Від архістратига Михаїла до княгині Ольги: як історично важливі українські персонажі стали символами заходів «На Часі»

Новий погляд на українську ідентичність 

Цієї суботи, 29 жовтня, в Києві відбудеться фестиваль сучасної української культури «На Часі», що традиційно проходить на території колишньої Стрічкоткацької фабрики. За 5 місяців існування івент зібрав у єдиній концепції продовження національної культурної історії десятки митців різних галузей — від музики до образотворчого мистецтва. Головна ідея «На Часі» залишається сталою впродовж усіх заходів — будь-які прояви нашої української ідентичності були, є і будуть актуальними, особливо в часи повномасштабної війни. 

Ця ідея концепційно відтворюється в усьому продакшені фестивалю — як в організаційних моментах, так і в комунікації та візуальному оформленні. Так, наприклад, кожна з афіш «На Часі» створюється з посиланням до ідентичної української культури, з використанням різних міфічних та реальних персонажів як обличчя того чи іншого заходу.

Перший івент був організований 25 червня, в той час, коли Київ тільки починав відновлюватися та жити в нових умовах війни. Тоді столиця ще оговтувалася від нападу російських агресорів та жахливих знахідок у Бучі, розташованій зовсім поруч. Через бажання захистити Київ організатори одного з перших воєнних івентів обрали його символом небесного покровителя столиці архістратига Михаїла.

На Часі

Героїнею афіші другого заходу стала Венера з ілюстрацій найпопулярнішого видання «Енеїди» Івана Котляревського. Саме персонажі, намальовані Анатолієм Базилевичем, стали для широкого загалу українців найбільш упізнаваними та напряму асоціювалися з видатною поемою. Визначальними рисами ілюстрацій Базилевича є надзвичайна майстерність у передачі психологічного стану літературних персонажів. Його троянці, зображені українськими козаками, не визнають поразок; ніщо не може зламати їхнього патріотичного духу відновлення своєї державності. Венера ж у творі постає покровителькою троянців, яка сприяє їхньому успіху.

На часі

Третій івент «На Часі» був приурочений до Дня Незалежності, транслюючи думку про історичну боротьбу українців за власну ідентичність та визнання шляхом створення автентичної культури протягом століть. Героями афіші серпневого фестивалю виступили персонажі, намальовані творцем візуального стилю Української Народної Республіки, графіком Георгієм Нарбутом, знову ж таки до «Енеїди» Котляревського. Митець планував створити цілий цикл сюжетів до твору, але через передчасну смерть йому вдалося виконати лише одну ілюстрацію під назвою «Еней та його військо». У ній присутні алюзії на боротьбу за свободу часів Нарбута, коли утворилася перша незалежна країна — УНР на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським.

На часі

Вересневий «На Часі» уособлює історію виживання української культури протягом багатьох століть — не в останню чергу завдяки благодійним ініціативам та меценатам. Тому князь Костянтин Острозький на афіші заходу — це символ небайдужості та підтримки сфер, необхідних для розвитку суспільства. А ще саме Острозький відомий як український полководець, що здобув одну з найславетніших перемог польсько-литовських сил над Московією за всю історію. 

На часі

Наступний фестиваль сучасної української культури відбудеться в період підбиття певних підсумків та утворення сталих принципів щодо питань української автентичності, зрілості та свободи. На першому плані як в усіх українців, так і в митців зокрема зостається боротьба з ворогом. Тож цей мотив зараз є рушійним як у повсякденному житті, так і в мистецтві. Тож на афіші жовтневого «На Часі» — княгиня Ольга, що увійшла в історію своїм надсильним прагненням захищати та відстоювати свої землі та інтереси будь-якими методами. 

На часі

«Ці персонажі, хоч міфічні, хоч реальні, зіграли велику роль у збереженні української спадщини, її ідентичності та загального розуміння, — розповідає куратор заходу Андрій Сігунцов. — Ми ж транслюємо цю ідею надалі, тому що Україна багато віків жила в піснях і мистецтві та збереглася більшою мірою завдяки цьому. Тепер ми маємо й надалі охороняти те, що зберігає нас як незалежну країну».

Придбати квитки на фестиваль «На Часі» можна за посиланням. Актуальна інформація оновлюється в Instagram, Telegram та Facebook.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Читайте також
Популярні матеріали