Сергій Жадан та Ірена Карпа презентували у Києві вінілову платівку SKOVORODANCE

12 реґі-композицій, що переосмислюють творчість Сковороди

8 листопада у книгарні «Сенс на Хрещатику» в Києві у форматі мініфестивалю була презентована лімітована вінілова платівка SKOVORODANCE.

Познайомили гостей з альбомом особисто його автори — Сергій Жадан та Ірена Карпа, у заході також взяли участь проєкт «ПереФарбований Лис» та DJ Olimpia (Олімпія Вайтмусташ). 

SKOVORODANCE — це унікальна літературно-музична колаборація з Харкова: 12 реґі-композицій, що переосмислюють творчість Сковороди, а саме його збірку «Сад божественних пісень». Над створенням працювали Сергій Жадан, Юрій Гуржи, Лесик Омодада та велика команда з понад 35 музикантів, зокрема Ірена Карпа, яких об’єднав Харківський літературний музей. 

Проєкт народився у 2023 році та став об’єднавчим для українців, які потребують визнання своєї ідентичності. Термін «єдність» є наріжним для альбому: він про неї і для неї. «Ми й справді здатні обʼєднуватись довкола цінних для нас ідей», — коментує Тетяна Пилипчук, директорка Харківського літературного музею. 

Цьогоріч альбом отримав нове життя: фізичне втілення у вініловій платівці — поки що ексклюзивної. Це не випадково. «Нас часто запитують, чому саме вініл, — ділиться Тетяна Пилипчук. — Все просто: ми — музей, наша пряма функція — у збереженні. Тому для нас важливо було мати щось, що можна зберегти, фізичний носій. Так і народилась ідея випуску вінілової платівки». 

Презентація в Києві стала завершальною у цілій низці подій на підтримку випуску вінілу: наслідуючи мандрівного філософа Сковороду, протягом останніх двох місяців платівка подорожувала країною, відвідала 26 міст у 21 регіоні, прозвучала у 15 відділеннях Укрпошти. 

На захід у столиці 8 листопада особисто завітали автори альбому — Сергій Жадан та Ірена Карпа. Разом з гостями вони читали Сковороду, співали Сковороду, говорили про Сковороду. «Ми спеціально розчинили барокову сковородинівську велемовність у ритмах регі і дабу, щоб показати, наскільки природно звучать сьогодні вірші вісімнадцятого століття», — каже Сергій Жадан. «Не в останню чергу ця легкість здобулась завдяки авторській інтерпретації творів, перекладу з «барокового суржику» на сучасну українську мову», — жартома відповідає Ірена Карпа, згадуючи історію створення альбому.

Власне, про всю історію створення гості мали нагоду більше дізнатись під час перегляду  документального фільму «ГОСПЕЛИ СКОВОРОДИ. Making of SKOVORODANCE» — як у «саді божественних пісень» у дворику Харківського Літмузею народилась ідея «інтелектуальної party в стилі Сковороди».

Особливим елементом заходу стала спеціально розроблена для SKOVORODANCE гра від проєкту «ПереФарбований Лис». Гравці пересвідчились, що справжня гармонія досягається через різноманітність, а не через однаковість — це і є «нерівна рівність», головна філософська ідея Григорія Сковороди. За словами авторки, Валентини Мержиєвської, гра стала наймасштабнішою за історію проєкту. 

Завершився вечір DJ-сетом Олімпії Вайтмусташ. Ремікси — ще один напрям розвитку проєкту SKOVORODANCE. 12 музикантів з 8 країн світу вже зробили ремікси на бароковий реґі-альбом, і скоро їх можна бути прослухати на стрімінгових платформах. 

Цікавість до проєкту SKOVORODANCE по всій Україні підтверджує актуальність світогляду барокового слобожанського філософа Григорія Сковороди, її позачасовості, тяглість нашої традиції, а заразом і надважливість культурних, інтелектуальних проєктів, які надихають та дають сили долати виклики.

Альбом SKOVORODANCE доступний на всіх стрімінгових платформах.


Реклама

Популярні матеріали

Вибір тижня: найстильніші вбрання та аксесуари на зиму в нових...


«Аптечка першої ментальної допомоги»: картки для саморефлексії...


Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The...


Читайте також
Популярні матеріали