Існує чотири сфери людського життя, в яких нам необхідно постійно розвиватися, щоб жити щасливо та цікаво. Це фізичний, духовний, інтелектуальний та емоційний виміри. Перший — давно на слуху, це всім відомий ЗОЖ, що включає заняття спортом, здорове харчування, прогулянки на свіжому повітрі. Способи та шляхи самовдосконалення у трьох інших включають широкий спектр різних практик — починаючи з медитації і закінчуючи постійним навчанням чогось нового. Однак для втілення в життя своїх найкращих прагнень та реалізації цілей нам часто не вистачає лише одного компонента. Сили волі.
Навіщо нам потрібна сила волі
Для того, щоб самовдосконалюватися в будь-якій області свого життя, потрібно бути, по-перше, високо мотивованою людиною і, по-друге, мати міцну силу волі і дисциплінованість. У книзі «Сила волі. Як розвинути та зміцнити» доктор філософії, професор Стенфордського університету Келлі Макгонігал стверджує, що сила волі — навичка, що піддається тренуванню, і за допомогою спеціальних вправ її можна «наростити», зробивши своїм козирем, що допомагає досягати поставленої мети у всіх сферах, покращуючи якість життя .
Instagram: @leoniehanne
Сила волі та витримка допомагають нам контролювати свої думки, концентруватися на довгострокових цілях, не піддаючись миттєвим спокусам. Варто запам’ятати лише один простий принцип: як я роблю сьогодні — так само вчиню і завтра. У цьому полягає секрет вічного відкладання «на потім», «до понеділка», «наступного місяця». У вас не з’явиться більше часу, вам не буде легше почати щось нове, ви не допишете план саморозвитку на літо. Час, який ви гаєте зараз, гортаючи стрічки новин та соцмережі, не повернеться до вас у вигляді чарівного бонусу в майбутньому. Ваш сьогоднішній вибір є ваше майбутнє. Тому варто ретельно відстежувати всі свої вольові рішення, блокуючи і відкидаючи все, що суперечить вашим довгостроковим цілям (=мріям).
Як один із потужних стимулів підійде горезвісна візуалізація — в деталях уявіть, що ви отримаєте в результаті, якими прекрасними ви будете, яких успіхів досягнете. Картини візуалізації і процес представлення ваших цілей уже реалізованими запускає потужні механізми, що працюють на вас і допомагають вам втілювати задумане в життя.
Не/складний вибір
Фактично ми щодня, якщо не щохвилини, робимо певний вибір. І він стосується не тільки дуже простих речей (випити каву чи чай, пройтися пішки чи під’їхати транспортом, промовчати чи встрягнути в суперечку). Ми постійно самі обираємо, про що думати, що відчувати і як діяти. І часто не усвідомлюємо, що поганий настрій, головний біль або дрібні неприємності, які постійно переслідують нас, — результати нашого вибору. Тому що ми піддалися провокації і поскандалили з колегою, допізна зависали в телефоні і не виспалися, як завжди, забули поповнити карту. Нас ніхто не примушував. Ми обрали це самі.
Безвольні люди — малопривабливі. Вони пливуть за течією, безпорадно борсаючись у хвилях побутових проблем, особистісних конфліктів, токсичних відносин. Саме відсутність сили волі, горезвісного «внутрішнього стрижня» стає основною причиною багатьох хвороб, негараздів, тотальної незадоволеності собою та своїм життям.
Instagram: @camilamorrone
Як же змусити себе піти на тренування, сісти на дієту, відмовитися від непотрібних покупок і згубних звичок, підтягнути іноземну мову, навчитися керувати автомобілем?
Внутрішній контролер
Як правило, ми ніколи не помічаємо той момент, що відводить нас від твердого наміру стати на шлях реалізації своїх планів. Ми постійно робимо собі поблажки у вигляді: «Сьогодні був важкий день. Завтра буде легше. Ось завтра і почну…», «Стільки стресу! Я з’їм це тістечко, мені потрібна розрядка. І он те також з’їм...», «Я не так уже часто п’ю алкоголь. Ось учора. І сьогодні. Ну а завтра буде день народження колеги... Але ось у п’ятницю точно не питиму! Напевно...», «У мене ще стільки справ! У мене немає цих 20 хвилин для медитації!». Ми тонемо у власних відмовках та виправданнях.
Спробуйте просту практику відстеження таких моментів. Як тільки ви починаєте «виправдовувати» будь-яку свою дію перед собою — знайте, це несе потенційну небезпеку, присипляє вашу силу волі і відводить вас від реалізації цілей. Пробіжку в парку, наприклад, вам не потрібно «виправдовувати» (мовляв, нічого страшного, якщо я займуся трохи своїм здоров’ям, а потім компенсую це трьома годинами в соцмережах та літром Кока-Коли) — вам потрібно «примушувати» себе одягнути кросівки та вийти на вулицю.
Навчіться концентруватися саме на момент прийняття рішення і відзначте, чи відповідає вибір вашим цілям, де він розташований на лінійці «корисності» для вас. Час — надзвичайно цінний ресурс, щоб витрачати його на «порожні», марні справи та токсичних людей. Вам може здатися надто прагматичним підхід із визначенням потрібності та доцільності всього, що ви робите, але ви будете здивовані, скільки часу у вас звільниться після відсікання некорисних занять. І незабаром будете винагороджені — своїми досягненнями та успіхами у сферах, на які ви спрямуєте зусилля. І пам’ятайте: ви самі обираєте, як провести ранок — зробити смачний повноцінний сніданок і насолодитися ним або стрімголов метушитися по квартирі, вкотре спізнюючись на всі зустрічі.
Instagram: @liuwenlw
Як подолати спокусу
Найчастіше підривають нашу силу волі та віру у себе постійні відхилення від плану. Ми постійно порушуємо власний розпорядок дня, план здорового харчування, занять спортом. Але моментальне бажання слідувати першому імпульсу, піддатися спокусі, миттєвому задоволенню насправді досить легко придушити. Вам необхідно лише встановити контроль над своїм диханням і сповільнити його до 4–6 вдихів за хвилину. Дихати потрібно спокійно, кілька хвилин, видих повинен бути приблизно вдвічі довшим за вдих (тобто на 4 рахунки вдих і на 8 видих, у комфортному для вас ритмі). Так ви заспокоїтеся, відновите самоконтроль і зможете прийняти виважене та правильне рішення. Якщо спокуса занадто велика, відкладіть її на 10 хвилин. Потім ще на півгодини. Потім до завтра. А завтра, коли вас знову намагатиметься здолати бажання зробити щось некорисне — повторіть весь процес спочатку.
Безумовно, відмовляти собі абсолютно у всьому і перетворювати себе на робота не варто. Люди, у яких кожен день посекундно розписаний на три місяці наперед, ризикують потрапити в одвічну гонитву за успіхами, швидко вигоріти і мати депресію замість довгоочікуваних перемог. Заганяти власний організм, вимагаючи від себе занадто багато на даному етапі свого життя, небезпечно і непродуктивно — адже період відновлення після подібних навантажень може бути дуже болючим і довгим. Тому варто ретельно продумати та збалансувати всі аспекти свого життя, виділивши час на повноцінний відпочинок та на продуктивний розвиток.
Instagram: @irinashayk
Сила поступовості
Якщо ви вирішите займатися атлетикою, прийдете до зали і спробуєте підняти вагу 100 кг, — у вас навряд чи щось вийде. Якщо ви захочете керувати гелікоптером і, сівши до кабіни, станете тиснути на всі важелі, — він навряд чи злетить. Якщо ви захочете вивчити індійську мову і відразу почнете дивитися фільми Боллівуду в оригінальному озвученні, — навряд чи щось зрозумієте (можливо, лише епізоди з танцями і бійками). Тільки поступова та безперервна робота дає результат. І навіть якщо ваші цілі — стати важкоатлетом, керувати гелікоптером і знати хоча б кілька (із 447) мов Індії — цілком реальні, варто лише виробити правильний і точний підхід до їхнього досягнення.
На YouTube-каналі психіатра та психотерапевта Спартака Суботи є відео «Що не так із мотиваційними тренінгами, і як дисципліна наблизить вас до своєї мети». У матеріалі пояснюється, чому мотивації, що «заряджають» вас, діють досить короткий термін і можуть бути малоефективні в більш віддаленій перспективі. На противагу цьому дисципліна допомагає сформувати щоденні корисні звички потроху, але неухильно ведучи вас у напрямку вашої мети. Мотивована людина через тиждень може втратити свій запал через різні обставини, дисциплінована ж людина «звикла» постійно йти (нехай і невеликими кроками) вперед. В ідеалі, звісно, необхідно створити альянс власної мотивованості та дисципліни, яка нерозривно пов’язана з силою волі.
Часто людину жахає саме «обсяг роботи», яку доведеться виконати, досягаючи своєї мети. Так, я дуже хочу бути гарною, знати пару іноземних мов, вміти керувати декількома видами транспорту, кататися на лижах та сноуборді, грати на музичних інструментах, домагатися карколомного успіху. Але як тільки я уявляю, скільки на це потрібно витратити часу та сил — опускаються руки та охоплює паніка. А також складається враження, що цього досягти дуже нелегко. Та й чи можливо?
Тому варто розкласти свої мрії, плани, чого ви хочете досягти, «по поличках», буквально розписавши, що у вас у пріоритеті, що піде за цим, як ви радітимете від того, що отримали бажане. Починайте з малого — хоча б 15–20 хвилин на день присвятіть досягненню мрії. Потім збільште час, постійно додаючи нові елементи. І завжди пам’ятайте, що це ваш вибір, ви хочете і гідні здійснення найкращого сценарію свого життя.
Instagram: @camilacoelho
На що здатний мозок
Сумніви — одвічний супутник більшості людей. Сумніватися — нормально. Вас можуть опановувати думки про те, що у вас може не вийти щось зробити, тому що ви вже надто «доросла» людина, у вас зовсім немає вільного часу, ви обділені здібностями. Навіть для того, щоб розвинути силу волі, у вас може не вистачити... сили волі! Та й узагалі, ви особистість, що сформувалася, і якщо 35 років усі навколо вважали вас безвольною людиною, можливо, вони мають рацію?.. Як тільки подібні сумніви закрадуться у вашу голову, згадайте кілька наукових фактів.
До певного часу вважалося, що мозок, повністю сформувавшись у дитячому віці, залишається незмінним усе життя. І хоча ідею «пластичності» мозку вперше ще в 1890 році висунув американський філософ і психолог Вільям Джеймс, їй довго не надавали значення. Зараз же нікого не здивувати твердженнями про те, що «мозок пластичний», а «думки матеріальні» — адже існує безліч наукових досліджень про те, як наші думки, почуття, емоції впливають на наш стан, самопочуття і буквально формують нашу дійсність.
Складним терміном «нейропластичність», запропонованим польським нейрофізіологом Єжи Конорським, пояснюється дуже проста здатність людського мозку постійно змінюватися під впливом досвіду, створюючи нові та руйнуючи старі нейронні зв’язки. Детально всі процеси, що відбуваються в нашій голові під час навчання чогось нового, прийняття важливих рішень або постійного водоспаду саморуйнівних думок описав у книзі «Розвивай свій мозок» нейрофізіолог та хіропрактик Джо Диспенза. Однією з основних думок цієї фундаментальної праці є те, що, змінюючи свій розум та спосіб мислення, ми змінюємо і своє життя. Мозок можна навчити регулювати свої функції, що дасть нам контроль і за власними емоціями, і за станом здоров’я. І найголовніше — це під силу кожному з нас.
Майбутнє зараз
Жити своє найкраще життя — популярне нині формулювання, яке кожен трактує по-своєму. Кожен має право обирати, якими людьми оточувати себе, чим заповнювати свої дні, чого прагнути в житті. Про що б ви не мріяли, яких висот не хотіли б досягти, які б проєкти не планували втілити в дійсність — вам дуже знадобиться сила волі. Тому просто зараз, від цього самого моменту, починайте розвивати і зміцнювати свою силу волі, щоб жити своє найкраще, унікальне та яскраве життя.
Текст: Анна Пашкова