Як перестати мислити негативно: 7 порад

Щоб бути щасливим

Про те, чому ми маємо схильність мислити негативно та як перестати це робити, розповідає психологиня, тренерка, експертка з психології комунікації, яка досліджує вплив емпатії та емоційного інтелекту на психологічний добробут та близькі стосунки, Олена Хіль

Є кілька причин, чому люди схильні мислити негативно, і перша з них — це еволюція. Наш мозок має природну тенденцію зосереджуватися на негативі. Для успішного виживання покоління людей повинні були враховувати потенційні небезпеки, запам’ятовуючи всі негаразди, які траплялись з іншими. Наступна причина — це вплив пережитого надзвичайно стресового досвіду, травми або насильства, які можуть спровокувати закріплення негативних моделей мислення. Посилюють негативне сприйняття дійсності депресивні стани та тривога.

Негативне мислення може мати як негативний, так і позитивний вплив на наше психічне та фізичне благополуччя. З одного боку, негативне мислення може допомогти нам підготуватися до потенційних небезпек і викликів, виділити проблеми, зберегти реалістичний погляд на життя та зважити потенційні ризики і наслідки, що в цілому веде до кращого прийняття рішень. З іншого боку, хоча негативне мислення є природною частиною людського досвіду, надмірний негатив заважає жити щасливе життя і може призвести до хронічного стресу та проблем зі здоров’ям. 

Високий рівень стресу та відсутність піклування про свої щоденні фізичні та емоційні потреби може призвести до переважання негативного мислення. Яке, в свою чергу, запускає подальшу стресову реакцію нашого організму, вивільняючи такі гормони, як кортизол і адреналін, висока  концентрація яких протягом тривалого періоду може мати негативний вплив на мозок і тіло, спричиняючи погіршення пам’яті та посилюючи запальні процеси в організмі.

Позитивні думки та емоції активізують вивільнення гормонів щастя, таких як дофамін і серотонін, що покращують настрій, зменшують відчуття стресу і тривоги, сприяють гарному самопочуттю та подовжують життя. 

Якщо негативне мислення — це звичка, в наших силах її змінити. Але для початку зробіть базове щастя для тіла: мінімізуйте вплив стресу на тіло — висипайтесь, харчуйтесь збалансовано, працюйте в нормальному режимі, займайтесь спортом або йогою, танцюйте, обіймайтесь, кохайтеся. Та забезпечте базовий позитив для мозку: мінімізуйте вплив негативної інформації, виділяйте лише певний проміжок часу в день для новин, більше часу проводьте з оточенням, яке мислить позитивно,  робіть 8-10 невеликих «щасливих» перерв в день на гумор, задоволення, розслаблення або творчість.

І лише потім переходьте до щоденних практик, які максимально ефективні для відслідковування або зміни негативних думок на більш щасливі:

1. Практики майндфулнес: практикуйтеся зосереджувати увагу на поточному моменті або на вашому диханні. Це тренує мозок не потрапляти під вплив стресу і не поринати в негативні думки.

2. Рефреймінг: коли у вас виникають негативні думки, тренуйтесь формулювати їх у більш позитивному світлі. Якщо ви думаєте: «Я не можу цього зробити», спробуйте змінити підхід: «Поки що не можу цього зробити, але докладу всіх зусиль».

3. Практика аналізу думок: як тільки приходить негативна думка, запитайте себе, чи справді це негатив, чи є у вас докази того, що це факт і чи може існувати інше тлумачення інформації. Часто наші думки можуть бути перебільшенням або базуватися на наших припущеннях чи на обмеженій інформації.

4. Ведення щоденника: допомагає вивільнити свої емоції та опрацювати думки й визначити закономірності у мисленні, які поступово можна змінювати через рефреймінг та практику аналізу думок.

5. Практика вдячності: виробіть щоденну звичку перед сном згадувати 5 найкращих подій дня, за які ви вдячні. Важливо саме відчути вдячність, а не механічно назвати найкращі моменти, оскільки саме при переживанні вдячності виділяється серотонін, який допомагає мислити позитивно

6. Позитивні афірмації: сформулюйте для себе самі або знайдіть в інтернеті список позитивних афірмацій і повторюйте їх, щоб привчити мозок автоматично мислити позитивно

7. Проведення часу з людьми, які любять вас, підтримують або надихають: близькі по духу люди та любляча сім’я спряють виробленню гормонів радості та покращують ваш настрій, і хід ваших думок змінюється на позитивний.

Всі ці методи перевірені багатьма людьми, проте не всі з них підійдуть саме вам. Спробуйте всі та знайдіть ідеальні саме для вас, перетворіть їх на щоденні звички. З часом ви помітите не тільки більш позитивне світосприйняття, а й збільшення рівня енергії та покращення самопочуття.


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали