Не так давно тут піднімалася тема флешмобу #пишаюсяматеринством, який відстоює думку про те, що годувати дитину грудьми у громадських місцях є нормальним. Але вплутатися у дискусію мене змусив аж ніяк не матеріал, а коментарі до нього, що викликали масивний shitstorm.
Може всьому виною моя вроджена наївність, але я думала, що таких поглядів, як “робити це в громадському місці без спеціальних шарфиків — просто огидно”, або “вид деяких мам, котрі годують, може і блювотний рефлекс викликати…”, вже не існує. Я щиро вірила, що вони вимерли разом із динозаврами, або як мінімум з СРСР, але, як виявилося, я дуже помилялася.
На сторожі суспільної моралі
Як не парадоксально, але найбільше обурення і протест проти годування грудьми у громадських місцях виявляють саме жінки, які у більшості своїй також є мамами. Багато хто прирівнює годування маляти в публічному місці мало не до «акту ексгібіціонізму», аргументуючи це тим, що жінка виставляє груди задля власного задоволення.
Похожие материалы:
Але спеціалісти пояснюють цю дивну на перший погляд закономірність елементарною розлюченістю деяких жінок на самих себе. Людина несвідомо починає критикувати те, що вона колись не могла собі дозволити, або через життєві обставини, або через власну невпевненість. Надія Рехтіна, практичний психолог і гештальт-терапевт, ілюструє на прикладі, як діє така проекція: «Уявіть, що ви мама 2 чи 3 дорослих дітей, яка у свій час не дозволяла собі жити повноцінним соціальним життям і, звісно ж, відчувала від цього дискомфорт. І коли ви бачите те, чого б вам колись хотілося, то у вас є два способи реагувати: ви змиритеся із тим, що цього вже не повернути, або ж розлютитеся на маму, яка привселюдно годує: кинете у її бік осудливий погляд, чи ще гірше, якусь “повчальну фразочку”», – коментує пані Рехтіна і додає, що агресія по відношенню до когось — це частіше за все спосіб врятуватися від власних переживань.
Зіштовхуючись із відкритим або прихованим осудом ось таких моралістів, молода мама, особливо та, яка знаходиться у стані післяпологової депресії, або просто та, яка має більш вразливу психіку, може навіть втратити молоко, яке є запорукою майбутнього здоров’я немовляти.
Похожие материалы:
Анна Хоскінс, замісник директора з питань сім’ї, дітей та здоров’я в департаменті Англії, розповіла у коментарі The Guardian, що тенденція критикувати грудне годування на людях може призвести до геть сумних наслідків. «Грудне вигодовування — це найкращий “старт у життя”, який можна дати малюкові. Ми не маємо допустити, щоб новоспечені матері почали відмовлятися кормити своїх дітей грудьми через те, що комусь це не подобається. Наша задача — допомогти їм почуватися комфортно, під час того як вони годують, коли і де завгодно».
Альтернативне годування?
Багато хто із противників годування дітей грудьми у публічних місцях закидає, що нібито чого молоко не можна просто зцідити у пляшечку? Для чого використовувати груди, це ж інтимний орган? Але ці люди не розуміють, або ж просто відмовляються розуміти очевидні речі: по-перше, зціджене молоко втрачає поживні речовини, по-друге, швидко псується, а по-третє, доводилося чути від знайомих мам, що процедура ця нічого спільного із приємними відчуттями немає. Крім того, тут варто зауважити ще один важливий аргумент, коли маля вередує — це не завжди значить, що воно голодне. «Материнські груди — це не тільки їжа, але й спосіб заспокоїти дитину і задовольнити її інші потреби, тому пристосуватися і погодувати малюка потрібно будь-де і у будь-якій ситуації», – ділиться з нами своїми міркуваннями Анастасія Федорчук, консультант з питань грудного вигодовування. Крім того, вона вважає, що сьогодні годувати немовля у громадських місцях – це взагалі не проблема: «На щастя, зараз є слінги, одяг для годування, накидки. У мам є можливість годувати дітей за “вимогою”, не оголяючись, і не бентежачи оточуючих», – каже Анастасія.
Втеча від реальності
Мені знається, що фраза “хай роблять вдома, що хочуть, але я не хочу цього бачити” є якоюсь нав’язливо-типовою для нашої ментальності. Але у мене завжди одне питання до таких псевдоестетів: все, що є неприємним для вашого споглядання, має бути сховане? І це стосується не тільки матерів. Тут мова йде й про інші меншини у суспільстві, наприклад про інвалідів, людей похилого віку, людей нетрадиційної орієнтації. Давайте їм у кафе, приміром, також будемо щось на голову надягати, щоб вони не псували апетит іншим відвідувачам?
Фото: gettyimages
Сьогодні годування грудьми в публічних місцях — це вже більше, ніж просто природна потреба. Це маніфест жінки-матері проти її “недієздатності” у післяпологовий період. Це прямий доказ того, що дитина може гармонічно доповнювати життя, а не “викрадати” його, змушуючи жінку відмовитися від усього заради материнства. І мені здається, що критикувати або шукати “порно-контексти” тут можуть лише ті люди, котрі застрягли в патріархальному світі, де жінка це виключно “хранителька вогнища”. Шкода лише, що вони не помітили, як усі навкруги вже почали користуватись електрикою.
Ольга Фреймут
ведуча програми "Інспектор Фреймут", мама трьох дітей: Злати (11 років) та Валерія (1 рік) та Євдокії (1 місяць)
Чи годували Ви своїх дітей грудьми? Як довго?
Так, але так склалося, що недовго. Така у мене анатомія.
Чи доводилось годувати в громадських місцях, коли дитина хотіла їсти «тут і зараз»? Як виходили з цієї ситуації?
Із сином я мало виходжу "в люди". А зі Златою ми з перших тижнів соціалізувалися, можливо, атмосфера Лондона сприяла. У кав`ярнях там є окремі м`які крісла для мамочок, які годують. Вони, зазвичай, у куточку, але не тому, щоб відлюдькуватися, а щоб шум закладу не відволікав малюка. У мене був улюблений Sturbucks на Old Street. Я брала книгу, читала, пила каву, поки донечка спала. З подругами зустрічалася. Дівчата, які щойно народили понад усе прагнуть спілкування. Після довгої вагітності так важливо доторкнутися до повноцінного життя, взути нові туфельки на підборах і ловити своє тонке, без животика, відображення у вітринах магазинів. Я ніколи не вип`ячувала декольте, годуючи на людях. Але й не сиділа бранкою в хаті.
Чи зіштовхувались з негативною реакцією оточуючих під час грудного годування?
Ніколи. Але зізнаюся, коли переселилася в Київ з дочкою, годувати у публічних місцях не наважувалася. З Валерієм все по-іншому: часто беру його у відрядження. Нещодавно у Львові на терасі готелю "Леополіс" годувала сина грудьми, просто повернулася спиною до вулиці.
На Вашу думку, чи повинна мама відмовлятись від грудного годування (зціджувати молоко заздалегідь) через думку громадськості?
Мама - адвокат дитини. А зважати на людей не варто, випадкових зустрічних більше турбує, чим вони сьогодні вечерятимуть, аніж ваші оголені красиві груди.