Спеціальна версія журналу
ELLE Україна

Від романтики до справжніх почуттів!

У Лондонському Victoria and Albert Museum триває виставка присвячена історії Fabergé. На прохання Юліі Данилової правнучка Петера Карла Фаберже та одна із засновників Fabergé Heritage Council Сара Фаберже розповіла Elle про цю надзвичайну подію та проєкти, якими опікується. 

 

Ювелірні вироби Fabergé оповиті флером дивовижних легенд, історій. Чи є у вашій родині якась таємниця, що передається від покоління до покоління?

Багато речей  Fabergé зберігають вишукані історії, справжні таємниці кохання. Наведу лише один приклад: портсигар месьє Лузарша д’Азая, на якому зображено карту долини Нілу з вісьмома точками, позначеними коштовним камінням. Дослідження показали, що цей джентльмен був шалено закоханий у французьку аристократку, прекрасну принцесу Сесіль Мюра, яка була заміжня. Наш кураторський директор Fabergé, мій колега, член Fabergé Heritage Council, доктор Геза фон Габсбург зазначає, що месьє Лузарш був офіцером французької розвідки та працював під прикриттям у Єгипті. Чи була карта Єгипту на портсигарі пов’язана з його шпигунською діяльністю? Або чи були коштовні камені вздовж Нілу знаками таємних місць побачень двох закоханих? Відповіді на ці питання, можливо, ми не дізнаємося ніколи.

Сьогодні клієнти часто діляться з нами своїми особливими моментами. Так, один із замовників розповів мені, що чекає півночі напередодні Різдва, щоб подарувати своїй дружині сучасний шедевр від Fabergé.

Карл Фаберже увійшов в історію як творець всесвітньовідомої серії ювелірних великодніх яєць для російської імператорської сім’ї та приватних замовників. З 1885-го до 1916 року в майстерні Fabergé було виготовлено понад 50 яєць. Кожне з них унікальне. Скажіть, будь ласка, скільки яєць із цієї кількості представлено на виставці Fabergé у Лондоні в Музеї Вікторії та Альберта? Що вам відомо про долю інших великодніх ювелірних виробів?

Великодні яйця Fabergé, створені для імператорської родини компанією мого прадіда, не можна описати як мініатюри, оскільки всі, крім одного, насправді більші за куряче яйце. Петер Карл Фаберже очолив ювелірний бізнес свого батька у 1882 році. Зі своїм братом Агафоном він швидко перетворив сімейну фірму на феномен міжнародного масштабу. Успіх двох братів приголомшив ювелірний світ. У той час прикраси, в яких переважали діаманти, почали виходити з моди. І все популярнішими ставали художники-ювеліри, які додавали до прикрас яскраві відтінки за допомогою як коштовного каміння, так і використання забутої, здавалося, техніки покриття емаллю. Згодом Фаберже почали створювати й ексклюзивні аксесуари, і різні фантазійні об’єкти. Завдяки неповторному дизайну та бездоганній якості твори від Fabergé перетворилися на найбажаніші подарунки та колекційні предмети.

З 50 виготовлених ювелірних яєць на сьогодні збережено та підтверджено їхню оригінальність 43 об’єктів,  15 із них демонструються в експозиції Музею Вікторії та Альберта у Лондоні. І це найбільша кількість яєць Fabergé з імперської колекції, яка виставлялася в одному місці понад 25 років!

Fabergé також створили шедеври, які можна порівняти з імператорською колекцією яєць, — для принца Фелікса Юсупова, доктора Еммануеля Нобеля, герцогині Мальборо та сім яєць для російського промисловця Олександра Кельха. Вони зберігаються у приватних колекціях та музеях по всьому світу. Крім того, майстри Fabergé зробили велику кількість підвісок у формі яєць.

Сьогодні, продовжуючи художньо-ювелірну традицію, ми створюємо на замовлення не лише підвіски та предмети у формі легендарних яєць, а й прикраси та годинники.

Чи співпрацювали куратори виставки з колекціонерами мистецтва Fabergé? Кому належить найбільша колекція великодніх яєць Fabergé, або в якій країні зберігається ця колекція?

На першу частину питання відповім: так, співпрацювали. Що ж стосується колекції, то найбільша кількість яєць Fabergé з імператорської колекції зберігається у Збройовій палаті Кремля і налічує 10 об’єктів.

Який із представлених творів вважається найвидатнішим?

На це питання справді важко відповісти, бо представлені в експозиції твори такі різні, і для мене кожен із них є видатним. Від великоднього яйця «Курочка», найпершого для імператорської родини, з якого почалася легендарна колекція, до мініатюрної фігурки равлика. Серед шедеврів є все, чим  можна задовольнити різні вибагливі  смаки.

Найексклюзивнішими ювелірними виробами майстерні Fabergé після колекції великодніх яєць вважаються коштовні кульбабки та польові квіти. Неабияка популярність кульбабок полягає у техніці їхнього виготовлення. Наприклад, майстри використовували природний пух рослини для створення дорогоцінних квітів. Схоже, що ця робота ще в Росії. Що ви чули про цей шедевр?

Я мала задоволення побачити квіткові дослідження і, зокрема, кульбабку Fabergé, виставлену в Росії. Досконалість твору перехоплює подих.

Чи всі експонати на виставці позначені маркою Fabergé? Серед мистецтвознавців поширена думка, що не всі твори мистецтва позначені. Зокрема витвори з платини та коштовних букетів.

Ні.

На виставці представлено декілька творів мистецтва з ювелірної колекції королеви Єлизавети II. Будь ласка, чи можете розповісти, як вони були придбані королівським фондом?

Два були придбані королем Георгом V та королевою Марією, а один — «Кошик із квітковим яйцем», здається, був подарунком, оскільки рахунка-фактури немає. Протягом багатьох років це не вважалося імператорським яйцем Fabergé, оскільки Генрі Бейнбрідж, один із менеджерів мого прадіда у лондонському магазині, заявив у 1930-х роках, що це «безперечно не Fabergé». Однак, коли відкрили російські архіви, то моя покійна двоюрідна сестра Тетяна та її колега Валентин Скурлов знайшли докази того, що це було справді Імператорське яйце!

Чи представлені на виставці твори мистецтва з лондонського магазину Fabergé, який був відкритий у 1903 році?

Виставка називається «Fabergé  у Лондоні: від романтики до революції» (Fabergé in London: Romance to Revolution), і демонструється багато експонатів, проданих саме у лондонському відділенні Fabergé. Виставка була ініційована Кіраном Маккарті, керівним директором Wartski (Wartski — британська сімейна фірма антикварних магазинів, що спеціалізується на російських витворах мистецтва. — Прим. ред.), який виступив куратором виставки і проводив дослідження бренду протягом останніх років.

Сьогодні Fabergé ювелірний бренд. Зокрема у Києві відкрита крамниця Fabergé. Можна сказати, що ваша родина відродила ювелірну компанію? Цей ювелірний бренд належить вам? Наскільки тісно ви співпрацюєте з брендом Fabergé?

Я співпрацюю з Fabergé з 2007 року. Ми перезапустили компанію у 2009 році, і сьогодні я залучена так тісно, як ніколи раніше. У 2013 році Gemfields, провідний світовий постачальник кольорового коштовного каміння, придбав Fabergé з метою створити «всесвітньо визнаного лідера з кольорового коштовного каміння», спираючись на статус Fabergé як «глобального бренду з винятковою спадщиною». Gemfields спеціалізується на видобутку та збуті смарагдів і рубінів із найкращих джерел у світі. Вони пишаються своєю лідерською позицією і постійно працюють над підвищенням обізнаності та забезпеченням стійкості у галузі на всьому своєму шляху до кінцевого споживача.

Сьогодні ми представлені у багатьох частинах світу, і, звісно, ви можете побачити нас за домовленістю у нашому салоні в Лондоні. Ви також знайдете нас у Harrods та на Fabergé.com.

Реклама

Популярные материалы

Закуска з печериць та білих грибів


Український фільм «Як там Катя?» здобув дві нагороди на...


Стало відомо, скільки заплатять Леді Газі за роль Гарлі Квінн...


Читайте також
Популярні матеріали