Сьогодні, у цей найскладніший період для кожного українця, апатія стала майже звичною. Вона заважає творити, продовжувати працювати, допомагати коханим людям та ЗСУ, а також ставить життя на вимушену паузу. Про те, як вийти зі стану повної апатії, розповідає психолог-практик у методі гештальт-терапії, позитивної психотерапії, транзактному аналізі, когнітивно-поведінковій терапії Ольга Котляр.
Якщо йдеться про життєву або реактивну депресію — навчіться контролювати свої думки
Якщо ви схильні «жувати» ті самі думки в собі, «накручувати» події, додаючи в них катастрофу одну за одною, — почніть вести щоденник автоматичних думок.
Щодня, прокидаючись, ви починаєте про щось думати. У той момент, коли ви починаєте про щось думати, у вас з’являється, наприклад, смуток, і починають іти картинки. Трапляються випадки, коли людина тільки-но прокинулася, але вже почувається втомленою.
Починайте фіксувати в щоденнику:
думки;
почуття;
що ви хочете зробити.
Кожна автоматична думка запускає почуття, емоції. Ваше завдання — зробити свої емоції підконтрольними. Це означає навчитися їх розуміти, давати їм ім’я і знаходити в них приховані справжні потреби.
Наприклад, я прокинулася вранці, подумала, наскільки багато роботи, згадала, як мало за неї платять, відчула втому та апатію. Що я хочу зробити — знайти нову роботу? Або поговорити зі своїм керівником? Або зрозуміти, для чого я так довго затрималася на цій роботі тощо?
Навчіться говорити про себе та свої бажання
Табу на власні бажання, життя для когось, в ім’я когось (для дітей, чоловіка, батьків) рано чи пізно призводять до почуття втрати себе.
Знайдіть у ваших стосунках те, що ви любите. Знайдіть у звичному побуті, в обмеженнях, рамках те, що тішить ваше серце. Знайдіть час для себе — годину, день на тиждень, скільки можете. Головне, будьте із собою ближче, ніж із кимось, тому що найголовніша людина в житті — це ви.
Відпочивати вчасно — це значить розслабитися й отримати задоволення розумом, тілом, душею, відчути радість кожною клітиною. Так організм людини може сам відновлюватися та накопичувати ресурси для подальшої діяльності.
Не намагатися контролювати все, всіх, включно із собою
Контроль виснажує, тому що неможливо контролювати думки та плани людей, політичні події та багато іншого. Займайтеся собою, своєю психікою — насамперед. Почніть вести щоденник автоматичних думок, записувати туди свої емоції, почуття для того, щоб шукати бажання у всьому цьому процесі. Навчіться чути себе, і тоді контроль стане вторинним.
Якщо ви пережили сильний шок — втратили когось із близьких, були змушені емігрувати тощо, краще звернутися до фахівця. Пам’ятайте, антидепресанти вирішують проблему лише на якийсь час.
Інтернет-платформа психологічної допомоги «Розкажи мені» працює цілодобово. Для того щоб поговорити з психологом чи психотерапевтом, потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку через сайт. Консультації проводяться безкоштовно в режимі онлайн.