Помилки мислення, які заважають жити, та чи можна їх позбутися?

Проблеми, знайомі кожному

Помилки мислення, або когнітивні спотворення, — це такі розумові установки, які спрацьовують автоматично. Вони допомагають швидше обробити отриману інформацію, особливо в умовах загрози. Це жирний плюс для виживання, тож вони є в усіх людей. Когнітивні спотворення звучать дуже переконливо, сповнені віри, виглядають як факти. Однак у більшості випадків когнітивні спотворення описують реальність некоректно. 

На жаль, буває, що ми приймаємо важливі рішення, базуючись лише на помилках мислення, які провокують поганий настрій та негативні емоції. Якщо ви знаєте, які когнітивні спотворення притаманні саме вам, — у вас є можливість працювати над собою, що значно покращить якість життя.

Практичний психолог Юлія Ворман розповідає про найпоширеніші когнітивні спотворення:

Надузагальнення. Висновки, що ґрунтуються на одиничному епізоді, з подальшою їх генералізацією.

• «Я гірший за Василя, тому що він ідеально катається на лижах».

• «Я поганий психолог, тому що не зміг допомогти цьому клієнту».

Персоналізація. Ставлення індивіда до зовнішніх подій як до тих, що його стосуються, коли це насправді не так.

• «Я розірвала пальто. Це мені вказівка від долі про те, що не можна витрачати так багато грошей на речі».

Дихотомічне мислення (чорно-біле мислення, або максималізм) — сприйняття себе чи будь-якої події однозначно позитивно чи негативно (в абсолютних оцінках). 

Наприклад: «Якщо я не стану мільйонером чи знаменитістю, то я — повна нікчема і все моє життя буде прожите даремно». У психодинамічному ключі цей феномен можна кваліфікувати як захисний механізм розщеплення, що свідчить про «дифузність самоідентичності».

Надмірне фокусування на тому, що необхідно діяти або відчувати певним чином, без оцінки реальних наслідків такої поведінки чи альтернативних варіантів. Часто виникає через нав’язані в минулому стандарти поведінки та схеми мислення.

• «Мої діти повинні мене утримувати все життя».

• «Я маю вийти заміж, оскільки так роблять усі».

Катастрофізація. Увага спрямована лише на найгірший варіант розвитку подій. 

• «Цей біль означає, що в мене рак».

Передбачення — індивід вважає, що може точно передбачити майбутні наслідки певних подій, хоча він не знає чи не враховує всіх факторів, не може правильно визначити їхній вплив.

Читання думок — індивід вважає, що точно знає, що із цього приводу думають інші люди, хоча його припущення не завжди відповідають дійсності.

Наклеювання ярликів. Асоціювання себе чи інших з певними шаблонами поведінки чи негативними типажами.

• «Я ні на що не здатний».

Тунельне бачення. Звертання уваги лише на невелику частину, деталь, з відкиданням інших частин та цілого. Іноді обираються лише негативні деталі, інколи ж ті, які узгоджуються з якоюсь ідеєю.

• «Зустрівшись із дівчиною, я відразу ж починаю шукати та помічати всі її недоліки. Через деякий час мені хочеться просто втекти, адже очевидно, що в нас із нею нічого не вийде».

Перебільшення та применшення. Протилежні оцінки самого себе, ситуацій та подій. Суб’єкт перебільшує складність ситуації, одночасно применшуючи свої можливості з нею впоратися.

• «Я здав ЗНО на 190 балів, але мені просто пощастило».

Як боротися з когнітивними спотвореннями?

Позбутися когнітивних помилок узагалі, в принципі, звести їх до нуля не вийде, тому що ця функція вбудована в наше мислення багато тисяч років тому. Але цілком можна навчитися їх виявляти і не давати їм впливати на важливі речі.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Рецепт тертого пирога з ягодами: крок за кроком


Читайте також
Популярні матеріали