Імміграція та адаптація в іншій країні: поради психолога

7 правил щасливого життя

Сьогодні мільйони українців змушені були залишити свої будинки і вирушити у пошуках безпеки та притулку до інших країн. Це складне випробування для психіки, під час якого зберегти ментальний баланс часом дуже непросто. Сімейний психолог, психотерапевт центру Altera Psy Тетяна Бояринцева розповідає, із чим доводиться стикатися і як із цим бути:

1. Страх. За своє життя, життя дітей, близьких. Саме він надає сил, що, здавалося б, казна-звідки взялися, і змушує їхати. Часто в нікуди.

Порада: чи ви похвалили себе за те, що провернули? Чи сказали собі: «Я молодець!»? Якщо ні, зробіть це зараз.

2. Втрата безпеки та опор. Вона елементарно в тому, що немає рідних стін, на які можна спертися, людей, які оточували. Немає звичного укладу. Можливо, більше немає роботи. Фінанси під великим питанням.

Порада: створюйте затишок скрізь, де ви перебуваєте. Купіть хоча б свою чашку. Шукайте «своїх» людей, об’єднуйтеся з тими, хто поділяє ваші цінності. Підтримуйте одне одного.

3. Невизначеність. Що тут робити? Як взагалі жити далі? Чи надовго ви взагалі там, де ви перебуваєте?

Порада: щоб опанувати вміння виживати в невизначеності, важливо навіть за таких обставин навчитися планувати свій день. З дня у день. Сьогодні на завтра. Краще записувати. Тим самим ви створюєте свою нову реальність, виходячи з даності.

4. Розгубленість. Нові люди з їхньою культурою, закони і правила, яких ви не знаєте, а часто і чужа мова — усе це призводить до розгубленості й навіть відчуття власної тупості.

Порада: просіть та питайте тих, хто вже там. Читайте. Запишіться на курси мов. Пам’ятайте про мистецтво невеликих кроків. Не треба лаяти себе за тупість. Ви у стресі, психіка захищається і не дає вам зруйнуватися.

5. Утрата та горювання. Тяжкі процеси, які складаються з декількох стадій, таких як шок, заперечення, торг, депресія, прийняття. Багато хто втратив будинок, близьких, роботу, гроші. Безліч утрат, біль та руйнування, що відбуваються в Україні, ми проживаємо колективним включенням. Тут же відчуття втрати приналежності до культури, землі, спільноти, країни.

Порада: запам’ятайте, що ніхто не може відібрати у вас те, що вже є вашою ідентичністю. Ви назавжди залишитеся тим, ким ви є.

Не залишайтеся на самоті у цих складних процесах. Ідіть до людей, одержуйте підтримку. Пам’ятайте, що поряд з іншим можна прожити горе втрати і не застрягти в ньому.

6. Розлука. Розлучені сім’ї та любі близькі. Дуже важко, коли неможливо бути разом.

Порада: говоріть частіше слова любові, не скупіться. Дзвоніть по відео, дивіться в очі та знову говоріть про любов, цінність та важливість.

7. Сором і провина: за те, що вижили, за те, що поїхали, за те, що залишили, або за те, що рухаєтеся далі.

Порада: пам’ятайте, що ви зможете допомогти іншому, тільки якщо живі, тільки із живого стану. Ви і так уже багато зробили для життя, тепер продовжуйте! Тільки так ви зможете допомогти комусь іще.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Олексій Гнатковський з родиною в ексклюзивній зйомці колекції...


Оспівування краси жіночого тіла в творчості Ненсі Дожаки


Читайте також
Популярні матеріали