Поради, які рятують життя: що робити під час обстрілів

Інструкції від СБУ

Жорстока війна увійшла в життя кожного українця: слова «вибух», «обстріл», «бомбардування» тепер звучать не у фільмах, а на наших вулицях, з наших вуст. СБУ оприлюднила план дій у разі трьох різних видів обстрілів.

що робити під час обстрілів

Що робити під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню?

  • Ракету можна помітити та вчасно зреагувати. Залп реактивної установки добре видно: вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень — димні сліди.
  • Організуйте постійне спостереження, постійно тримайте в полі зору будівлі, які розташовані поруч і можуть використовуватися як укриття. Після сигналу спостерігача є кілька секунд, щоб сховатися.
  • Ховайтеся у підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Обирайте місце в кутку між несучими стінами та недалеко від вікон і дверей для того, щоб миттєво покинути будинок у разі влучення снаряда.
  • Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню або зміна позиції.

Що робити під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню?

Що робити під час артобстрілів?

  • Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в підʼїздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися в підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків із легких конструкцій. Такі обʼєкти неміцні, і ви можете опинитися під завалами або травмуватися.
  • Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на шляху, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції (окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку і канави.
  • Закривайте долонями вуха та відкривайте рот — це врятує від контузії, убереже від баротравми.
  • Не намагайтеся розбирати завали самостійно, чекайте на фахівців із розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.

Що робити під час артобстрілів?

Що робити під час обстрілу стрілецькою зброєю?

  • Під час стрілянини найкраще ховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або самій ванні). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, що здатні захистити від уламків і куль.
  • Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками, бо вони часто стають мішенями.
  • Де б ви не перебували, тіло повинно бути в максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом пʼяти хвилин.
  • Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна, наприклад, клейкою плівкою. Це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано затулити вікна, наприклад, мішками з піском чи масивними меблями.

Що робити під час обстрілу стрілецькою зброєю?

У СБУ закликають не піддаватися паніці та зберігати спокій.

Нагадаємо, що атаки російських військ вже почали спричиняти техногенні катастрофи, тому варто прочитати, що робити у разі аварій на хімічних об’єктах.

Текст: Аліса Єрмоленко


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Ювелірний дім SOVA презентує святкову колекцію прикрас, натхнену...


Читайте також
Популярні матеріали