Війна — надзвичайно сильна травма для всіх українців: як для військових, так і для цивільних громадян. З того моменту, як ми почули першу сирену повітряної тривоги, наша «сирена внутрішньої тривоги» не вимикається, змушуючи дослухатися до кожного нового звуку та нервувати. Психологи попереджають, що за таких обставин можлива поява синдрому фантомної сирени — стану, коли у повній тиші люди чує сирену, якої немає.
Що з цим робити?
Перше і найважливіше, що потрібно зробити, — повернутися до реальності та «заземлитися»:
- ⁃ Якщо поряд з вами є ваші близькі, поговоріть з ними про стрес, який переживаєте.
- ⁃ Поверніться до стану «тут і зараз»: озирніться та перелічіть предмети, які вас оточують, вголос називайте речі, які бачите, доторкніться до свого тіла, обійміть себе.
- ⁃ Вмийте обличчя холодною водою.
- ⁃ Якщо є можливість, подихайте свіжим повітрям.
Друге — згадайте про потреби свого тіла: випийте води чи гарячого чаю, поїжте теплої їжі, спробуйте заснути. Не забудьте подбати про свій душевний стан — обійміть того, хто поряд з вами. Не підживлюйте свою внутрішню тривогу із зовнішніх джерел — організуйте собі годину без новин і телефону.
Третій крок — підготуйте план дій у разі виникнення екстренної ситуації:
- ⁃ Разом з близькими розробіть графік чергувань.
- ⁃ Підготуйте усе необхідне: покладіть тривожну валізку біля себе, а інші речі туди, де їх можна швидко і легко знайти у будь-якому випадку, підготуйте одяг, який одягнете у разі евакуації.
- ⁃ Напишіть покроковий план дій у випадку реального сигналу тривоги та розподіліть обов’язки з близькими: хто перекриває газ, хто виносить речі і тд.
Пам’ятайте, що зараз усі ми знаходимося у стані хронічного стресу і все, що ви відчуваєте — нормально. Наша психіка здатна адаптуватися до будь-яких обставин, проте для цього необхідно дати собі час і закривати базові потреби свого організму. Міністерство охорони здоров’я України підготувало правила, за допомогою яких ви зможете зберегти спокій у кризовій ситуації та підтримати своїх близьких.
Текст: Аліса Єрмоленко