Головні тези з пресконференції Володимира Зеленського для українських та іноземних ЗМІ

Про переговори з країною-агресором, міжнародну допомогу та плани

В суботу, 23 квітня, президент України Володимир Зеленський провів велику пресконференцію для іноземних та українських журналістів на одній із станцій Київського метрополітену. Пресконференція була присвячена війні в Україні та проявам російської агресії. Головні тези з його відповідей наводимо нижче.

Володимир Зеленський зазначив, що наступні переговори в Туреччині відбудуться тільки у разі, якщо на них погодиться бути присутнім Володимир Путін.

«Я не боюся зустрічі з президентом, якщо говорити про замахи. Боятися у мене просто немає права».

Президент розповів про вимоги РФ на переговорах: «Спочатку це був ультиматум. Потім риторика цього ультиматуму почала змінюватись саме через об`єднання нашого народу. Потім ультимативні пункти почали пропадати та розпочалися переговори.

Потім у Туреччині було підготовлено комюніке, на яке, наскільки мені відомо, РФ спочатку позитивно відреагувала, а потім вони отримали всередині держави високий рівень критики від народу, тому що через ЗМІ прищепили ненависть до України. І тоді, як я знаю, вони дали відповіді на це комюніке. Із цими відповідями наші підгрупи працюють».

Причин для України, аби вийти з переговорів з РФ, за словами Зеленського, може бути кілька: «Якщо буде знищено наших людей у Маріуполі, якщо буде оголошено референдум на будь-яких окупованих територіях України, Україна вийде з будь-яких переговорів».

«Найактуальніші питання зараз  —  це гарантії безпеки та нейтральність, доля Донбасу та Криму. Я вважаю, що більше питання не існує. Все інше — це політичні понти».

Біля пів мільйона людей було вивезено на територію РФ чи на окуповані території. За словами Зеленського, близько 5 тисяч з них — діти, але така цифра була актуальною близько тижня тому. «Ми всі розуміємо, що цифри вже могли стати більшими», — каже президент.

Про ситуацію в Маріуполі: «У Маріуполі зараз складне оточення. Сьогодні — один із найскладніших днів. Вони стріляють і з моря, і з суші, з танків, З артилерії, авіація, з усього. У мене останній сигнал був годину тому від "азовців", хлопців, які там. У нас є повне моральне право на військове розблокування наших міст. Є велика надія, що ми зможемо це зробити. Чи готові ми зараз? Ні».

Президент наголосив, що командири підрозділів, які захищають місто, мають чітке розуміння ситуації.

Президент не планує їхати з України до Польщі. «Поки не закінчиться війна, я не маю права їхати нікуди».

Прем`єр-міністр Італії Маріо Драгі планує приїхати до України. «Ми відчуваємо його підтримку. Відносини з Італією змінились: вони були прекрасні, а стали ще і предметні. Італія підтримує нас зброєю та говорить про це. Я вдячний їм за чітку позицію», — зазначив лідер держави.

Допомогу Україні оперативно надають і інші держави, зокрема Зеленський відзначив підтримку США: «Особливо я бачу цю зміну у швидкості від Сполучених Штатів Америки».

Володимир Зеленський розкритикував генсека ООН Антоніу Гутерріша за те, що той у бажанні відновити мир вирішив спочатку відвідати Москву, а потім Київ.

Зеленський заявив, що йому незрозумілі останні рішення політичного керівництва Грузії: «Я не можу зрозуміти поведінку. Я не вчитель, ваші (Грузії) лідери — не учні. Це дорослі люди. Я не розумію заради чого. Не запровадження санкцій... Я чув меседжі, що повинні захищати свою економіку. Яка економіка? Вже вони відібрали частину території Грузії».

Багато країн не вірили, що Україна зможе вистояти під час нападу Росії.

«Ніхто не розраховував, що ми вистоїмо понад три днів. Деякі лідери навіть уголос не хотіли вводити санкційну політику, кажучи: "Який сенс, якщо через три дні вони будуть окуповані"», — сказав Зеленський.

Зеленський запевнив, що для України важливо відстоювати свої території: «Моя позиція, як президента: все, що вони окупують — ми все повернемо. Це буде не питання 8 років, як з 2014-го, це буде відразу. Це питання зброї. Якщо у нас її буде достатньо, ми почнемо одразу повертати окуповані території».

«Більшість українців не просто готові жити 10-15-20 років в умовах постійного воєнного часу —  у нас немає іншого виходу. Ми вже стали такою державою — захищати нашу землю протягом довгих років. Коли ми переможемо, у нас буде найсильніша і найдосвідченіша армія. І ми станемо однією з найпотужніших держав у Європі», — зазначив Зеленський.

Про НАТО: «Я вважаю, що це була велика помилка — не брати Україну до НАТО. Хоча зараз видно, що це б тільки зміцнило Альянс, і було б гарантією не початку війни з боку рф. Це була стратегічна помилка».

Володимир Зеленський запевнив, що не зустрічався із Романом Абрамовичем, коли той був в Україні. Але підтвердив, що він у російській переговорній групі. Деталі перебування російського олігарха у Києві президент не розголошував.

Президент попередив, що блокування російськими військами портів на Чорному та Азовському морях спричинило зупинку експорту, зокрема аграрної продукції, а це зі свого боку може призвести до голоду у світі.

Про обстріл російськими окупантами житлових будинків в Одесі, де загинули 8 людей, включаючи тримісячну дитину, напередодні Великодня: «Подонки смердючі, як їх ще назвати? Просто покидьки».

«Чи може статися новий Маріуполь в Одесі — так, може, у них тисячі танків і техніки, у них є плани коридору до Молдови. Я не вірю, що вони зупиняться», — говорить Зеленський.

Про візит Папи Римського Франциска до України: «Я хотів би, щоб він допоміг розблокувати гуманітарні коридори до Маріуполя, з таким проханням ми зверталися до нього», — зазначив президент.

Зеленський про воєнні злочини Росії в Україні: «Це і є нацизм. Слово «рашизм» — нове, а вчинки такі самі, як 80 років у Європі. ... Тому рашизм — це поняття, яке буде в історичних книжках, на умовних вікіпедіях і залишиться за партами. Маленькі діточки у всьому світі будуть коли був рашизм, коли він почався, на якій землі, і хто переміг у боротьбі за свободу», — вважає президент.

Про ядерну зброю: «Якщо керівництво РФ не втратить остаточно зв`язок з реальністю, вони не будуть використовувати ядерну зброю. Але чи може це статися? Може. Чи вірю я в це? Вірити в такі речі не хочеться. Якби у нас була ядерна зброя, ми б її ніколи не використали… Якби у нас була ядерна зброя, ризики війни зі сторони Росії були б мінімізовані».

«Ми країна не для трагічних селфі. Приїжджайте до нас, але з тією допомогою, яка нам потрібна, не з пустими руками. Ми очікуємо на допомогу від США, а також ведемо переговори з Німеччиною. Вони мають те, що нам потрібно, а їм — ні, бо війна — у нашій країні», — зазначив Володимир Зеленський.

«Зустрінемось, коли звільнимо Маріуполь. Я думаю, скоро», — завершив пресконференція Зеленський.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Читайте також
Популярні матеріали