Спеціальна версія журналу
ELLE Україна

Як впливає пережитий у дитинстві травматичний досвід на здоров’я дорослої людини

Cтратегія «забути і жити далі» може не спрацювати

Дедалі ширше коло фахівців у різних сферах заявляє про негативний вплив травматичного дитячого досвіду на загальний стан не тільки ментального, а й фізичного здоров’я вже дорослої людини. Психолог-консультант Гліб Федоров попереджає, що стратегія «забути і жити далі» може не спрацювати, оскільки відсутність безпечної прихильності вже в ранні роки закладає основу для емоційних розладів та захворювань.

Надалі травми, що «сидять» у тілі, непрожиті емоції, що пригнічуються, проблеми у спілкуванні та тривожність не дозволять вийти із зачарованого кола, продовжуючи згубний вплив на організм.

Порушена здатність об’єктивно оцінювати, чи безпечне навколишнє середовище, ускладнює соціальну комунікацію і змушує організм перебувати в постійній готовності до порятунку (підвищений рівень кортизолу, частота серцевих скорочень негативно впливають на здоров’я).

Згідно з твердженням основоположника теорії прихильності Джона Боулбі актуальний стан наших внутрішніх процесів саморегуляції показує, наскільки безпечно було налагоджено контакт із зовнішніми джерелами регуляції в ранньому віці. 

Простіше кажучи, вміння заспокоювати себе багато в чому залежить від того, наскільки безпечно було налагоджено зв’язок із близькими в дитинстві.

Незважаючи на критичний досвід дитинства у вигляді нестачі любові (прояви: фізичний та моральний аб’юз, неможливість комфортно висловити потреби та емоції, банальна відстороненість батьків), у кожного є можливість:

Із часом, уже в дорослому віці, переосмислити цей досвід.

Навчитися тестувати навколишню реальність. Звіряти свої фантазії з дійсністю, оцінюючи, наскільки небезпечне/безпечне оточення.

Налагодити довірчі стосунки та на своєму прикладі відчути, що безпечне спілкування існує. Там чином поповнюється нестача надійних стосунків.

Знайти мужність відгорювати перенесені раніше втрати і в результаті звільнити місце для придбання нового.

Слід пам’ятати, що крім раннього дитячого досвіду ментальне й фізичне здоров’я загалом залежить і від інших факторів:

генетичної схильності;

актуального довкілля (досвіду всього пережитого);

досвіду минулих поколінь;

характеру особистості, навичок та стилю прихильності.


Реклама

Популярные материалы

Закуска з печериць та білих грибів


Український фільм «Як там Катя?» здобув дві нагороди на...


Стало відомо, скільки заплатять Леді Газі за роль Гарлі Квінн...


Читайте також
Популярні матеріали