Боротьба за незалежність: історія гасла «Слава Україні!»

Від ХІХ століття до сьогодні

Повномасштабне вторгнення Росії на територію України призвело до значного національного піднесення. Українці масово переходять на українську мову, поглиблюють знання з історії рідної країни, підтримують національну культуру. З усіх куточків країни лунають гасла «Слава Україні!» та «Героям слава!». Вони заряджені потужною енергетикою боротьби та силою і міццю наших предків.

Мітинги на підтримку України в США 2022

Instagram: @razom.for.ukraine

Гасла, які вже почув увесь світ, стали однією з тез російської пропаганди. За версією рупорів Кремля, це вітання виникло в часи ОУН-УПА та є калькою німецького «Гайль Гітлер!». Однак насправді його історія розпочалася задовго до Степана Бандери та Романа Шухевича.

Перша згадка

Тарас Шевченко

Тарас Шевченко. Фото: WikiMedia

До сьогодні історики достеменно не знають, хто і коли поширив це вітання. Перша письмова згадка гасла, наближеного до «Слава Україні!», датується 1840 роком. Як не дивно, вона з’явилася у творі Тараса Шевченка «До Основ’яненка»:

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де, люде, наша слава,

Слава України!

Як вітання ці слова почали використовувати серед харківської студентської громади за часів Революційної української партії — першої модерної української політичної партії Наддніпрянської України.

У своїх спогадах О. Коваленко записав, що на гасло «Слава Україні!» прийнято було відповідати: «По всій землі слава!» Так між собою пізнавалися ті, хто працював заради української справи. 

Національно-визвольний рух 1917-1921 років

Фото: WikiMedia

Особливого поширення гасло «Слава Україні!» набуло в період національно-визвольних змагань 1917-1921 років. Воно лунало в Києві на мітингах за автономію України у березні 1917 року та було вітанням борців за Холодноярську республіку. Про це згадує письменник і громадський діяч Юрій Горліс-Горський:

«У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло. Під’їжджаю до них: — Добридень, хлопці! — Слава Україні! — відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість “Здоров” вітатися “Слава Україні”, а відповідається — “Україні слава”».

Одне з найлегендарніших збройних формувань армії УНР — чорні запорожці також вигукували «Слава Україні!». Відповіддю на нього було «Козакам слава!». За часів гетьмана Скоропадського друга частина вітання знову змінилася — «Гетьману слава!».

Українські націоналісти

Instagram: @ukrainian_garment

У сучасному вигляді гасло «Слава Україні! Героям слава!» з’явилося у націоналістичній організації «Легія українських націоналістів», яка стала однією із засновниць Організації українських націоналістів (ОУН). Саме в останній воно вперше було затверджено як офіційно вітання.

Після придушення збройного спротиву ОУН-УПА гасло було довгі роки заборонене в СРСР.

«Слава нації! Смерть ворогам!»

Революція на граніті

Фото: Вечірній Київ

Гасло «Слава Україні! Героям слава!» відродилося та набуло поширення на початку 1990-х років. На мітингах і демонстраціях за незалежність України народилося продовження: «Слава нації! Смерть ворогам!» та «Україна понад усе!».

Незалежна Україна

Збройні сили України

Instagram: @ukrainian_armed_forces

З отриманням Україною незалежності гасло увійшло в ужиток та міцно закріпилося під час Помаранчевої революції, Революції Гідності та з початком війни на Донбасі.

У 2018 році Верховна Рада України затвердила вітання «Слава Україні!» — «Героям слава!» як офіційне у лавах Збройних сил України та Національної поліції.

6 березня 2023 року гасло «Слава Україні!» знову пролунало на весь світ, і мільйони відповіли: «Героям слава!» На жаль, за трагічних обставин — українці вшановували пам’ять бійця, страченого російськими катами. «Слава Україні» були його останніми словами.

Слава Україні!


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали