З часів Русі до сьогодення: 7 воєнних перемог України

Звитяжні бої, які змінили хід історії 

За свою історію Україні багато разів доводилося захищати свої історичні землі від загарбників та разом з іншими державами наближати перемогу над спільним ворогом. 

Петро Конашевич-Сагайдачний здійснив походи на Туреччину, Богдан Хмельницький розпочав Національно-визвольну війну, а Іван Виговський успішно відбив наступ московської армії. Попри прикрі поразки, Україна може пишатися і безліччю перемог. Про деякі з них читайте далі в матеріалі.

Основними джерелами для його написання стали «25 перемог України» Олександра Палія, матеріали онлайн-медіа «Простір» та видання «Радіо Свобода». 

Розгром під Вишгородом (1173 рік)

У 1169 році володимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський спрямував військо на Київ, влаштував там небувалий розгром і почав виганяти князів Київської династії з васальних володінь. Невдовзі Мстислав Хоробрий вирішив очолити опір — він захопив у полон брата Андрія Боголюбського Всеволода та невдовзі встановив контроль над усією Наддніпрянщиною, окрім Чернігівщини. Через це володимиро-суздальський князь розлютився й зібрав у похід на Київ 50-тисячне військо. Під Вишгородом руське військо дев`ять тижнів вело виснажливі бої з агресорами, проте зуміло розгромити суздальців на початку зими 1173 року. Незабаром після поразки Андрія Боголюбського убили. 

Битва під Оршею (1514 рік)

На початку XVI століття Московська держава почала претендувати на українські та білоруські землі, які тоді входили до складу Великого князівства Литовського. Влітку 1514 року під час московсько-литовської війни московська армія, котра налічувала 80 тисяч вояків, захопила Смоленськ і наприкінці серпня вийшла на лівий берег Дніпра неподалік Орші. У відповідь 35-тисячне військо Великого князівства Литовського, яким керував волинський князь Костянтин Острозький, навело через Дніпро навпроти Орші наплавні мости на діжках і переправилося на лівий берег. Московське військо тоді очолювали Михаїл Голіца-Булгаков та Іван Челяднін. Костянтин Острозький нападав на них порізно, а ті, маючи суперечності, видавали один одного. Московська кіннота відступила на багнистий берег річки Кропивни між Оршею та Дубровною і там майже вся була знищена. Перемога під Оршею зробила Костянтина Острозького відомим в усій Європі, і на честь такої події він побудував у Вільні Свято-Троїцьку та Свято-Миколаївську церкви.

Хотинська битва (1621 рік)

У 1621 році Військо Запорозьке під проводом Петра Конашевича-Сагайдачного та Речі Посполитої завдало поразки війську Османської імперії. Султан Осман II хотів покарати польського короля Владислава IV за напади козаків, тому взяв в облогу Хотин. Польська армія за допомогою 20-тисячного козацького війська відбила наступ османської армії, котра застосовувала для атак навіть бойових слонів. 

«Без українських козаків армію Речі Посполитої мав усі шанси розбити султан Осман ІІ. Під час Хотинської битви саме запорожці часто витримували головні удари турецької армії», — зазначає Петро Кралюк у матеріалі «Радіо Свобода».

У боях під Хотином план султана Османа ІІ завоювати Річ Посполиту провалився. 

Битва під Жовтими водами (1648 рік)

Польський уряд бажав поставити під контроль козацтво, здійснював релігійні переслідування та посилював сваволю проти українського народу.  Через такі несправедливі дії й почалася Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. Разом з однодумцями він узяв під контроль Запорізьку Січ. Тому у квітні 1648 року коронний гетьман Микола Потоцький надіслав на приборкання повстання відділ найманої німецької піхоти та частину реєстрових козаків під проводом полковників Кричевського, Вадовського й Рурського та військових осавулів Іляша й Барабаша.. Вони мали зобєднатися біля Кодака з відділом, який очолив син польського коронного гетьмана Стефан Потоцький. Битва відбулася на Жовтих Водах — козаки оточили польський табір і почали на нього безперестанні наступи. Водночас до урочища Кам`яний Затон прибули реєстрові козаки, перед якими повстанці виголосили промову про утиски українського народу.  Тоді  реєстровці перейшли на бік Національно-визвольної війни та знищили загін німецької піхоти. 2 травня козацькі полки вишикувалися й вступили до табору поляків Стефана Потоцького. Після декількох днів боротьби польське військо було розгромлене вщент. Така перемога породила надії українського народу на вихід із-під ярма Речі Посполитої. 

Перемога поблизу гори Батіг (1652 рік)

Богдан Хмельницький вважав, що його син Тиміш повинен одружитися з донькою молдавського господаря Розандою. Таке рішення, на думку гетьмана, сприяло б союзові України з Молдовою, Туреччиною і Кримом. Однак на руку Розанди претендували й найбільші магнати Польщі, тому Богдан Хмельницький, виславши Тимоша з добірним козацьким військом до Молдови, почав поширювати чутки, що його син їде з незначними силами. 22-23 травня 1652 року під горою Батіг відбулася запекла битва козаків з 30-тисячним польським військом. Загін Хмельницького після кількагодинного бою зламав опір супротивників та увірвалося в їхній табір. У результаті битви козаки повністю очистили територію Гетьманщини від польських формувань. У серпні того ж року Тиміш одружився з Розандою. 

Конотопська битва (1659 рік)

Навесні 1659 року московська армія під командуванням князя Трубецького — різні дані вказують, що її чисельність була від 100 до 150 тисяч — розпочала окупацію Лівобережної України. Біля Конотопа військо затримали козаки Ніжинського і Чернігівського полків — протягом 2 місяців вони разом із міщанами під командуванням полковника Григорія Гуляницького відбивали серію атак противника. Це дало змогу гетьманові Іванові Виговському зібрати війська і підготуватися до генерального бою. У червні 1659 року на річці Соснівці поблизу Конотопа відбулася вирішальна битва, у якій московська армія була розгромлена. Втрати противника оцінюються в 30 тисяч убитими й 5 тисяч полоненими. Опісля московський цар очікував походу козаків на Москву, тому почав евакуацію двору зі столиці. 

Звільнення Маріуполя (2014 рік)

У травні 2014 року Маріуполь тимчасово перейшов під контроль проросійських бойовиків та сепаратистів.  13 червня розпочалася успішна силова операція в межах АТО російсько-української війни. Спецпідрозділи МВС «Азов» та «Дніпро-1», бійці Національної гвардії України та 79-ї окремої аеромобільної бригади розпочали штурм Маріуполя — у результаті вони ліквідували ключові опорні точки бойовиків та відновили контроль над усіма захопленими спорудами. Опісля бійці  «Азовуа провели  Широкинську операцію, завдяки якій відсунули лінію фронту від українського міста та убезпечили мешканців Маріуполя від постійних обстрілів російських найманців. 


Реклама

Популярні матеріали

Вибір тижня: стильні новинки на весну-2025 від українських...


4 завжди актуальні моделі взуття, які знадобляться в гардеробі...


Мініспідниця — мастхев у весняному гардеробі: яку модель обрати на...


Читайте також
Популярні матеріали