Як київські заклади працюють в умовах війни, допомагають армії й економіці країни

Історії з перших вуст

 

Від початку вторгнення Росії в Україну більшість київських ресторанів та кафе долучилися до лав волонтерів, забезпечуючи їжею наших захисників. Згодом деякі заклади почали відкривати свої двері для жителів міста, аби підтримати економіку країни. Звісно, їхня робота пов’язана з певними обмеженнями, продиктованими воєнним станом: скорочені меню, графік роботи, штат тощо. Так, з 26 березня в Києві запрацювало 300 кав’ярень. Знайти заклади, які наразі працюють, можна в застосунку «Київ Цифровий».

Lifestyle-редакторка Іванна Петрович поспілкувалася з працівниками та власниками декількох київських закладів, що знову відкрилися, про їхню роботу в умовах війни, труднощі, з якими вони зіткнулися, та волонтерську діяльність.

«Зиґзаґ»

Адреса: вулиця Рейтарська, 13

Kometa Pizza

Адреса: вулиця Рейтарська, 15

Instagram: @cafe_zigzag

Команди кафе «Зиґзаґ» та Kometa Pizza з 28 лютого почали готувати їжу та напої для ЗСУ, Територіальної оборони, лікарень та літніх людей, сімей, які цього потребують. Спочатку ми реагували на всі можливі запити, але пізніше об‘єдналися з іншими ресторанами та створили «Київ Волонтерський», щоб мати змогу ефективніше обробляти всі запити, робити спільні закупки та координувати всі процеси. Наразі ми стабільно віддаємо до 500 порцій. Увесь «Київ Волонтерський» щодня віддає майже 12 000-13 000 порцій.

Труднощі з продуктами є, але ми змогли налагодити логістику та централізовану закупівлю всього необхідного. Завдяки людям, що надсилають нам пожертви та всіляко підтримують, ми маємо змогу й далі продовжувати свою діяльність.

Нещодавно ми вирішили працювати також для відвідувачів. Відкрили літній майданчик та готуємо частину нашого меню за фіксовану ціну або донат. Графік роботи: з 10:00 до 16:00. Звісно, це не порівняти зі звичним сезоном у кафе «Зиґзаґ», але щодня відвідувачів стає все більше.

Вихідні робимо лише в дні запровадження посиленої комендантської години.

«Тісто, сир і тітка Белла»

Адреса: вулиця Хорива, 1/2-Е

Instagram: @titkabella

З третього дня війни ми перелаштували роботу кафе виключно на потреби ЗСУ, лікарів і ТрО. Щодня готуємо понад 500 порцій їжі, зокрема й піцу.

Спочатку готували справжню неаполітанську піцу з печі, використовуючи лише італійські продукти із запасів закладу. Та зі спустошенням складу пішли в хід українська ковбаска, сири, а згодом і борошно. Тепер готуємо справжню українську піцу «Чотири сири» з печі. Упевнені, італійці б оцінили.

З продуктами допомагають волонтери та постачальники. Наприклад, МХП передали кілька тонн курки, дещо доправляємо із заходу України, а інколи навіть обмінюємося продуктами з іншими закладами. Бартер — це новий чорний.

Труднощі з постачанням великі, тож майже щодня ведемо перемовини з усіма на світі, щоб знайти продукти.

«Завертайло»

Адреса: вулиця Межигірська, 7

Instagram: @zavertailo.kyiv

З перших днів війни команда закладів та основного виробництва зайнялася приготуванням їжі для ЗСУ, ТрО та лікарень. У середньому за день встигаємо нагодувати 1000 людей.

Продукти в потрібній кількості знаходити дуже складно. Це щоденний виклик. Та все ж менший, ніж у наших захисників, тому не скаржимося і робимо все, що можемо.

Тиждень тому ми відкрили «Завертайло» на Подолі, декілька днів тому запустили й кафе Honey на Золотих воротах. Відкриті кав’ярні — це щось із минулого мирного життя, це натхнення й турбота про киян, що лишилися в місті, а також місця, де можуть перепочити хлопці та дівчата, що боронять місто та допомагають йому функціонувати. Це можливість для нас і нашої команди зберігати й отримувати заробітну плату та продовжувати допомагати ЗСУ. Наразі, звісно, у нас не повна посадка, але є в цьому і плюс — нині у «Завертайлі» нема черг.

Графік — із 10:00 до 17:00, за винятком днів, коли в Києві оголошують цілодобову комендантську годину.

«Китайський привіт», «Японський привіт» та «В’єтнамський привіт»

Адреси (зліва направо): вулиця Івана Франка, 7; вулиця Рейтарська, 15; вулиця Московська, 8

Працівники «Привітів» самоорганізувалися в перші дні війни і перетворили свій заготівельний цех на волонтерський центр. Уже майже місяць вони щодня готують понад 1000 порцій для ТрО, потерпілих, які перебувають у лікарнях, та пенсіонерів. Ми готуємо гарячу їжу щодня, доставляємо ліки і просто допомагаємо кур’єрськими доставками. Працівники також організували формат «Привіт, сусіде» для людей літнього віку, доставляючи їм бокси з їжею. Паралельно ми розшукували та доставляли ліки, бронежилети, теплі шкарпетки та воду всім тим, хто просив про допомогу та писав нам.

Ще в перші дні ми роздали резервний фонд і гроші на поточних рахунках на зарплати, а з продуктів почали готувати всім, хто цього потребує, тому згодом наші ресурси закінчилися. Підтримати заклад ви можете за посиланням, де вказані реквізити, куди можна направити кошти.

Наразі проблем із постачанням немає.

Для відвідувачів заклад поки не відкрився.

Yellow Place

Адреса: вулиця Мечникова, 9-А

Instagram: @yellowplacecoffee

Ми працюємо в скороченому режимі, спочатку було дивно знову готувати каву. Здавалося, ніби це щось із минулого життя. Але це дуже нам допомагає, ми відчували, що маємо почати працювати. Половина нашої команди залишилася в Києві, зараз відчинена лише одна кав’ярня — та, що в GARAGE, зараз зачинена. Тому в нас достатньо людських ресурсів, щоб щодня працювати на повну силу. Плануємо графік так, щоб у всіх був час і на особисте життя.

Труднощів з постачанням наразі майже немає, коров’яче молоко вже постачають без перебоїв, каву зараз ми не обсмажуємо, але є наші друзі, які це роблять, і ми можемо замовляти каву в них. Навіть постачальники десертів уже починають працювати. Поки що в нас обмежений асортимент десертів, але він поступово поповнюється.

Гості дуже щасливі, що ми відкрилися. Постійно за це дякують і приходять, ще й друзів приводять. Усім зараз потрібне щось звичайне.

Працюємо щодня з 10:00 до 17:00.

«Дилетант»

Адреса: вулиця Юрківська, 57/17

Instagram: @dyletant.cafe

Значна частина нашої команди залишила місто/країну, і тепер в ДЛТ («Дилетант») працюють перевірені часом кухарі та нові для нас бариста. Замінюємо менеджерів, бухгалтера, посудомийниць і вчимося нового.

Кафе має лишатись осередком спокою та життя мікрорайону, тому ми відчинили свої двері одразу, коли стало відносно спокійно.

Наразі вся команда займається волонтерством. Зароблені кошти ми направляємо на потреби спільноти «Київ Волонтерський», яка щодня годує понад 12 000 військових, медиків тощо. Також у «Дилетанті» ми пригощаємо напоями воїнів, ТрО, волонтерів, малозабезпечених сусідів.

Ми працюємо в скороченому форматі — з 10:00 до 16:00, проте зі зменшенням тривалості комендантської години плануємо перейти до графіка з 09:00 до 17:00/18:00.

Меню також скоротилось у декілька разів.

Ми досить тверезо оцінюємо особливості воєнного стану і будуємо наше меню, виходячи з цього. Кілька основних постачальників кави і лимонадів продовжують свою роботу в місті, але, звісно ж, наш ритм змінився кардинально. Наприклад, доводиться «полювати» за сиром для сирників чи за томатами у великих супермаркетах.

Щодо кількості відвідувачів — тут, на жаль, усе очевидно і прогнозовано. Але ми продовжуємо приходити й писати «фразу дня», ставити свіжі квіти і варити фільтр-каву навіть для однієї людини.

Frank coffee

Адреса: провулок Євгена Гуцала, 3

Instagram: @16.coffee

Ми відкрилися 14 березня і поки працюємо з 10-ї ранку до 16-ї. Частину коштів передаємо на допомогу, частина йде на оплату товарів постачальникам, ще частина — на виплату заробітної платні, комунальні і т. д.

Намагаємося працювати, щоб хоч трохи підтримувати життя в місті та вносити свій невеликий вклад у допомогу.

З кавою, яка є нашим основним продуктом, поки проблем немає. Нещодавно відновили доставку постачальники молока, однак деякі наші постачальники наразі не працюють або працюють за самовивозом.

Зараз приблизно 30% від нашого звичайного потоку відвідувачів, але це нормально в сьогоднішніх обставинах, і ми за це вдячні.

Spezzo

Адреса: Русанівська набережна, 8

Instagram: @spezzorest

Ресторан-пекарня Spezzo повернувся і продовжує робити те, що виходить найкраще! Це можливість для наших співробітників отримати робочі місця, допомогати державі, сплачуючи податки, готувати для ЗСУ і робити перші кроки для повернення до спокійного життя.

Труднощі, звісно, є — це великий challenge знайти зараз весь потрібний асортимент продуктів, але ми робимо все можливе, щоб наші страви, піца з дров`яної печі, hand-made паста та равіолі залишалися бездоганними. Меню наразі скорочене, але основні та популярні страви Spezzo продовжує готувати.

ЩОдня ми спостерігаємо, як кількість гостей та доставки зростає, що не може не радувати. Допомогаємо Києву розвиватись та йти далі! Все буде Україна!

Приймаємо гостей щодня з 11:00 до 19:00. Працює take away від TARANTINO family на все меню зі знижкою –20%, також доступні замовлення в додатку Glovo.

Mimosa Brooklyn Pizza

Адреса: вулиця Басейна, 1/2

У Mimosa Brooklyn Pizza зосередили свою роботу навколо допомоги нашим захисникам. Однак заклад відкритий і для відвідувачів. Замовлення наразі приймаються лише на місці з 12:00 до 16:00.  Піцу можна замовити за умови самовивозу та з собою. Доступні також безалкогольні напої в форматі to go. Також підготували кілька столиків, аби за бажанням можна було з’їсти піцу на вулиці. 

МАМА МАNANA

Адреси: вул. Велика Васильківська, 44, вул. Васильківська, 100-А та Нижній Вал, 23

Ресторан грузинської кухні MAMA MANANA відтепер працює на доставку та самовивіз, аби підтримати команду та економіку країни.

Щодня працівники закладу годують українських захисників, захисниць та всіх, хто в цей час потребує особливої уваги. З початку війни в ресторані готували для ЗСУ та військового шпиталю, відправляли їжу в Бучу, Ірпінь, Ворзель та допомагали літнім людям.

Тож, щоб продовжувати волонтерити, для відвідування гостей було відкрито заклади в трьох локаціях: вул. Велика Васильківська, 44, вул. Васильківська, 100-А та Нижній Вал, 23.

Доставка працює в межах Києва та залежить від району. Наразі замовлення приймаються з 11:00 до 19:00. Графік та меню можуть змінюватися.

Окрім цього, в МАМА МАNANA проводять безкоштовні кулінарні курси. Слідкуйте за оновленнями на сторінці закладу в Instagram.

CHINA MA (ЧАЙНА МА)

Адреса: вул. Георгія Кірпи, 5-Б

Instagram: @chinamakyiv

З перших днів війни ресторан китайської кухні CHINA MA доєднався до лав волонтерів та забезпечував військових нутріїтивним харчуванням та всім необхідним. Наразі працівники закладу продовжують готувати тисячі порцій для хоробрих і незламних, а також відкрили двері для відвідувачів. Ресторан працює на самовивіз та доставку щодня з 11:00 до 19:00.

Chachapuri

Адреси: вул. Анни Ахматової, 30 та бульв. Т.Шевченка, 36-А


Instagram: @chachapuri_kyiv

Ресторан грузинської кухні також долучився до допомоги військовим та підтримки тих, хто цього потребує. Chachapuri працює з 11:00 до 19:00 щодня на вул. Анни Ахматової, 30 та бульварі Шевченка, 36-А. Ресторан продовжує займатися волонтерством та готувати для українських захисників та захисниць, тому наразі меню обмежене, проте доповнюється щодня. Доставка працює на Лівому березі.


Реклама

Популярні матеріали

Знайомтеся, Олександр «Терен» — український ветеран та новий...


«Я часто питала, за що мені ця втрата. А потім зрозуміла: війна не...


Український суперфуд: 5 корисних страв з буряка


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Популярні матеріали