Громадський активіст та телеведучий Олександр Педан про підготовку з сином до школи та зміни в українській освіті

У колонці для ELLE.UA

В ексклюзивній колонці для ELLE.UA громадський активіст та телеведучий Олександр Педан розповідає про підготовку з сином до школи, зміни в українській освіті та уроки, які він виніс для себе як тато майбутнього першокласника.

Мій Марік — майбутній першокласник: уже цього вересня він іде до школи. Зараз ми із дружиною активно досліджуємо систему освіти, щоб розуміти, як готувати сина до школи, що він має знати та вміти, з чого почнеться навчання в школі і як зробити перехід із садочка максимально легким для нього.

Коли вчилася наша старша донька Лера, освіта була все ж у звичному для нас класичному форматі. Наші підходи до участі в її навчанні, мабуть, зараз є дещо застарілими. Тож занурюємося в це питання заново, аби бути сучасними батьками та корисними для сина в процесі навчання.

Зізнаюся, в цьому мені дуже допомагають освітні проєкти, які ми робимо з командами pedan|buro та громадською організацією UMind. Один із них — «Історії не з підручників», який втілюємо з  «Навчаємося Разом». Це проєкт про цінності освіти нової української школи, реалізацію цієї реформи та її успіхи за 5 років втілення. Ми зняли 9 випусків у форматі інтерв’ю-влогу, щоб цікаво показати й простою мовою розказати про сучасне навчання в Україні.

Тож ділюся власними найголовнішими «уроками», які виніс для себе як тато майбутнього першокласника.

Урок №1

Стандарти того, що повинна знати дитина перед першим класом, суттєво змінилися. Екстразнання, які ви хочете дати дитині, можуть завадити йому нормально навчатися в початковій школі. Дитині просто не буде цікаво знову опановувати той самий матеріал. 

До того ж батьки, не знаючи методів викладання, можуть неправильно навчити дітей цих вмінь — так, що дитина, можливо, читатиме по складах усе своє життя. Тож не перенавантажуємо дітей і не забираємо в них дитинство.

Урок №2

Соціальна «самостійність» малечі — ось чим батьки можуть підсилити вчителів. Наше завдання як батьків — навчити дітей елементарних речей: обслуговувати самих себе, вміти одягатися, їсти самим, рахувати до 10 і у зворотному напрямку, написати друкованими літерами своє ім’я, звичайної ввічливості — тих самих «чарівних» слів: «дякую», «будь ласка», «вибач», основних правил безпеки.

Урок №3

Садочок — важливий. Це перший етап соціалізації — процесу, який супроводжує нас протягом усього життя: в школі, у виші, на роботі, при створенні своєї сім’ї. Саме в садочку дітей вчать правильно вчитися, спілкуватися та взаємодіяти з однолітками, знаходити своє місце в колективі. 

Урок №4

Залученість мами й тата в навчальний процес дитини стає додатковим стимулом, мотивацією, заохоченням. Якщо батьки демонструють важливість навчання, приділяють цьому увагу, отже, це має значення, це стає пріоритетом. І це насправді так. Адже в початковій школі авторитет батьків має істотну вагу. Тому варто формувати цінність бути освіченим якомога раніше. Це вже потім із тінейджерами доведеться домовлятися по-іншому.

Урок №5

Використовуйте дозвілля і для фану, і з пізнавальною метою. Наприклад, ми записуємо TikTok, коли малюємо, читаємо. Ходимо на спортивні гуртки, а по дорозі в ігровій формі розв’язуємо нескладні задачки на додавання/віднімання. Підтягуємо з малим українську, дивлячись YouTube. Особистий лайфхак: ми переглядаємо мультики англійською з субтитрами, а я паралельно перекладаю українською. Такий собі філологічний інтенсив і для тата також.     

Сучасний світ диктує нові вимоги до особистості. Батьки, які прагнуть успіху для своєї дитини, мають бути в контексті. Цікавитися навчальним процесом, вболівати за досягнення, створювати комфортний простір для зростання, бути партнерами для вчителів  — і тоді все неодмінно вдасться.

І додатковий «урок» для тих, чиї діти незабаром йдуть до школи. Рекомендую подивитися проєкт «Історії не з підручників» на YouTube-каналі «Педан Може». Тут в абсолютно легкому і драйвовому форматі можна побачити, якою є сучасна українська школа, як змінилися підходи до навчання та як батьки можуть допомогти дітям максимально легко увійти в шкільне життя. 


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали