Інтелектуальний штрих до Портрета нації: 8 жінок-вчених незалежної України

Очільниця ІР-офісу України Олена Орлюк — до 8 Березня, ексклюзивно для ELLE

Малюючи «Портрет нації», ELLE.UA вже писав про 5 видатних українських жінок-учених. Як ми усі переконуємося зараз, для нації життєво важливо знати свою історію. Втім, не менш важливо цінувати сучасність, адже це і є той шлях, яким ми крокуємо в майбутнє. І в нашої інтелектуальної новітньої історії — прекрасне, світле обличчя. 

Ще в ХХ столітті навіть у найбільш розвинутих країнах жінки були соціально обмежені у своїй ролі. Зараз це здається неможливим, адже з того часу жінки отримали доступ і до виборів, і до освіти, і до всіх можливих досягнень. Втім, і досі, за даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% наукових працівників світу — жінки. Однак в Україні ця цифра суттєво інша — серед науковців 45% жінок! І вони роблять чимало цікавого, щоб змінити світ. Історично українські жінки-вчені найбільш продуктивні у хімії, фізиці, біології та медицині. Але про їхні здобутки та винаходи все ще мало знають поза фаховим середовищем. 

Сьогодні, 8 Березня, очільниця ІР-офісу України Олена Орлюк ексклюзивно для ELLE.UA розповіла про жінок-учених незалежної України та їхні винаходи, щоб кожен із нас знав про ці здобутки та цінував їх.

Олена Лук’янова

Олена Лук’янова

Виявила складні механізми розвитку захворювань дітей через нестачу кальцію та фосфору. Працюючи у Київському науково-дослідному інституті педіатрії, акушерства та гінекології, розробила кілька методів терапії кісткових захворювань. Як лікарка та професорка, Олена взяла участь у створенні революційного препарату «Відеїн-D3», який лікує рахіт у дітей, гіповітаміноз у вагітних та навіть остеопорози. Має на рахунку 18 патентів України. У 2003 році за вагомий внесок у науку отримала Оксфордську «Нагороду тисячоліття за заслуги перед людством». 

Марина В’язовська

Марина В’язовська

Знайшла прогресивне рішення для задачі, над якою наука працювала кілька століть поспіль. Маючи численні нагороди та наукові ступені, стала у 2022 році другою у світі жінкою, яка отримала Медаль Філдса. Головна перемога Марини у тому, що вона впоралась з рівнянням на 23 сторінках, тоді як найкращий результат її попередників — 300 сторінок. Це досягнення має велике значення для корекції помилок у мобільних телефонах, інтернеті й навіть космічних дослідженнях. Тернів на шляху до зірок у людства тепер менше. 

Ганна Піркова

Ганна Піркова

Разом з колегами винайшла технологію культивування гігантських устриць у Чорному морі. За це дослідження Ганна отримала золоту медаль Всесвітньої організації інтелектуальної власності при ООН у номінації «Жінка-винахідник року». І хоча поки більш доступні устриці — не в топі українських мрій, попит на морепродукти, а тим паче їхнє екологічне вирощування (а не вилов) зростає. Крім того, устриці — природний очищувач води. Технологія вже впроваджується на різних фермах світу. 

Аліна Романенко

Аліна Романенко

Понад півстоліття успішно вивчала ряд проблем зі здоров’ям, зумовлених наслідками Чорнобильської катастрофи (онкопатології, чоловіче безпліддя, генетичні зміни). Разом із колегами зі Швеції, Японії та Іспанії опублікувала важливі дослідження особливостей процесу виникнення і розвитку злоякісної пухлини в нирках та сечовому міхурі на молекулярному рівні.

Людмила Сєногонова

Людмила Сєногонова

Винайшла «солодощі для спортсменів» — цукерки, які підвищують розумову і фізичну активність, працездатність, витривалість і загальний тонус. Розроблено 3 види («Імпульс», «Енергія спорту» та «Драйв») — з різним складом компонентів залежно від виду спорту. До складу входять шоколад, родзинки, курага, горіхи і особлива «функціональна композиція», що і є ключовим інгредієнтом. 

Винахід із задоволенням протестувала Олімпійська збірна України: підтверджено поліпшення загального стану організму і здатності до відновлення після фізичних навантажень. 

Ольга Авілова

Ольга Авілова

Розробила 5 революційних методик у сфері лікування та операцій при хворобах легенів. Також заслужена лікарка України, київська хірургиня та пульмонологиня ініціювала створення служби невідкладної допомоги постраждалим із травмою грудей та сторонніми тілами в дихальних шляхах і стравоході. 

Наталія Ульянчич

Наталія Ульянчич

Науковиця Інституту проблем матеріалознавства імені Івана Францевича, де вона очолює відділ фізики міцності і пластичності матеріалів, створює біоактивну кераміку, що здатна розчинятися в кістках та заміщуватися органічною кістковою тканиною. Матеріал не викликає відторгнення і позбавлений домішок важких металів. 

Окрім того, Наталія створює нові сплави титану із покриттям біоактивною керамікою. Це допоможе створити революційні ендопротези суглобів.

Марія Байляк

Марія Байляк

Завідувачка кафедри біохімії та біотехнологій факультету природничих наук Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професорка Марія Байляк разом з колегами шукає ліки від старості. А саме — вивчає цілющі властивості родіоли рожевої, яка росте в наших Карпатах. Уже доведено, що фенольні речовини, які знаходяться в рослині, збільшують тривалість життя піддослідних мишей. Зараз Марія з командою призупинили дослідження через війну, але вірять, що після перемоги доопрацюють розробки, й ті послугують людству.

Це лише декілька (однак, безперечно, не всі) жінок-вчених нашої новітньої історії. У цей день, 8 Березня, Олена Орлюк вітає всіх жінок України з нашими інтелектуальними досягненнями та потенціалом. 


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали