Як позбавитися катастрофізації мислення під час війни

Проблема, знайома кожному українцю

Звичка «накручувати» ситуацію може доводити людину до панічного стану. За всіма законами нейробіології турбуватися — це нормально! Але практичний психолог Ольга Котляр попереджає, що панікувати чи «катастрофізувати» дуже небезпечно для нервової системи.

Мигдалеподібне тіло включається на стрес, тоді тривожність піднімається до певного рівня. У разі якщо вона вища за 70%, здатність аналізувати та включати прагматику відключається. Завдання — знизити тривожність до 70%. 

Як відбувається катастрофізація?

Непереносимість невизначеності. Із цього стану все починається, і він є досить типовим явищем на сьогодні. У разі якщо у вас відсутні базові психологічні навички, катастрофізація — частина вашого сприйняття:

Найперша навичка — вміти розуміти свої емоції та почуття. Давати їм назву, право на існування всередині вас. І дуже важливо знати, для чого ви переживаєте конкретні почуття та емоції.

Друга навичка — навчитися свої почуття висловлювати!

Критерії цієї навички: 

а) вміти просити; 

б) вміти говорити «ні»;

г) вміти відстоювати свою думку;

д) вміти говорити про свої бажання.

Якщо ви не знаєте/не вмієте чогось із цієї навички, ви повертаєтеся до напрацювання навички 1.

Третя навичка — навчитися саморегуляції тривожності. Тут ви маєте розуміти: є реальна загроза чи ні? Якщо її немає, ви шукаєте сенс того, що відбувається, і тоді приймаєте максимально вигідне для вас рішення. Якщо ви не розумієте, є загроза чи ні, значить навичка саморегуляції відсутня і ваша тривожність вища за 70%.

Навчившись цим навичкам, ви стаєте самодостатньою особистістю, яка розуміє себе (свої почуття, бажання), комунікує з оточенням, уміє відстоювати свої межі та приймає адекватні рішення, коли це необхідно.

Чи існують ще якісь навички, що дають почуття задоволення та щастя?

Так. Але без вищезазначених базових навичок навчитися бути гнучкішими, впевненішими в собі неможливо! Базові психологічні навички людина може самостійно напрацювати через вебінари, читання книг, тренінги.

Найкращий варіант — звернутися до психолога по допомогу. Виберіть для себе формат (груповий або індивідуальний) і живіть повноцінним, психологічно комфортним та щасливим життям!


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали