Специфіка домашнього утримання екзотичних тварин

Важливі правила комфортного життя ваших улюбленців

Найзвичніші та найзручніші, в плані своїх потреб, домашні тварини — це кішки та собаки. Це ті мешканці, які живуть разом з людиною вже протягом багатьох століть. І ми точно знаємо, як комфортно та приємно співіснувати разом з ними. 

Але напевно багато хто хоч раз думав про те, щоб завести якогось екзотичного та незвичайного звіра. Особливо коли, зайшовши у соціальні мережі, бачиш неймовірно зворушливі фотографії інших користувачів у обіймах з єнотом, мініпігом або навіть великим удавом. А чи знаєте ви, як правильно утримувати таких тварин? Догляд за дикими тваринами в домашніх умовах потребує певних знань та зусиль. Тут просто собачим кормом чи котячими консервами не обійдешся. 

Ексклюзивно для ELLE.UA еколог, ексзавідувачка еколого-просвітницького відділу та відділу інформації Одеського зоопарку, член Всеукраїнської екологічної ліги Анна Бєлякова розповідає про специфіку домашнього утримання екзотичних, диких тварин, яких останнім часом популярно тримати вдома. 

Єнот-полоскун

Декілька років тому саме він був напевно найбажанішим домашнім улюбленцем. Але й сьогодні завести собі такого смугастого друга мріє багато людей. І справді, у єнотів наймиліша зовнішність, а Інтернет рясніє відеодобірками з їхніми кумедними витівками. Якщо ви наважитеся завести вдома єнота, то обов’язково враховуйте низку важливих факторів. Перш за все єноту вкрай необхідна власна територія, яка повинна бути правильно обладнана. Постійний вільний вигул такого члена сім’ї може негативно вплинути на його стан, а також украй негативно — на стан вашого житла. Отже, іноді можна випустити улюбленця погуляти вдома під пильним наглядом, але в нього має бути власне зручне житло. Воно являє собою простору клітку чи вольєр з усіма зручностями: посудом для корму та води, підстилкою для сну, пристроями для ігор, туалетом, комфортним для тварини кліматом. Також потрібно пам’ятати, що єноти — справжні хижаки. 

Їх потрібно годувати нежирними сортами м’яса, рибою та морепродуктами, а ще додавати в раціон фрукти, овочі та ягоди. Маленькі секрети: єноти часто дуже полюбляють кавуни та дині, а ось на цитрусові у них може бути алергія. Єноти сильно прив’язуються до хазяїна і потребують багато часу, сил та уваги своєї людини.

Зі своїми витівками та хуліганськими ідеями єнот буде прямувати саме до вас. А якщо врахувати, що єноти — сутінкові тварини (проявляють активність у темний час доби), то нерідко саме ввечері та вночі він може наполегливо запрошувати погратися та побавитися. Так, єноти досить непогано піддаються дресируванню та підлаштовуються під життєвий ритм хазяїна, але якийсь час для цієї адаптації знадобиться і вам, і вашому улюбленцю.

Instagram: @li__lena

Носуха

Ще зараз достатньо популярно тримати вдома родича єнота — носуху. Всупереч зовнішнім відмінностям, за характером та звичками носухи з єнотами дуже схожі. Умови їхнього утримання також не сильно відрізняються. Потенційних хазяїв носух приваблює те, що ці тварини не мають неприємного запаху та не линяють. Слід враховувати, що носухи дуже погано привчаються до лотка. Це може спричинити певні складнощі. Але разом із цим носухи досить швидко привчаються до прогулянок на вулиці та до повідця. І єноти, і носухи краще приручаються людиною, якщо починати з дитячого віку. Варто пам’ятати, що чим старшою буде тварина, яка потрапить у домашні умови з розплідника, тим більше часу доведеться приділити її дресируванню та адаптації, тим довше тварина проявлятиме звички дикої. Важливо те, що єнотам і носухам некомфортно існувати на самоті. Їм необхідна компанія родичів. Тому, якщо ви плануєте придбати саме такого улюбленця, то будьте готові стати господарем пари або цілої сім’ї.        

Деякі шанувальники екзотики під час вибору хатнього улюбленця віддають перевагу рептиліям. Так, холоднокровні тварини також можуть бути відмінними друзями. Але є специфічні особливості утримання їх удома. Якщо ви врахуєте всі моменти та зможете створити у житлі комфортні умови для тварини, то ваша дружба та співжиття будуть сповнені ідилії. 

Бородата агама

Ця симпатична австралійська ящірка досить проста в догляді, а також доволі слухняна. Навіть якщо ви початківець у питанні утримання рептилій, із цією колючою красунею зможете впоратися. Головна складність — це організація для неї тераріуму з відповідним температурним режимом і освітленням. У природі агама мешкає у пустелі під палючим сонцем, тому для доброго стану здоров’я вдома їй необхідні ультрафіолетові лампи. Іноді агамі потрібно побути наодинці із собою. Щоб вона почувала себе щасливою, встановіть у її тераріумі затишне укриття. У своєму «барлозі» вона зможе сховатися у потрібний для себе момент. Годування агами — не дуже складний процес. У її раціоні повинна бути як рослинна їжа, так й комахи. З більшим задоволенням ці ящірки їдять цвіркунів, але рослинні частування їм також необхідні. Власники агам можуть залишати їм фрукти та овочі у тераріумі на цілий день. 

Упродовж дня вони все ж таки ними пригостяться. Але обережно, агами не дуже добре контролюють власний апетит, вони часто можуть переїдати. Тому контролювання їхнього раціону буде суто під вашою відповідальністю.

Черепахи

Сухопутних черепах тримати в домашніх умовах досить легко і цікаво. Навіть голлівудський актор Леонардо Ді Капріо не встояв перед їхньою чарівністю і завів удома такого друга. У раціон черепах входить рослинна їжа, а потреби щодо умов проживання досить елементарні й нескладні. Умови у тераріумі приблизно такі ж, як у тераріумі бородатої агами. Але наявність цього тераріуму обов’язкова. Трапляється, що люди поміщають свою черепаху до звичайного побутового таза чи чогось подібного. Такий винахід — погана ідея і черепашці точно не сподобається.

Якщо розглядати як домашнього вихованця, скажімо, болотяну черепаху, то такий варіант складніший і має свою специфіку. Ці черепахи — хижаки. У їхньому раціоні мають бути м’ясо, жаби, равлики, живі дрібні рибки. До того ж під час годування болотяні черепахи проявляють агресію. У цей момент потрібно бути дуже обережними. У їхньому акватераріумі обов’язково має бути басейн для плавання. А для басейну потрібні очисні пристрої та фільтри.

Утримання болотяної черепахи вдома не можна назвати легким. Такий варіант швидше підійде вже досвідченим фахівцям. У розведенні та продажу черепах існує неприємна проблема. Деякі недобросовісні заводчики можуть видавати болотяних черепах за сухопутних під час продажу. Така дезінформація призводить до того, що черепашці в новому будинку надають абсолютно непридатні умови. А це негативно впливає на стан здоров’я і може скоротити її вік.

Instagram: @raihne_echosoul

Змії

Ці домашні улюбленці, напевно, підійдуть не кожному. Імовірно, тільки від згадки у деяких читачів завмерло серце. Справді, через певні стереотипи багато хто боїться змій. Хоча ідея завести вдома неотруйну змію може започаткувати хорошу дружбу між вами. Змії також потрібний облаштований тераріум. Для годування знадобляться дрібні гризуни, пташині яйця, ящірки тощо. До речі, деякі змії, як-от полози, багато п’ють. Їм необхідно постійно забезпечувати доступ до чистої води. 

Рептилії не піддаються дресируванню так добре, як кішки та собаки. Вони не так сильно прив’язані до свого хазяїна. Але якщо, в силу зайнятості, ви часто перебуваєте не вдома і не маєте можливості приділяти улюбленцю дуже багато часу, то такий вибір буде вдалим. Комфортно буде і вам, і тварині. За рекомендаціями герпетолога Ігоря Білякова саме рептилії є найзручнішими у догляді та утриманні домашніми улюбленцями. 

Пам’ятайте, що поява нового домашнього вихованця в сім’ї — це відповідальний та важливий крок, який потребує попередньої підготовки. Дізнайтеся якомога більше про тварину, яку збираєтеся привести додому. Дуже важливо, щоб можливості та ритм життя потенційного власника збігалися з усіма потребами тварини. Тоді в тандемі «хазяїн — улюбленець» усі будуть щасливі.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Читайте також
Популярні матеріали