Work-Life Blend: вчимося поєднувати роботу та особисте життя

Концепція, що прийшла на зміну work-life balance

Поняття work-life balance (з англ. «баланс між роботою та особистим життям») з’явилось ще в 1970-80-х роках, коли американське покоління бебі-бумерів, страждаючи від робочого стресу, прагнуло досягти балансу між кар’єрою, сім’єю та іншими сферами життя. Відтоді цей термін не лише став мовним кліше, яке додають до списку переваг більшості вакансій, але і таким собі корпоративним міфом — всі чули, що цей баланс десь існує, але ніхто його не досягав. Зміна поколінь, стрімкий розвиток технологій та суспільних цінностей призвели до розуміння, що work-life balance не працює, натомість нам пропонують нову концепцію — work-life blend (з англ. «суміш  роботи та особистого життя»).

Тож ласкаво просимо в еру блендингу work-life — парадигми, яка повинна навчити нас поєднувати роботу та особисте життя, спираючись на власне визначення успіху.

Фото: @clairerose

Прийняття work-life blend

Світова пандемія (а для українців ще і повномасштабна війна) змусила багатьох людей перейти у режим роботи з дому, чим спровокувала певну переоцінку робочого часу. Виявилось, що не обов’язково прив’язуватись до графіка «9.00-18.00», щоб бути продуктивним. З іншого боку, робочий день, який мав би зменшитись через відсутність потреби витрачати час на шлях до офісу, став довшим. Ми почали готувати обіди під час онлайн-нарад, перевіряти корпоративну пошту за вечерею з близькими, а робочі чати давно змішались з особистими. Зникло чітке розуміння кінця робочого дня, бо навіть після вимкнення ноутбука з нами залишається телефон.

Поява концепції work-life blend — це відповідь на запит здорового поєднання роботи та особистого життя. Цей підхід дозволяє звільнитися від рамок традиційного work-life balance, який часто накладає жорсткі обмеження і змушує обирати між кар’єрою та особистими прагненнями. Бленд, або поєднання, визнає, що життя сучасних людей багатогранне та динамічне, і що успіху можна досягти, знайшовши синергію між нашими різними ролями та обов’язками.

Фото: @pernilleteisbaek

Принципи work-life blend 

Поєднання роботи та особистого життя — це насамперед про гнучкість, пріоритезацію та фокус. Розвиваючи гнучкість у плануванні, стає простіше підлаштуватись під непередбачувані обставини та оптимізувати продуктивність. Тут можна згадати про блекаути, які навчили нас встигати все що можна у години появи світла. Нам варто визнати, що особисті справи часто накладаються на робочий час. Запис до лікаря, терміновий дзвінок із банку чи чергова повітряна тривога — у нас є безліч причин вибитись із робочого графіка і відчувати постійну втому.

Жити за ідеєю work-life blend означає реально оцінювати свій час. Це як гра в тетрис — все повинно складатись у чітку конструкцію, а не формуватись у хаотичну головоломку. Тут на допомогу приходить будь-який планувальник часу (від записника до окремого додатку на телефоні) і пріоритезація. З останнім складніше, адже тут важливо розуміти, на чому справді варто зосередити увагу найближчим часом. Якщо у вас горять дедлайни на роботі, то можливо краще відкласти приготування вечері за новим рецептом Євгена Клопотенка, а натомість замовити їжу і завершити нарешті свої завдання? Ми часто ховаємо свою прокрастинацію за побутовими справами й замість того щоб підступитись до термінового, знаходимо якусь «важливу» хатню роботу. Тут хочеться згадати про старий як світ метод тайм-менеджменту — «з’їсти жабу на сніданок». Знайдіть свою «жабу», тобто ваше важливе, але складне (або неприємне) завдання і виконайте його першим. Все, що залишиться у to-do списку після «жаби», робити буде простіше і легше.

Фото: @rosiehw

Для того щоб work-life blend працював, потрібно навчитись фокусуватись лише на одному завданні в конкретний проміжок часу. Тут варто ще пам’ятати про можливості концентрації уваги та не будувати ілюзій, що ви зможете всидіти над одним завданням понад 1-2 години. Закладайте час на перерви, інакше результат не виправдає очікувань. І так, фокус — це про повне зосередження, тому дивитись серіал «на фоні» — не найкраща ідея, бо це розтягне час виконання роботи на кілька годин (а у випадку цікавого серіалу — на кілька днів).

Власна інтерпретація успіху

Однією з ключових рис концепції work-life blend є можливість визначити для себе власну інтерпретацію успіху. Замість того щоб орієнтуватись на суспільні очікування, правильне поєднання всіх сфер життя дозволяє створити своє унікальне бачення власної самореалізації. Це заохочує надавати пріоритет тому, що для нас справді важливо — досягнення в кар’єрі, розвиток особистих стосунків, догляду за собою, професійне навчання. Так можна створити власний план успіху, який відповідатиме вашим цінностям, переконанням і прагненням. Розвиваючи гнучкість та адаптивність, оптимізувати свій графік стає значно простіше. Незалежно від того, чи це означає віддалену роботу, коригування робочого часу чи впровадження нових технологій, які забезпечують повну інтеграцію, work-life blend відкриває двері до більшої свободи та автономії.

Текст: Мар’яна Гумінілович


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали