Чому з'являється молочниця та чи можна її позбутися назавжди?

Великий гід по жіночому здоров`ю 

Вона виникає несподівано і приносить масу незручностей: хоча б один раз у житті з молочницею зіштовхується кожна жінка. І, на жаль, багато хто навіть не один раз на рік. Лікар-гінеколог мережі клінік CALM Юлія Мудра розповідає, чому вона з`являється та чи можна назавжди позбавитися цієї неприємності:

Не помітити молочницю складно: рясні сирні/творожисті або білі виділення, свербіж і печіння, дискомфорт в ділянці статевих органів — все це змушує нас страждати і навіть міняти свої плани. По-науковому її називають кандидозом, бо винні у її появі дріжджоподібні гриби роду Candida, які живуть в жіночих статевих шляхах/органах і ніяк себе не проявляють. Так, ви не заразилися молочницею, як думали спочатку! Насправді, ці гриби живуть в нашому організмі з моменту народження та є складовою нашої нормальної мікрофлори. Потрапляючи на шкіру новонародженого, вони заселяють майже весь його організм: живуть на шкірі і нігтях, слизових оболонках порожнини рота, кишківника, дихальних і пологових шляхів.

Важливо розуміти, що це не захворювання, яке передається статевим шляхом, і винити свого партнера не варто.

Чому ми починаємо помічати молочницю?

Вона може довго не турбувати нас, ми можемо навіть не знати про її існування, але одного разу раптом прокидаємося і відчуваємо дискомфорт. Чому так стається? Тому що умовно-патогенний мікроорганізм раптом стає патогенним та викликає захворювання через ряд причин.

Ось основні з них:

Синтетична білизна

Користування тампонами, прокладками

Недотримання правил особистої гігієни

Приймання антибіотиків

Дисбаланс гормонів

Вагітність

Приймання КОК

Часта зміна клімату

Зловживання цукром/мучним/рафінованими вуглеводами/кавою/алкоголем

Стрес

Часта зміна статевих партнерів

Захворювання щитоподібної залози

Дефіцит вітаміну D

Імуносупресивні стани

Цукровий діабет, інші ендокринні порушення

Іноді кілька факторів одразу впливають на активізацію молочниці, і не завжди легко визначити, які саме.

Як розпізнати молочницю?

Щоб переконатись, що у вас саме молочниця, а не інше захворювання, потрібно піти до лікаря. Точність призначеного лікування дуже важлива! Діагностувати її можна двома способами: звичайним мазком на флору або виявленням кандиди методом ПЛР.

Важливо знати: якщо знайдено кандиду в мазку, але при цьому відсутні скарги — лікування не потрібне! За науковими даними, приблизно у 30% жінок кандидоз протікає безсимптомно. Не варто підвищувати імунітет спеціальними препаратами, бо таких не існує.

Чи можлива профілактика молочниці?

Не факт, що навіть найсуворіші правила гігієни, постійний контроль здоров`я та ідеальна за якістю білизна повністю захистять вас від кандидозу, але деякі заходи точно зроблять вас більш стійкою до нього.

По-перше, подбайте про достатній рівень феритину в організмі. При наявності прихованого залізодефіциту органи недоотримують кисень. В результаті дефіциту кисню функції органів порушуються, а також знижується імунітет — як загальний, так і місцевий. Тобто, захисні функції статевої ділянки страждають. При цьому розвивається сприятливий фон для розвитку патогенних мікроорганізмів та виникнення неприємних симптомів.

Тому, лікування повинно починатися саме з пошуку та усунення провокуючого фактору.  І починати потрібно з простого: зміна харчових звичок, раціону, уникнення стресів та міцний сон, заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, усунення дефіциту вітамінів/мікроелементів.

Як лікувати кандидоз?

При яскраво виражених симптомах призначається місцеве лікування протигрибковими вагінальними свічками, кремами чи пігулками. Також важливий прийом системних антимікотичних препаратів.

Найголовніше — не займайтеся самолікуванням! Аптеки сьогодні переповнені різноманітними свічками та мазями, які вам запропонує провізор, але нюанси мають значення. Тільки лікар може ухвалити рішення та запропонувати ефективне лікування.

Щоб попередити рецидив молочниці, можливе довготривале призначення системних антигрибкових препаратів за спеціальною схемою. Любіть себе та не забувайте стежити за своїм здоров’ям!


Реклама

Популярні матеріали

Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


DOROFEEVA, Jerry Heil, Klavdia Petrivna: оголошені номінанти...


Читайте також
Популярні матеріали