Українська food-блогерка Олена Сагун поділилася рецептом простого, але дуже смачного пирога.
У книзі 1913 року «Страви й напитки на Україні» З. Клиновецької я зустріла кілька рецептів пирогів, основою яких було дуже просте тісто зі сметани та борошна. Ні яєць, ні масла. Мені стало цікаво, я спробувала. Тісто вийшло щільне, але водночас в міру пухке, не тверде. Щось у цьому є. Вирішила поділитися: буде вам варіант, якщо шукаєте щось без яєць або просто хочете поекспериментувати.
Для форми діаметром 20-22 см:
– приблизно 180 г борошна
– 150 г сметани 15-20%
– 1/2 ч. л. соди
– 2 ст. л. цукру
– цедра лимона (в оригіналі не було, я додала задля аромату)
– 450 г яблучного конфітюру
Приготування яблочного конфітюру:
– 800 г яблук (після чищення та вирізання серединок лишиться десь 600 г)
– 150 г цукру (якщо яблука дуже солодкі, то вистачить ста грамів, але якщо кислі, то можна брати більше 150-ти)
– 2-3 зірочки анісу
– 1-2 ч. л. меленої кориці
– 2-3 жмені журавлини
Готуємо:
Яблука чистимо, вирізаємо серцевинки, ріжемо яблука кубиками або скибочками. Складаємо в каструлю, додаємо цукор, корицю, перемішуємо, кладемо аніс, ставимо на середній вогонь. Варимо, час від часу перемішуючи, аж поки вміст каструлі не перетвориться на густий конфітюр. Ягоди я додаю на фінальному етапі — кидаю, варю ще буквально 3-5 хвилин і вимикаю плиту (люблю, коли ягоди лишаються нерозвареними, але можна додавати їх і раніше).
З готового конфітюру дістаємо аніс (це важливо, щоб потім він не потрапив на зуб). Використовуємо конфітюр як начинку, або їмо так. От і все! Смачного!
Приготування пирога:
У глибоку миску насипте борошно, змішайте його із содою, цукром та (якщо використовуєте) лимонною цедрою. Додайте сметану, перемішайте спочатку ложкою, потім починайте місити рукою. За потреби можна додати ще трохи борошна. Вийде пружне, але досить пухке тісто, трохи схоже на дріжджове. Далі ⅔ тіста розкатайте або руками розтягніть у пласт, трохи більший за діаметр форми (притрушуйте тісто борошном, щоб не липло до робочої поверхні та качалки).
Перекладіть пласт у форму, притисніть тісто до бортиків, викладіть на тісто начинку. Накрити начинку можна просто пластом розкатаного тіста, яке залишилося, і защипнути його по краях. А можна порізати пласт на смужки і зробити клітку з тіста (у книжці йшлося про клітку, тож я так і зробила).
Поставте у розігріту до 180 градусів духовку на 40-45 хв (все залежить від духовки).
Готовий пиріг вийміть, дайте охолонути, присипте цукровою пудрою та смакуйте (найбільше мені подобається з молоком).