Для оцінювання жіночого гормонального статусу досліджується кров на гормони. Але чи всім жінкам це потрібно робити регулярно? ELLE.UA розбирався у питанні з гінекологинею-ендокринологинею клініки CALM Юлією Мудрою.
Кожна жінка хоче бути впевненою в тому, що з її жіночим здоров’ям усе гаразд. Але останнім часом стало популярним списувати всі проблеми на гормони, шукати в них причини будь-яких захворювань та щороку здавати аналізи, навіть якщо до того немає особливих показань. Щоб зробити правильні висновки, слід розуміти, який гормон в організмі жінки за що відповідає.
Instagram: @rocky_barnes
Естрадіол: головний гормон жіночого організму
Він забезпечує еластичність і гладкість шкіри, сприяє нормальному розвитку вторинних статевих ознак, визначає жіночність та сексуальність.
Фолікулостимулюючий (ФСГ): гормон дорослішання
Він відповідає за статеве дорослішання жінки та її здатність до розмноження. Цей гормон стимулює ріст фолікулів, відповідальних за дозрівання яйцеклітини.
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ): необхідний для овуляції
Цей гормон виробляється у гіпофізі. В організмі жінки гормон ЛГ взаємодіє з фолікулостимулюючим гормоном (ФСГ), стимулюючи вироблення яєчниками естрогенів, які беруть участь у настанні овуляції.
Пролактин: зберігає прогестерон
Один із найважливіших жіночих гормонів. Основна його функція — лактація та підтримання існування в яєчнику жовтого тіла. Завдяки пролактину в організмі жінки зберігається високий вміст прогестерону, який необхідний для виношування дитини.
Тестостерон: забезпечує лібідо
В організмі жінки цей гормон забезпечує та підтримує лібідо, відповідає за розвиток фізичної витривалості, сили духу та цілеспрямованості.
Прогестерон: гормон вагітності
Цей гормон ще називають «гормоном вагітності». Завдяки йому утворюється та підтримується функціонування жовтого тіла в яєчнику, гормон сприяє виношування дитини. У невагітних жінок прогестерон блокує розвиток проліферативних процесів ендометрію, нівелює симптоми ПМС та благотворно впливає на ЦНС.
Instagram: @devwindsor
Гормони щитоподібної залози: багатофункціональність
Насамперед ці гормони забезпечують гомеостаз, регулюють енергію організму, впливають на функціональну активність нервової системи, налагоджують роботу всіх органів та систем.
Які ж аналізи на гормони щорічно має здавати кожна жінка?
І чи варто це взагалі робити без показань і рекомендацій спеціаліста? Немає сенсу перевіряти рівень гормонів у жінок регулярно. Деякі жінки думають, наприклад: якщо у них теоретично може настати менопауза, то потрібно перевірити свої гормони. Це не є доцільним, тому що ми не лікуємо аналізи! Ми лікуємо захворювання та його симптоми. Тому немає причин регулярно перевіряти рівень статевих гормонів у жінок, навіть у період менопаузи. Збір анамнезу та об’єктивний огляд, особливо якщо у жінки є ознаки гормональних порушень, набагато важливіші для визначення тактики лікування, ніж результати аналізів.
Наприклад, під час менопаузи рівень естрогену в жінок падає, інші гормони у відповідь підвищуються. Ми знаємо, що відбувається. І лікуватимемо відхилення від норми, якщо вони явно виражені.
Instagram: @doutzen
Бувають ситуації, коли у пацієнтки настає менопауза, але немає абсолютно ніяких симптомів, і вона почувається чудово. А якби ми перевірили рівень її гормонів, вони б відображали менопаузу. Але буває, що інша жінка такого ж віку погано спить, у неї жахливі припливи та перепади настрою. Коли перевіряємо її гормони — вони такі самі, як у жінки, у якої немає симптомів!
Але очевидно, що лікуватимемо ми симптомокомплекс та захворювання, а не цифри, які отримали з лабораторії. Тобто з двох жінок, приклад яких я навела з однаковими аналізами на гормони, лікуватимемо лише одну.
Менопауза — це єдиний стан жінки, у якому спостерігаються гормональні зміни. Є й інші випадки, коли нам таки потрібно перевірити рівень гормонів.
Якщо у жінки припиняються менструації до настання менопаузи або є нерегулярний менструальний цикл, місячні дуже болючі, рясні або мізерні, з’явилися висипання на обличчі/спині/грудях, жирність шкіри обличчя та голови, безпліддя — у таких випадках рекомендована перевірка рівня гормонів, щоб виявити причину проблем, а потім призначити ефективне лікування.
Instagram: @gigihadid
Єдиний гормон, який рекомендовано перевіряти щорічно, — тиреотропний (ТТГ). Він регулює обмін речовин, підтримує функцію та правильну роботу важливих систем організму. Відповідно, і симптоми можуть виникати різні, залежно від його надмірної чи недостатньої кількості.
Правильна робота наших гормонів забезпечує здоров’я, молодість та красу. Але насамперед важливо забезпечувати сприятливі умови для їх вироблення та функціонування.
Подбайте про свій режим роботи та відпочинку, повноцінного сну, достатньої фізичної активності, уникайте стресових ситуацій та негативних емоцій. Не забувайте харчуватися збалансовано та різноманітно! Здавалося б, такі прості рекомендації, але вони по-справжньому важливі та дієві.
Гормональна система — дуже тендітна і саморегульована. Важливо бути уважною до себе, щоб вчасно виявити можливі порушення та відкоригувати дисбаланс максимально природним чином.