Про подорож до Норвегії я мріяла вже дуже давно, особливо коли почала дивитися скандинавські детективи і надихатися скандинавськими інфлюенсерками. І ось моя мрія здійснилася, і ми тут, в Осло, вирушили на пошуки норвезького щастя.
The cutting-edge architecture — саме так тепер називають останні архітектурні нововведення в Осло. Грамотна реновація прибережної зони, провокаційні артоб`єкти та публічні простори user friendly, паралелі між архітектурою столітньої давнини та ультрасучасними районами, поєднання традицій і сучасності — все це про Осло.
Зізнаюся, поїздку з деталями маршруту я планувала ще за місяць, боячись щось проґавити, а вийшло, як завжди, просто і легко — натхненно і куди очі дивляться. Так, віддавшись безтурботності, я відмовилася від планування маршруту столицею Норвегії та не помилилася. Тому ділюся з вами гідом топовими місцями галасливого, стильного й не схожого на усі міста світу Осло.
Підтримка України Норвегією під час війни
Норвегія надає потужну допомогу Україні як у вигляді зброї, фінансів, санкцій проти країни-терориста Росії, так і надаючи прихисток українцям у своїй країні та забезпечуючи безпеку. Норвезька рада у справах біженців (NRC) присутня в Україні з 2014 року. Після ескалації війни 2022 року NRC постійно розширює масштаби реагування по всій країні та співпрацює з національними партнерами. Організація надає життєво важливу допомогу найуразливішим людям на сході та півдні України та підтримує їх їжею, житлом, водою, покращенням санітарних умов тощо.
Також українці можуть отримати колективний захист у Норвегії. Більшість українських біженців має пройти реєстрацію в Національному центрі реєстрації. Можна зареєструватися в інших місцях в країні, доки є можливість. Якщо ви звернетеся до відділку поліції за місцем перебування, вам допоможуть доїхати до найближчого місця реєстрації.
Як повідомляє The Local, уряд Норвегії пропонує збільшити фінансування в низці регіонів на тлі прогнозу щодо того, що у 2023 році до Норвегії можуть прибути до 43 тисяч біженців з України.
Чому варто полетіти в Осло?
Говорити про Осло і не згадати архітектуру одного з найсучасніших міст у світі неможливо. В Осло ми поїхали влітку, в один з найпрекрасніших періодів буяння фарб і зелені в місті, і також здивувалися безперервному будівництву в районі набережної. Судячи з усього, норвежці намагаються дотриматись термінів, встановлених в амбітній програмі реконструкції гавані Fjordbyen (Fjord City), що розпочалася 2000 року, яку планується завершити до 2030 року. Цей дивовижний план розвитку спрямований на підкреслення краси фіорду і його перевтілення в головну визначну пам`ятку міста. Незабаром прибережна територія перетвориться на пішохідну зону із сучасною архітектурою, розважальною інфраструктурою, зеленими зонами і, найголовніше, доступом до води. Ультрасучасні квартали Осло вражають продуманістю комплексного містобудівного рішення. Ефектне поєднання скла, сталі та дерева — основні принципи норвезького дизайну.
Свідомість та екологічність. Разом зі своєю дорожнечею Осло входить також у топ найбільш екологічних міст світу. Тут бережуть природу, використовують поновлювані джерела енергії, сортують сміття, будують енергоощадне житло, розводять бджіл на дахах і їздять на електромобілях.
З цікавого: Щоб відчути дух динамічного і суперсучасного Осло-фіорду, краще провести тут хоча б тиждень. Менше планувати точно не можна. Якщо ви їдете до столиці Норвегії вперше, закладайте на поїздку 6-7 днів.
Що взяти з собою?
Перше, що однозначно потрібно покласти в рюкзак, — фотоапарат або смартфон з хорошою камерою. Повірте на слово, знімати ви будете, як і я, всі 6 днів поспіль, адже дивовижних ультрасучасних будівель, скульптур (які розкидані тут по всьому місту), музеїв і парків тут така кількість, що хочеться все це максимально зберегти якщо не в пам`яті, то в телефоні точно.
Також не забудьте про санскрин (мій безумовний мастхев у всіх подорожах), адже погода в північній столиці дуже мінлива, і, незалежно від ваших планів, ви можете опинитися як на березі Балтійського моря під пекучим сонцем, так і на пагорбах усе під тим же пекучим сонцем.
Гардероб
Перш ніж летіти до Норвегії, потрібно подивитися прогноз погоди на дати поїздки й розпланувати формат ваших розваг. Середня температура повітря взимку в Осло в денні години становить -3°C, тоді як ввечері падає до -5°C, а влітку досягає +20°C, охолоджуючись уночі до +11°C. З огляду на це раджу вам продумати свій гардероб до найдрібніших деталей, подбавши про незамінні речі, адже серйозна підготовка для таких активностей — запорука якісного відпочинку. Крім функціональності речей для мене важливо і те, щоб вони були красивими.
З цікавого: Типовий скандинавський гардероб будується навколо кількох основних речей: пальто або тренч, базова футболка, піджак, об`ємний теплий светр або кардиган, чоботи або черевики, білі кросівки. Кольори теж не вирізняються своєю різноманітністю, а здебільшого приглушені, пастельні, стримані.
І ще пам`ятайте: у вашій валізі обов`язково має бути светр або худі. У Норвегії потрібно бути готовим абсолютно до всього, адже погода може змінюватися різко і досить непередбачувано. І не вірте тому, що ви побачите вранці, визираючи у вікно, бо північний крижаний вітер може пронизувати навіть під палючим сонцем. До того ж в одній точці Норвегії може бути +24, в іншій лише +6. Одяг для таких метеоумов, як дощ і вітер, теж потрібно передбачити.
До речі, модниці-мінімалістки обожнюють светри, найчастіше натуральні, щоб по-справжньому зігрівали, оверсайз буває до коліна. Я пішла за прикладом скандинавських модниць і взяла свій сірий кашеміровий поло від Jul, який носила як поверх футболки, так і зав`язавши на шию.
Нам пощастило з погодою, але теплі речі все ж стали у пригоді. Ставку я зробила на багатошаровість. Найкращий спосіб подорожувати і бути готовим до всіх видів погоди в Норвегії — це багатошаровий одяг. Базові футболки, светр, кардиган, лонгслів або худі, легінси (які я одягала під спідницю або сукню), тільняшка, джинси і спідниця максі. Так ви зможете регулювати температуру тіла, знімаючи (піддіваючи) у разі потреби що-небудь із речей, і мати при цьому стильний вигляд.
З цікавого: Створюючи образ, скандинави не бояться поєднувати, здавалося б, непоєднувані речі. Вони носять вінтажне з новим, спортивне — з офіційним, тепле — з літнім, але водночас завжди мають стильний та органічний вигляд. Скандинави, як ми знаємо, дотримуються філософії поміркованості та усвідомленого споживання, і давати одягу другий шанс на життя — це для них нормальна практика.
І звісно, в Осло не обійтися без сонцезахисних окулярів. Вони будуть доречні, де б ви не знаходилися. Я брала з собою весь цей набір, що зробило мій відпочинок не тільки комфортним, а й естетичним.
Дозвілля
У столиці відчуваються пульс і енергія великого міста з безліччю кафе, ринків і артцентрів, і водночас у повітрі розлита розслабленість, адже місто оточене дикими лісами, та і до фіордів тут як рукою сягнути. Поділюся місцями, які точно варто побачити.
Вулиця Карла Юхана — головна пішохідна вулиця Осло. Вона починається одразу біля вокзалу і впирається в королівський палац. Вулиця надзвичайно доглянута, немов готова до візиту короля. Розмаїття кольорів, бездоганна класична архітектура — на Карла Юхана можна побачити безліч знакових історичних будівель, включно з кафедральним собором, парламентом, університетом та Національним театром. Якщо кафедральний собор — цілком традиційна для півночі готична церква, то парламент і Національний театр мають вигляд розкішніший за багато будівель у Скандинавії.
Королівський палац. Час його побудови — перша половина ХIХ століття. На тлі парламенту або театру королівський палац має монументальний і стриманий вигляд. Потрапити всередину не вийде, але можна гуляти територією. До речі, якщо прапор на палаці вивішений, значить, король у країні.
Опера — найкрасивіша будівля Осло для мене. Навіть якщо ви не фанат класичних музичних творів, в оперу варто сходити тільки заради будівлі. А ще можна безплатно піднятися і погуляти дахом.
Норвезький парламент — Стортинг. Це найвища арена для політичних дебатів і ухвалення рішень у Королівстві Норвегія. У суботу о 10-й та 11:30 до парламенту можна сходити на безоплатну англомовну екскурсію, а решту часу потусити зовні та помилуватися архітектурою.
Ратуша. Сюди варто зазирнути заради колекції панно в стилі соцреалізму і різьблених дерев`яних картин з історіями скандинавської міфології. До речі, щороку тут проводять легендарну церемонію нагородження «премія Нобеля».
Бібліотека Дайхман Бйорвіка. Ця п`ятиповерхова будівля зі скляними вікнами в підлогу є громадським простором, де на полицях зберігається 450 тис. книг. Дуже стильна будівля, що вражає уяву.
Район Grunerlokka. Зазирніть у цей молодіжний стильний район у неділю: тут розгортають ринок, на якому продають усе — від їжі до прикрас. А ще тут два класних місця з дуже смачною кавою.
Акер Брюгге — колись промисловий, а сьогодні один із найелітніших і найстильніших районів міста, з купою ресторанів уздовж набережної, сучасної архітектури та скульптур.
Культурна програма
Національна галерея Осло. Головна гордість музею — це, звісно, «Крик» Мунка. Крім цього, можна отримати повне уявлення про норвезький живопис і мистецтво, а також помилуватися полотнами і скульптурними композиціями з усього світу — роботами Моне, В. Гога, Пікассо, Матісса. Тут також є екземпляри зі світу архітектури та дизайну.
Нова Національна галерея представляє мистецтво, архітектуру та дизайн у понад 90 кімнатах і залах на трьох поверхах. Колекції на 1-му та 2-му поверхах містять близько 6500 робіт, відібраних із найбільшої норвезької колекції мистецтва, архітектури та дизайну. Тут можна побачити не лише культові роботи, а й сюрпризи та новаторські artistic statements, які допомогли сформувати наше життя та суспільство, в якому ми живемо. Окрім виставок ви знайдете тут кафе, магазини, бібліотеку та навчальні зали, а також терасу на даху, що відкривається в літні місяці, якщо дозволяє погода. Дивовижний музей, сюди потрібно йти одразу, як приїхали в Осло.
Музей Мунка. Сюди я хотіла потрапити найбільше. Едвард Мунк, мій улюблений норвезький експресіоніст, перед смертю заповідав усі свої роботи місту, так 1963 року і з`явився перший музей живописця, який виставляє величезну колекцію його робіт, 2020-го відкрили новий — і це справжній шедевр сучасної архітектури, який перетворив образ міста, пропонуючи всім шанувальникам творчості Мунка відвідати віртуальні екскурсії. Виставлені тут експонати для багатьох стають справжнім відкриттям: Мунк створив багато творів окрім всесвітньо відомої картини «Крик». Мені врізалися в памʼять ще «Дівчата на мосту» та «Танець». До речі, Мунк має чотири версії картини «Крик». Головна висить у Національній галереї Осло. У Музеї Мунка виставлено дві інші.
Естетичний голод також можна втамувати в Музеї сучасного мистецтва Astrup Fearnley зі значною колекцією. Будівлю в стилі хай-тек сконструював італійський архітектор Ренцо Піано (автор Центру Помпіду, амстердамського музею NEMO тощо). Музей схожий на ілюстрації в журналах про архітектуру майбутнього, яке настало в Осло вже десять років тому.
Парк скульптур Вігеланда — величезний парк із десятками експресивних скульптур Густава Вігеланда. Це одна з головних безкоштовних розваг Осло: тут понад 200 статуй. Завдання кожного пам`ятника полягає в тому, щоб розповісти про різні сторони людського життя.
Центр мистецтв Henie Onstad Art розташований у муніципалітеті кілометрів за 10 від Осло. У колекції центру зразки сучасного мистецтва, тут ми знайшли картини відомої всім нам художниці з українським корінням Соні Делоне, а також жовтий гарбуз японської художниці Яої Кусами.
Парк скульптур Екеберг, на території якого розташувалася 31 скульптура. Також ви знайдете тут копії класичних скульптур авторства Сальвадора Далі, Огюста Родена та Огюста Ренуара. Коли ми піднялися на оглядовий майданчик у парку скульптур Екебергпаркен і побачили всю розкіш Осло-фіорду та масштаб реконструкції — з усіма її вже готовими принадами та тими, що лише зароджуються, — ми реально були приголомшені. Чого і вам бажаю.
Транспорт
— Додаток для проїзду в транспорті Ruter. Без нього вам не обійтися: купуєте квиток у потрібній вам зоні (в Осло їх 4), і це дає вам право проїзду на всіх видах громадського транспорту в Осло. Вартість фіксована і дійсна протягом години з моменту активації.
— Туристична картка «Осло-пасс» дає право безоплатного входу практично в усі музеї та включає проїзд у міському транспорті.
З цікавого: Більша частина території Норвегії розташована за Полярним кругом, а в цих широтах сонце не заходить за обрій у літні місяці, тому в хорошу погоду його можна бачити 24 години на добу.
ELLE Норвегія