Історія Дня захисників і захисниць України

Важлива дата для українців

Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають День захисників і захисниць. Ця дата набула особливого значення у теперішніх умовах, коли українські військові відважно борються за незалежність нашої країни від російських окупантів.

День захисника України з’явився у 2014 році на тлі посилення у суспільстві ідей декомунізації та збройної агресії Росії на Донбасі. Указ про запровадження святкування Дня захисника України видав п’ятий президент України Петро Порошенко. Таким чином, цим же указом було скасовано указ президента України Леоніда Кучми від 1999 року, яким встановлювалося свято — День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Уже 14 липня 2021 року Верховна Рада перейменувала свято на День захисників і захисниць України, відзначивши вагому роль українок у військовій справі та захисті країни.

Чому була обрана дата 14 жовтня? Це не випадковість. Саме цього дня відзначається християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, а від 1999 року і День українського козацтва.

Споконвіку Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. На свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні відбувалася Велика рада, на якій обирали гетьмана і визначали, як козацтву існувати далі.

На Січі українські козаки мали церкву на честь Богородиці, а також ікону її Покрови. Збираючись у похід на ворога, козаки проводили молебень до своєї покровительки. Повернувшись з походу, дякували їй за збережене життя.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці було введено у християнство тільки в X столітті. Зі свято пов’язана легенда, події якої відбулися у стародавньому Царгороді (Константинополі). У той час місто було оточене чужинцями. Під церковним склепінням на всенічній службі у Влахернському храмі з’явилася Пресвята Богородиця в оточенні ангелів, пророків i апостолів і накрила вірян своїм дивовижної краси омофором. Це видіння було провіщенням перемоги — згодом ворог відступив, і місто було врятовано від знищення. З того моменту Покрова стала символом заступництва і захисту від ворога як видимого, так і невидимого.

У ХХ столітті козацькі традиції у боротьбі за незалежність України брали за приклад представники Армії Української Народної Республіки та Української повстанської армії. Тому не дивно, що днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови.

З огляду на історичне минуле цілком зрозуміло, чому цей день став для українських захисників особливим. Сьогодні ж давнє героїчне минуле України нагадує про себе та надає сил сучасним військовим, які борються за незалежність своєї держави.

Минуле наших предків і досі відображається в елементах, пов’язаних з військовою справою, — наприклад, головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб. А гасло «Слава Україні!» — «Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці завжди було шанованим і серед українського селянства. Селяни з нетерпінням чекали другого місяця осені, адже з Пречистої, тобто із 14 жовтня, дозволялося справляти весілля. «Жовтень на весілля багатий», — говорили у народі, а сам місяць називали ще «весільником».


Реклама

Популярні матеріали

Життєрадісний весняний манікюр для всіх, хто відчуває апатію: 15...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Більше пристрасті: 8 видів сексу, які обов’язково варто...


Читайте також
Популярні матеріали