Наукові прориви: три українки отримали премію L’Oréal — UNESCO

Натхнення для майбутніх поколінь

П`ятого грудня Український дім заполонив дух науки. Адже компанія «L’Oréal Україна» зібрала представників держави, науки, бізнесу і лідерів думок, щоб оголосити імена переможниць програми L’Oréal — UNESCO «Для жінок у науці».

Це програма L’Oréal — UNESCO, що діє у світі з 1998 року. Її мета — збільшити представництво жінок у науці, підтримуючи молодих науковиць у розвитку їхніх проєктів. За 26 років існування світової премії L’Oréal — UNESCO було нагороджено понад 4400 талановитих жінок-науковиць зі 140 країн. Сім лавреаток отримали Нобелівську премію.

«Хочеться нагадати: в усьому світі лише третина жінок визнані як науковиці в науковому товаристві. Цей дисбаланс фактично тягне всіх нас назад», — стверджує К`яра Децці Бардескі, голова Бюро UNESCO в Україні.

Елоїз Мармузе Де Ла Тай, аташе з питань наукового та університетського співробітництва посольства Франції в Україні, зазначила: «Франція пишається співпрацею з Україною у сфері науки та інновацій і підтримує українських науковиць. Ми раді бачити талант і відданість українських жінок науці».

Українська премія запроваджена за підтримки компанії «L’Oréal Україна» 2018 року та є частиною глобальної програми. За роки існування премії в Україні вже відзначено 15 науковиць. Премія реалізується під патронатом Національної комісії в Україні у справах UNESCO. Партнери — Національна академія наук України, Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» та ініціатива «Дівчата STEM».

За роки існування премії в Україні відзначено 15 науковиць, одна з яких стала лавреаткою міжнародної премії. І 5 грудня було названо імена ще трьох переможниць, кожна з яких отримала  500 000 гривень на підтримку та розвиток своєї наукової діяльності.

«Сьогоднішній вечір — свято жінок, які присвятили своє життя науці. Попри всі труднощі, науковиці продовжують творити наше майбутнє новаторськими дослідженнями. Ми пишаємося тим, що можемо підтримати їх на цьому шляху», — зазначила Альона Баніцина, генеральна директорка «L`Oréal Україна». 

«Компанія L’Oréal прагне підтримувати Україну та українців, особливо жінок. І «Для жінок у науці» — одна з найважливіших ініціатив, що є близькою нашому серцю».

«Українська наука сьогодні стикається з численними викликами, зокрема відтоком кадрів і руйнуванням інфраструктури. Проте вона продовжує розвиватися та демонструє неймовірну стійкість, — підкреслила Катерина Захараш, директорка з корпоративних комунікацій L`Oréal Україна. — Наше завдання — підтримати наукову спільноту, залучити інвестиції та створити сприятливі умови для молодих фахівців. Адже світові, а особливо Україні сьогодні, потрібна наука, а науці потрібні жінки».

Цьогоріч премія «Для жінок у науці» відзначила дослідження трьох науковиць у напрямку STEM:

  1. Олена Парійська, кандидатка хімічних наук, Інститут фізичної хімії ім. Л. В. Писаржевського НАН України. Розробляє альтернативу дорогим каталізаторам із благородних металів. Її дослідження графенових матеріалів з гетероатомами фокусується на каталізі процесів перетворення енергії.
  2. Катерина Теребіленко, докторка хімічних наук, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Працює над створенням спеціальних покриттів для сонячних панелей, що підвищать їхню ефективність.
  3. Юлія Шлапа, кандидатка хімічних наук, старша дослідниця, Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В. І. Вернадського НАН України. Займається розробкою неорганічних наноматеріалів для медицини, зокрема для терапії гострої променевої хвороби.

Важливість державної підтримки жінок-науковиць підкреслив Денис Курбатов, заступник міністра освіти та науки України з питань науки та інновацій: «Нині профільний Комітет Верховної Ради готує до другого читання законопроєкт «Розвиток дослідницької інфраструктури та підтримки діяльності молодих вчених», який є дуже важливим для жінок-науковиць. Ми бачимо одну природну проблему: жінка-вчена вимушена на якийсь час відкласти дослідження у звʼязку з народженням і вихованням дітей. У цьому законі закладений один з механізмів: термін декретної відпустки не буде входити в зарахування загального терміну статусу молодого вченого. Це дозволить молодим мамам претендувати й надалі на ту державну підтримку, яка наразі є в Україні».

«Майбутнє кожної країни залежить від двох головних речей — освіти та науки. Освіта є основою для науки, а наука  основою для розвитку освіти, економіки та подальшого добробуту країни. Коли закінчиться ця війна, ми маємо зробити все можливе, щоб освіта і наука розвивались в Україні якомога швидше та краще», — підсумував Сергій Комісаренко, доктор біологічних наук, професор, дійсний член (академік) Національної академії наук і Національної академії медичних наук України.

Премія L’Oréal — UNESCO «Для жінок у науці» — це не просто святкування наукових досягнень, а й нагадування про важливість підтримки жінок у науці та створення рівних можливостей для їхнього розвитку. Адже світові потрібна наука, а науці потрібні жінки, особливо в такі складні часи, як сьогодні.

Під час церемонії гості мали змогу підтримати збір коштів на відбудову харківської лабораторії, яка була зруйнована внаслідок обстрілу в лютому 2022 року та де працює науковиця Валерія Трусова, лавреатка премії L`Oréal — Unesco, а нині й членкиня журі. Компанія «L`Oréal Україна» зробила внесок у розмірі 750 000 гривень. Зробити свій внесок можна за посиланням на сайті благодійного фонду «Твоя Опора» до кінця грудня.


Реклама

Популярні матеріали

Мурашко, Куїнджі, Костанді: яким було українське візуальне...


Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Читайте також
Популярні матеріали