості, але системні зміни у вашій поведінці та раціоні цілком здатні дати результат, яким ви залишитеся задоволені. Перша умова — обов`язково висипайтеся та знаходьте час на відпочинок. Коли працюєш на знос, будь-які, навіть найефективніші препарати будуть латками на старій нервовій системі. Ще одна вимога: встановити чіткі межі використання гаджетів. Позбавтеся звички гортати френд-стрічку перед сном або в перші хвилини після пробудження. Так, це складно, але треба себе змусити. Якщо за обов`язком служби вам доводиться виконувати безліч завдань, розвантажте розум, використовуючи органайзер і таймер, і нехай у вас послідовно йде по 5-10 хвилин на кожну справу. Крім того, зараз є багато цікавих досліджень з оптимізації мозку, які можна використовувати в роботі та навчанні. Наприклад, ви знали, що мозок групує інформацію, щоб запам`ятати її? Отже, для прискорення процесу самі групуйте дані, які засвоюєте. Мислездатні процеси підстьобне і допамін — він виробляється, коли ви смієтеся з анекдоту або відеоролика. І не варто докоряти собі за моменти прокрастинації (якщо це й справді моменти). Щоб запам`ятати іноземне слово, уявіть максимально смішну картинку, яка у вас із ним асоціюється. І, звичайно, не забувайте, що низка ноотропів — це вітаміни та речовини, які ми отримуємо з харчуванням. Включайте в раціон цілозернове борошно, хліб та злаки, рибу, горіхи, яйця та інші стимулювальні мозкову діяльність продукти.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали