Руйнівні наслідки російської агресії українці бачать від перших днів війни. Ворог знищує лікарні, житлові будинки, об’єкти інфраструктури, мости, площі. Проте Україна починає працювати над відбудовою зруйнованих міст, які постраждали у війні. Як саме це відбуватиметься, скільки коштів для цього потрібно та з чого планують починати, з’ясовувала lifestyle-редакторка Іванна Петрович.
Чернігів. Фото: @evgenymaloletka
Станом на квітень із резервного фонду вже направлений перший мільярд гривень на відбудову звільнених від російських військ територій. Кошти підуть на ліквідацію наслідків воєнних дій та першочергове відновлення інфраструктури. 400 млн грн для Київської області, по 250 млн грн Чернігівській та Сумській. Ще 100 млн грн для Житомирщини. При цьому, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, рівень втрат України сягає 1 трлн доларів.
Шмигаль заявив, що основні джерела фінансування відновлення міст після війни — це арештовані й конфісковані урядами розвинених країн активи РФ, використання російського майна, яке перебуває в Україні або конфісковане у різних країнах світу, допомога міжнародних партнерів, державний бюджет України і фонд відновлення України, над створенням якого робота триває. Однак цих коштів також може не вистачити, тому уряд не зупиняється у пошуку додаткових джерел фінансування.
У зверненні від 10 березня Володимир Зеленський зазначив, що вже доручив Кабміну почати програму відбудови кожного зруйнованого міста та залучити кращих архітекторів.
На звернення очільника держави відгукнулись в Архітектурній палаті Національної спілки архітекторів України. Було створено координаційний штаб, що працює над відновленням міст та громад, а також складено та підписано маніфест.
«Нова архітектура України буде сучасною, європейською, заснованою на сталості наших традицій. Без типових російсько-радянських наративів і форм», — зазначають у заяві.
16 березня Володимир Зеленський зустрівся з архітекторами, представниками Мінінфраструктури та місцевою владою, аби почати роботу над проблемами, які принесла війна. Переселенці, зруйновані міста, черга на квартири, житло для військових — питання, яким приділили особливу увагу. Серед учасників обговорення був архітектор і засновник архітектурного бюро balbek bureau Слава Балбек.
За його словами, початок відбудови міст починатиметься «з оцінки сталої картини руйнації та відпрацювання стратегії по проведенню робіт».
«На жаль, у нас ситуація така, що нам треба вибудовувати стратегію в рамках усієї країни», — зазначає Балбек.
Наслідки війни для міст
Через повномасштабне російське вторгнення в Україні вже пошкоджено або зруйновано 20–30% інфраструктури на суму майже 100 мільярдів доларів, заявив міністр інфраструктури.
Зокрема пошкоджені або зруйновані понад 300 мостів на дорогах національного значення, а десятки мостів на залізничних шляхах підірвані.
Бородянка. Фото: @vadimghirda
Миколаїв. Фото: @salwangeorges
Найбільш руйнівних наслідків зазнали такі міста, як Маріуполь, Волноваха, Харків, Ізюм, Суми, Чернігів, Буча, Ірпінь, Гостомель. Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов повідомив, що внаслідок війни в Україні знищено або пошкоджено майже 6800 житлових будинків.
Буча
Зокрема міський голова Чернігова Владислав Атрошенко зазначив, що на відбудову знадобиться щонайменше 4 роки, адже у ході боїв зруйновано 70% міста.
«Війна ще не закінчилась, а Чернігів продовжує зазнавати ударів. У тому стані, який наразі є, гадаю, що років 5–8. Терміни залежать від 1000 факторів», — вважає Слава Балбек.
Чернігів. Фото: @evgenymaloletka
Чернігів. Фото: ДСНС
В Ірпені під Києвом пошкоджено понад 1000 будівель: 115 зруйновано повністю, 698 значно пошкоджено, 187 частково пошкоджено. Це 71% від території міста.
Ірпінь. Фото: Mykhail Dzhos
На відновлення інфраструктури Маріуполя, який зруйнований на 95%, за словами мера Вадима Бойченка, після війни знадобиться майже 11,5 млрд доларів. Очікується, що це число зростатиме. Також зруйновано щонайменше 220 тис. житлових будинків маріупольців.
Маріуполь. Фото: @evgenymaloletka
Маріуполь. Фото: Reuters
Щоб допомогти українцям відбудувати домівки, держава запустила спеціальну програму. Команда Мінцифри розробила послугу, щоб кожен, чиє майно постраждало від російського вторгнення, міг подати заявку в державному додатку «Дія». Про деталі подання заявки можна прочитати за посиланням.
Закордонна допомога
Приєднатися до відбудови міст виявили бажання і закордонні архітектори. Так, британський архітектор і дизайнер, лауреат Імператорської та Прітцкерівської премій Норман Роберт Фостер погодився взяти участь у відновленні Харкова після війни.
Харків. Фото: РБК-Україна
Греція планує відновити пологовий будинок у Маріуполі, який постраждав унаслідок бомбардування, а Італія готова відбудувати зруйнований російською бомбою Драматичний театр. Японія виділила 13,64 млн доларів міжнародним організаціям для відновлення постраждалих від бойових дій територій Донецької і Луганської областей, зокрема на інфраструктуру регіону. Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив, що Польща пропонує план відбудови України на 100 мільярдів євро із бюджету ЄС.
Практика відбудови міст після Другої світової війни
Якщо взяти до уваги практику відбудови європейських міст після Другої світової війни, то може здатися, що це займе десятки років. Наприклад, розбомблені Дрезден і Берлін остаточно були відновлені лише на початку 1990-х років, реконструкція Хрещатика тривала з 1944-го по 1955 рік, а Варшаву відбудовували з 1944-го по 1949-й.
Варшава. Фото: Вікіпедія
Зокрема Варшава була стерта з лиця землі німецькими нацистами. Було знищено до 80% будинків, музеї, театри, церкви, палаци. Не зважаючи на чималий брак коштів, з допомогою дружніх країн Польщі вдалося відбудувати та навіть зробити Варшаву більш привабливою з точки зору планування. До війни місто було перенаселене та відрізнялось хаотичною забудовою, заплутаною системою вулиць і низькою якістю житла, без електрики, газу, води та каналізації, без публічних просторів та насаджень. Після відбудови реконструйований старий центр Варшави був занесений до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Терміни відбудови
Однак у сучасних реаліях відновлення міст відбувається значно швидше. Національна спілка архітекторів разом із військовими опрацьовує концепцію відбудови міст з урахуванням усієї інфраструктури за 2–3 роки. Принаймні, що стосується критичної інфраструктури.
Фото: @thekyivlover
«Щоб це відбулося дуже швидко, має бути законодавча концепція фінансування. Якщо це буде розроблено зараз, то як тільки закінчаться військові дії, можна розпочинати відбудову», — заявила Ганна Кірій, заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.
Якою має бути відбудова
Данський архітектор та урбаніст, автор бестселера «Міста для людей» Ян Ґейл у своїй нещодавній лекції зазначив, що відбудова міст має формуватися за таким принципом: «Спочатку люди, тоді простори їх взаємодії, а потім споруди». Тобто куди важливіше у відбудові міст після війни звертати увагу на вулиці та майдани, а не на будівлі.
За словами Слави Балбека, «спочатку потрібно вибудувати інфраструктурні та логістичні зв`язки. Це полегшить та прискорить процес».
Фото: @marcus_aureliuz
Ґейл також зазначає, що після Другої світової війни акцент у містобудуванні змінився. Наразі варто концентруватися на потребах людей та змінити ієрархію.
«Радянський модернізм, як і модернізм в архітектурі в принципі, був цікавим технократичним експериментом. Однак він не створював умови для комфортного життя у місті», — говорить Ґейл.
Сьогодні ж життя й архітектура в місті має фокусуватися на людині і її зручності. Аби грамотно відбудувати міста, потрібно почати зі стратегії, яка закладає фундамент на 10–20 років, аби лише покращувати міста.
Фото: @powerhousecompany
Не обійтися без екологічного аспекту. Сьогодні важливо звертати увагу на екологічність створення житла. Це не лише актуально і допомагає природі, а й інколи виявляється зручнішим варіантом. Використання дерева як важливого компонента архітектурних об’єктів може бути практичнішим та екологічнішим.
Фото: @powerhousecompany
«Майбутнє має бути кращим за минуле», — говорить Ґейл, і ми солідарні з його думкою. У відбудові міст важливо об’єднатися та бути корисними. Наразі допомога кожного — це крок до кращого, комфортного та мирного життя, якого ми так усі прагнемо.
Фото: @powerhousecompany