Як не вигоріти на роботі? 10 порад від автора «Есенціалізму» Ґреґа Маккеона

Розповідає автор бестселера

Вигорання можна назвати ще однією пандемією сучасності, адже воно додає у всі сфери життя відчуття неймовірного спротиву й важкості.

Втома, тиск від надлишку інформації й негетивних новин — фактори, що тільки додають стресу. А ще ж є щоденні рутинні справи, обов’язки й робота, де ми прагнемо бути найкращими версіями себе. Часом здається, що як би швидко ти не біг і як би не прагнув встигати більше, цілі так і не ближчають, а задоволення від життя здається забутою розкішшю. Вітаємо, ви вже у клубі вигорання або на його порозі.

Instagram: @carodaur

З такою ж проблемою зіштовхнувся й американський письменник та автор популярної праці «Есенціалізм» Ґреґ Маккеон. Саме цей автор своєю роботою навчив мільйони людей обирати у житті тільки найважливіше і не витрачати свій ресурс на непотрібні дії. Та, навіть виконуючи все зі свого вчення, він перевтомився. Такий досвід автор перетворив на нову книгу «Без зусиль», яка нещодавно вийшла українською у видавництві «Наш Формат». У новому виданні він ділиться рецептом легкості: як не перегоріти, як не перевтомлюватися, як обирати найважливіше та залишатися успішним, як перетворити складне й виснажливе на просте й доступне. 

1. Розгребіть завали в голові й серці.

Коли наші мізки завантажені, все здається складнішим. Утома робить нас повільнішими. Застарілі припущення й емоції не дають повноцінно обробити нову інформацію. Буденні справи постійно відволікають, і нам складно бачити, що для нас важливо.

Отже, перший крок до невимушеності — розгребти завали в голові й серці.

Стан невимушеності настає тоді, коли ви фізично відпочили, у вас немає каменя на серці й у вас багато ментальної енергії. Ви повністю присутні в моменті, уважні, зосереджені на тому, що важливо в цей момент.

2. Дивіться на проблеми й завдання з протилежного боку.

Німецький математик ХІХ століття Карл Якобі заробив репутацію людини, здатної розв’язувати найскладніші, найзаплутаніші задачі. Він вивів правило: «Інвертуйте, завжди інвертуйте».

Невимушена інверсія — це подивитися на проблему з протилежного боку. 

Є два способи досягти всього, що для вас справді важливо. Можна розвинути надлюдські здібності, щоб виконати всі вкрай складні, але варті того справи, або навчитися робити всі вкрай складні, але варті того завдання, простішими.

Instagram: @oliviafaeh

3. Поставте собі за мету насолоджуватися процесом.

У всіх є щось таке, що ми виконуємо постійно не через важливість, а тому, що нам справді цього хочеться. Наприклад, нам хочеться послухати подкаст, подивитися улюблене шоу, поспівати в караоке, потанцювати під улюблену музику, пограти з друзями.

Не всі важливі справи приємні, але ми можемо їх такими зробити. Суттєві справи можуть бути приємними, якщо відкинути пуританську тезу, що під час виконання треба обов’язково надриватися. Навіщо страждати над роботою, якщо можна нею насолоджуватися? Поєднавши важливе і приємне, можна невимушено робити найкропіткішу й найскладнішу роботу.

4. Створюйте звички з душею або ж ритуалізуйте.

Про звички вже написано багато. А от про ритуали — менше. Ці терміни інколи використовують як синоніми. Але поведінкові економісти наполягають, що це не те саме.

У чомусь ритуали схожі на звички: «роблячи X, я також виконую Y». Але вони відрізняються від звичок одним ключовим компонентом: фізичне задоволення, яке відчуваєте в момент виконання. Звички пояснюють, що ви робите, але вся суть ритуалів у тому, як це робите.

З ритуалами закріпити важливу звичку простіше, тому що так у неї з’являється значущість. 

Instagram: @ariviere

5. Зосереджуйтесь на тому, що є, і ви отримаєте те, чого не вистачає.

Ми можемо застосовувати цю ідею, щоб зробити вдячність звичкою, за таким рецептом: «Після того, як на щось поскаржусь, я скажу, за що вдячний».

Що це дасть у цілому? Позитивніший світогляд. Спочатку ви урівноважите скарги вдячністю, а згодом і зовсім не схочете скаржитися. Чому це важливо? Як і будь-яка негативна емоція, скарги забирають у нас енергію. 

6. Перестаньте робити забагато.

Навчитися брати перерву звучить дивно. Але в нашій культурі, де ми працюємо 24/7, люди просто не вміють розслаблятися. Іронічно, але нам до болю складно нічого не робити. 

Багато кому з нас складно впоратися з напруженням на межі між «не роблю досить» і «роблю забагато». У вас бувало таке, що ви себе повністю виснажували одного дня, а наступного прокидалися зовсім без сил — і вам потрібен був цілий день, щоб повернути енергію? Щоб зупинити це замкнене коло, спробуйте просте правило: робіть сьогодні лише стільки, щоб уже сьогодні ви могли відновити після цього сили. Робіть цього тижня лише стільки, щоб відновити сили могли вже цього тижня.

Instagram: @zinafashionvibe

7. Просто поспіть або ж проста істина: нестача сну вбиває нас.

Недосипання — підступна штука. В одному дослідженні люди, які спали менш ніж шість годин на добу, помітили, що в них погіршилися моторні навички й знизилися когнітивні здібності. Вони частіше клювали носом. 

Ми зазвичай думаємо, що після кількох недоспаних ночей можемо просто перезавантажитись. Говоримо собі, що потрібно нормально виспатися лише раз, щоб «наздогнати» графік. Але дослідження показало, що насправді «сонний борг» росте щоразу, коли ми спимо менш як сім-вісім годин. До десятого дня сонний борг учасників уже настільки виріс, що вони почувалися як інші учасники, які не спали цілу ніч. Тож якщо ви боретеся з вигоранням, то один із ключових пріоритетів — це якісний щоденний сон.

8. Боріться з відволіканням. 

Розфокусовані — напевне, чи не найточніший опис сучасних людей, адже ми знаходимося під постійними стусанами від інформації з найрізноманітніших джерел. Смартфон, імейли, месенджери й нескінченні стрічки новин. Як результат — нам потрібно значно більше зусиль, щоб зосередитися. А значить, і більше сил, щоб виконати завдання чи бути продуктивним.

Відволікання — наче катаракта в оці. Якщо її не лікувати, вона ростиме й справи гіршатимуть, а разом із ними — і зір. Стане складніше читати. Доведеться напружуватися, щоб побачити людину, з якою говорите. Буде небезпечно сідати за кермо. 

Коли щось відволікає нас і не дає зосередитися на поточному моменті — це наче катаракта, тільки в голові. 

Instagram: @tylynnguyen

9. Не переробляйте. 

Інколи ми не можемо закінчити важливі проєкти, тому що постійно щось у них доробляємо. Неважливо, пишемо ми пропозицію про книжку, готуємо презентацію для клієнта, будуємо корабель чи робимо будь-що інше, допрацювання можуть значно покращити результат тільки спочатку. Але настає момент, коли починає діяти закон спадної дохідності: ми докладаємо більше зусиль, ніж отримуємо результатів. Спробуйте прийняти таку істину: проєкт «завершений» у момент, коли обсяг докладених зусиль стає більшим за результат, який вони дають.

Щоб уникнути спадної дохідності часу й зусиль, чітко визначте, який вигляд матиме фінальний продукт, дійдіть до цієї точки і зупиніться.

10. Починайте з некрасивого.

Багато хто з нас тримається осторонь створення прекрасного, тому що неправильно розуміє креативний процес. Ми бачимо щось виняткове, красиве на фінальній стадії, й нам здається, що на початку це була прекрасна, зменшена версія того, що ми бачимо, — такий собі малюк Йода. Але насправді все якраз навпаки.

У фармацевтичній компанії Pfizer є програма «Ризикни спробувати», спрямована на сім конкретних моделей поведінки, що сприяють інноваціям. Наприклад, «свіжість» — це про те, щоб співробітники шукали ідеї в нових напрямах, «грайливість» спирається на дитячу цікавість і веселощі, а «парник» захищає ідеї на ранньому етапі, хоч би яким безглуздям вони не здавалися, від жорсткої критики, щоб ці задуми могли вирости.

Трудоголікам часто непросто дається поняття «почати з мотлоху». У них високі стандарти ідеального результату вже з перших етапів процесу.

Instagram: @charlotteemilysanders

Реклама

Популярні матеріали

Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Як стильно носити вишиванку в повсякденні: 8 ідей від інфлюенсерів...


Які шуби носити цієї зими: стильні ідеї з подіумів та пропозиції...


Читайте також
Популярні матеріали