Боротьба за незалежність: історія гасла «Слава Україні!»

Від ХІХ століття до сьогодні

Повномасштабне вторгнення Росії на територію України призвело до значного національного піднесення. Українці масово переходять на українську мову, поглиблюють знання з історії рідної країни, підтримують національну культуру. З усіх куточків країни лунають гасла «Слава Україні!» та «Героям слава!». Вони заряджені потужною енергетикою боротьби та силою і міццю наших предків.

Мітинги на підтримку України в США 2022

Instagram: @razom.for.ukraine

Гасла, які вже почув увесь світ, стали однією з тез російської пропаганди. За версією рупорів Кремля, це вітання виникло в часи ОУН-УПА та є калькою німецького «Гайль Гітлер!». Однак насправді його історія розпочалася задовго до Степана Бандери та Романа Шухевича.

Перша згадка

Тарас Шевченко

Тарас Шевченко. Фото: WikiMedia

До сьогодні історики достеменно не знають, хто і коли поширив це вітання. Перша письмова згадка гасла, наближеного до «Слава Україні!», датується 1840 роком. Як не дивно, вона з’явилася у творі Тараса Шевченка «До Основ’яненка»:

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де, люде, наша слава,

Слава України!

Як вітання ці слова почали використовувати серед харківської студентської громади за часів Революційної української партії — першої модерної української політичної партії Наддніпрянської України.

У своїх спогадах О. Коваленко записав, що на гасло «Слава Україні!» прийнято було відповідати: «По всій землі слава!» Так між собою пізнавалися ті, хто працював заради української справи. 

Національно-визвольний рух 1917-1921 років

Фото: WikiMedia

Особливого поширення гасло «Слава Україні!» набуло в період національно-визвольних змагань 1917-1921 років. Воно лунало в Києві на мітингах за автономію України у березні 1917 року та було вітанням борців за Холодноярську республіку. Про це згадує письменник і громадський діяч Юрій Горліс-Горський:

«У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло. Під’їжджаю до них: — Добридень, хлопці! — Слава Україні! — відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість “Здоров” вітатися “Слава Україні”, а відповідається — “Україні слава”».

Одне з найлегендарніших збройних формувань армії УНР — чорні запорожці також вигукували «Слава Україні!». Відповіддю на нього було «Козакам слава!». За часів гетьмана Скоропадського друга частина вітання знову змінилася — «Гетьману слава!».

Українські націоналісти

Instagram: @ukrainian_garment

У сучасному вигляді гасло «Слава Україні! Героям слава!» з’явилося у націоналістичній організації «Легія українських націоналістів», яка стала однією із засновниць Організації українських націоналістів (ОУН). Саме в останній воно вперше було затверджено як офіційно вітання.

Після придушення збройного спротиву ОУН-УПА гасло було довгі роки заборонене в СРСР.

«Слава нації! Смерть ворогам!»

Революція на граніті

Фото: Вечірній Київ

Гасло «Слава Україні! Героям слава!» відродилося та набуло поширення на початку 1990-х років. На мітингах і демонстраціях за незалежність України народилося продовження: «Слава нації! Смерть ворогам!» та «Україна понад усе!».

Незалежна Україна

Збройні сили України

Instagram: @ukrainian_armed_forces

З отриманням Україною незалежності гасло увійшло в ужиток та міцно закріпилося під час Помаранчевої революції, Революції Гідності та з початком війни на Донбасі.

У 2018 році Верховна Рада України затвердила вітання «Слава Україні!» — «Героям слава!» як офіційне у лавах Збройних сил України та Національної поліції.

6 березня 2023 року гасло «Слава Україні!» знову пролунало на весь світ, і мільйони відповіли: «Героям слава!» На жаль, за трагічних обставин — українці вшановували пам’ять бійця, страченого російськими катами. «Слава Україні» були його останніми словами.

Слава Україні!


Реклама

Популярні матеріали

Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Що, як і коли їсти для схуднення без дієти?


Читайте також
Популярні матеріали