Як зменшити болісні відчуття під час менструації, розповідає лікарка акушерка-гінекологиня Людмила Шупенюк.
Потрібно розрізняти біль під час менструації (дисменорею), оскільки вона буває первинною і вторинною. Первинна дисменорея — та, яка з`являється відразу, як у дівчинки трапляються місячні. Найчастіше вона пов`язана з індивідуальними особливостями, такими як аномалія розвитку статевих органів, чутливість до речовин, які скорочують матку, або підвищена їхня вироблення.
Вторинна дисменорея відрізняється тим, що болі виникають раптово, і раніше під час менструації їх не було. Найчастіше це пов`язано із захворюваннями. Тому категорично не можна займатися самолікуванням, а краще одразу звернутися до лікаря. Тільки після того, як лікар переконається, що причиною хворобливої менструації не є запалення, ендометріоз, фіброміома, наявність кісти та інші органічні причини, можна припустити, що це особливість організму.
У такому разі полегшити біль при місячних допоможуть такі правила:
Легкі фізичні навантаження
Біль під час менструації пов`язаний з тим, що матка скорочується, щоб відторгнути зі своєї порожнини шар, що наріс. За це відповідають спеціальні речовини — простагландини, які стимулюють м`язову стінку, змушуючи її скорочуватися. Тому можна впливати саме на неї.
У школі дівчата в такі дні не відвідують уроки фізкультури, бо вважається, що місячні — поважна причина не займатися спортом. Однак це помилка. Звичайно, при менструації не повинно бути сильного фізичного навантаження. Але танці, розтяжка чи йога навіть корисні, оскільки покращують кровообіг, прискорюють евакуацію відторгненого шару та допомагають зняти спазм. Більш того регулярні заняття спортом, навпаки, допомагають запобігти болю. Матка — це м`язовий орган, а фізичні навантаження покращують еластичність м`язів і кровообіг у малому тазі.
Мінерали та вітаміни
Напередодні менструації потрібно виключити з раціону каву, міцний чай, смажені продукти та перейти на рослинну їжу. Багато жінок, які зазнають болю в ці дні, знають: щойно починається менструація, частішають позиви в туалет, може бути розлад кишківника. Їжа теж відіграє важливу роль. Тому днів за п`ять до початку місячних і під час них варто приймати більше калію та магнію. Ці мінерали у великій кількості містяться в гречці, зелені, шпинаті, гіркому шоколаді, селері та броколі.
Тепло на низ живота
Щоб полегшити біль під час місячних, можна використовувати грілку чи пляшку з гарячою водою. Потрібно покласти її на низ живота і підігнути ноги. Також допомагає гарячий розслаблювальний душ. Прислухайтеся до свого організму.
Масаж живота чи попереку
Розтирання попереку та живота дозволяє розслабити мускулатуру й полегшити біль. Якщо є людина, яка може зробити вам масаж ніжно, з любов`ю, — це найкращий варіант.
Здоровий сон та стресостійкість
Одна з причин хворобливих місячних — стрес і недосипання. У період менструації бажано більше відпочивати, висипатися, намагатися не нервувати, а також пити заспокійливі чаї та трав`яні настої з м`яти, меліси, собачої кропиви та ромашки.
Хочу наголосити, що, якщо жінці вдається за допомогою таких методик зменшити менструальний біль, це дуже добре. І все-таки не варто забувати, що від 5 до 15% жінок страждають від досить вираженого больового синдрому та дисменореї. У таких випадках необхідно вдатися до медичної лікарської корекції, але після консультації лікаря.