ELLE Loves Ukraine: 15 цікавих фактів про вишиванку

З чого розпочалася її понад 1000-літня історія та як вона стала популярною?

Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. З нагоди свята ми зібрали для вас 15 цікавих фактів про українську національну сорочку, які ви могли не знати.

15 цікавих фактів про вишиванку

1. Перші вишиванки були не просто елементом одягу. Вони мали більш містичне значення. Слов`янські народи вдягали розшиті сорочки для захисту від зла. Орнаментом прикрашали комір, рукави та поділ виробу. Навіть новонародженим дарували вишиванки, щоб оберігати дитину від злих духів.

2. Дуже багато орнаментів, що використовуються в обробленні вишиванок, сягають своїм корінням до язичницьких часів. Наприклад, солярні знаки чи «громовий знак», «колесо Юпітера» пов`язані з язичницьким небесним божеством Родом.

3. Кожна дівчина мала вишити таку сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, значить, як кажуть у народі, «вскочив чоловік у гречку».

15 цікавих фактів про вишиванку

4. А ось чоловіча інтерпретація того ж повір`я. Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише одній дівчині. Інші до такого сакрального обряду не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

5. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом та візерунками.

6. Одним із найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Така сорочка рясно розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки та татари знищили практично всіх чоловіків у Борщівці, жінки цього та сусідських поселень протягом кількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки на знак скорботи та смутку.

15 цікавих фактів про вишиванку

7. На противагу попередньому стилю є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, у якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.

8. Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили жителі Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.

9. Першим модником, який поєднав вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме в такому вигляді письменника зображено на 20-гривневій купюрі.

10. Знаменитості з усього світу використовують вишиванку у своєму повсякденному гардеробі. Кейт Мосс, Енн Гетеуей, Холлі Беррі, Кетті Холмс. Усі вони обрали вишиванку від французького дизайнера Ізабель Маран. Свого часу у вишиванці ходив і соліст легендарного гурту The Doors Джим Моррісон.

15 цікавих фактів про вишиванку

11. У 2012 році українська дизайнерка Олена Буреніна створила вишиванку для Мадонни на підтримку її альбому MDNA.

12. Існує понад сотня вишивальних швів! Найпоширеніші з них – гладь, хрестик, низь, повзунок, плетіння.

13. Першим ведучим, який з`явився в прямому ефірі у вишиванці, став Андрій Шевченко. У такому вигляді він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на 5-му каналі. Згодом цю тенденцію підтримали й інші.

14. Представники Національного реєстру рекордів України кажуть, що українці люблять встановлювати рекорди у вишиванках. Наприклад, на День Незалежності у 2012 році у Рівному зібралася найбільша кількість людей у ​​вишиванках — 6570 осіб!

15. Найдорожча вишиванка була представлена ​​на Сорочинському ярмарку у 2013 році. Її вартість становила 10 000 гривень, а важила вона 4 кг.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали