Як стрес впливає на менструальний цикл

Проблеми, з якими зіткнулися українки під час війни

Гінекологи кажуть, що з початком війни вони значно частіше, ніж раніше, стали чути скарги на порушення менструального циклу. Нічого дивного в цьому немає: страх, зміни у способі життя, переїзди, нові плани, втрати, зниження рівня життя, переживання з приводу майбутнього. Усе це поєднується в одне поняття — стрес. Лікар-гінеколог мережі клінік CALM Юлія Мудра розповідає, як стрес впливає на менструальний цикл і як зберегти жіноче здоров’я під час війни в Україні.

«Ми багато чуємо звідусіль про згубні наслідки стресу. І жіноче здоров’я, безумовно, він також не обминув. Більше того, саме жіночий організм дуже чутливий до потрясінь. Думаю, що зараз буде доречно знову поговорити з вами про це», — каже гінеколог Юлія Мудра.

Як гормони реагують на стрес

Варто зауважити, що стрес можуть провокувати як глобальні речі, так і зміна інтенсивності фізичних навантажень, клімату, коливання ваги тощо. Причина, через яку стрес впливає на менструальний цикл і вагітність, звісно ж, пов’язана з гормонами.

Стрес активує в організмі гормональний ланцюг: гіпоталамус — гіпофіз — наднирники. Його активація пов’язана з підвищенням рівня кортизолу та кортикотропін-рилізинг-гормону. Усе це допомагає контролювати реакцію на стрес в організмі. Вивільнення кортикотропін-рилізинг-гормону, а потім власне кортизолу пригнічує нормальні рівні репродуктивних гормонів, що потенційно може призвести до аномальної овуляції, ановуляції (тобто відсутності овуляції) або аменореї (відсутності менструації). Через це і виникають затримки, міжменструальні кровотечі й навіть надмірно болісні менструації. 

Чому не настає вагітність

Ідеться не про сьогоднішню ситуацію, бо зараз багато жінок вирішили вимушено відкласти вагітність на майбутнє. Але потрібно знати, що навіть у відносно спокійному (як здається) житті вагітність не настає, якщо жінка перебуває у стані хронічного стресу, який не завжди усвідомлює. Але і це можна пояснити тими ж процесами, які описані вище. Саме аномальні рівні гормонів є поясненням того, чому не настає вагітність, коли організм у стресі. Тіло повідомляє, що це не найкращий час для вагітності, тому воно наче «відключається».

Instagram: @_jeanettemadsen_

Чим ще небезпечний стрес для жіночого організму

На жаль, це не єдині наслідки стресу. Чим більше людина схильна до нього, тим сильніше витрачаються в організмі вітаміни та мінерали, а це призводить до погіршення роботи імунної системи. І як наслідок — порушення обміну речовин, набір зайвої ваги, целюліт та інсулінорезистентність. Скоріше за все, «бонусом» додасться випадіння волосся, поганий настрій та тьмяний колір шкіри.

Під час стресу знижується і місцевий імунітет. Рівень «корисних та захисних» бактерій у піхві недостатній, що провокує ріст патогенних мікроорганізмів і, як наслідок, розвиток запальних захворювань. 

Як нормалізувати цикл?

Як би не було складно, постарайтеся зменшити або виключити зовсім фактори стрессу. У цьому допоможе здоровий сон, правильне, збалансоване харчування, спорт.

Для психічного розслаблення практикуйте йогу та медитації. А якщо ви розумієте, що самостійно не справляєтеся, я наполягаю на консультації у психолога. Гарний спеціаліст допоможе вам якнайшвидше вийти із цього стану. 

По-друге, зверніться по консультацію до гінеколога. Іноді залежно від причини лікар може порекомендувати гормональну терапію. 

Не забувайте, що ваше здоров’я — найважливіша річ. Робіть усе можливе, на що здатні зараз. Пам’ятайте, що пережити важкі події допоможе саме міцне здоров’я. І не забувайте, що самолікування дуже шкідливе для здоров’я. Довірте цю справу професіоналам.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали