Якщо він такий чудовий, чому мені так погано? Уривок з книги про аб’юз

Авторка — американська психотерапевтка Ейвері Ніл

Коли люди чують слово «насильство», більшість думає про класичне домашнє насильство, коли чоловік б`є свою дружину. Це пряме насильство, його легко побачити та відстежити. Проте найпідступніше насильство досить витончене, тому багатьох тиранів складніше ідентифікувати, адже вони не відповідають своєму традиційному психологічному портрету. Чому ж так важко повернути собі контроль? Як розпізнати перші тривожні дзвіночки в стосунках? Як зрозуміти, що стосунки з нормальних перетворилися на аб’юзивні?

Ейвері Ніл — американська психотерапевтка, яка спеціалізується на лікуванні депресії та тривожних розладів у жінок. У своїй новій книзі «Якщо він такий чудовий, чому мені так погано? Як розпізнати й подолати аб`юз» (видавництво бестселерів Vivat) вона допомагає виявити аб’юзивні стосунки та радить, як правильно їх припинити.

УРИВОК

РОЗДІЛ 1

РОЗПIЗНАВАННЯ НАСИЛЬСТВА

ВИЗНАЧЕННЯ ВИТОНЧЕНОГО НАСИЛЬСТВА

Роками я досліджувала агресивні й деспотичні стосунки. Та коли почала працювати над цією книжкою, стало очевидно: немає чіткого терміна, який охоплює все, що я так старанно намагаюся якнайточніше описати.

Безумовно, я хотіла, щоб ця книжка не лише розповідала про емоційне насильство, а й наголошувала на його впливі. Хоча про емоційне насильство написано кілька напрочуд інформативних та корисних книжок, мало жінок справді розуміють, що зазнають емоційного насильства, і тому більшість не вміє розпізнати тривожні сигнали та симптоми.

Емоційне насильство підступне, а шкода, якої воно завдає, має серйозні наслідки. Зцілення від емоційного насильства (про це йтиметься далі) — це важка боротьба, проте вона варта зусиль. Емоційне насильство визначають як «поведінку та мову, спрямовані на те, щоб принизити або зганьбити людину шляхом нападів на її цінність або особистість». До нього «належать такі види поведінки, як погрози, обрáзи, постійне стеження або перевіряння, закидання текстовими повідомленнями, приниження, залякування, обмеження в спілкуванні або переслідування». Будь­яка форма насильства впливає на емоційне самопочуття жертви. Емоційне насильство може бути прямим або непрямим, відвертим або прихованим. Часто єдиною видимою ознакою емоційного насильства є те, як ви почуваєтесь у стосунках, адже приховані й витончені тактики лишаються непомітними або ж здаються незначними та незагрозливими. Саме цю частину я хотіла дослідити.

Instagram: @carodaur

Поєднання емоційного насильства з прихованим — найближче до того, що я хочу визначити. Словник Мерріамів — Вебстера визначає слово «прихований» як «учинений, виявлений або застосований так, щоб побачити або помітити його було нелегко, тобто таємний, неявний». Поєднання цього визначення з визначенням насильства, тобто неприпустимим або жорстоким поводженням, чітко описує той тип моделей поведінки, до якого я хочу привернути увагу. Аделін Бьорч визначила приховану емоційну маніпуляцію як таку поведінку, «коли людина, яка хоче здобути владу й контроль над вами, застосовує оманливі та приховані тактики, щоб змінити ваші думки, поведінку та сприйняття». Витончена маніпулятивна поведінка, яку описано в попередньому реченні, безумовно, є частиною того, що я хочу визначити, та все ж не охоплює всього, що я досліджувала.

Я хотіла описати неявні агресію та контроль, які жертві важко розпізнати та які ранять її так, що важко вийти з цих деструктивних стосунків. Хотіла додати сюди застосування сили та погроз, навіть коли їх висловлюють «ніжними» словами. Хотіла розглянути тактики залякування, жертва яких свідомо не помічає цього виду насильства. Хотіла проаналізувати прагнення тирана домінувати, а також краще зрозуміти порядок його дій.

Instagram: @itaintblue

Я хотіла знайти визначення, яке описує все це: принизливий гумор, маніпулятивні тактики, деспотичну натуру тирана, вербальне насильство, безконтрольну пасивно­агресивну поведінку. До того ж я хотіла мати термін для опису поведінки, яка є видимою, але здається відносно нешкідливою чи незначною, хоча насправді це не так. Деяке насильство очевидне. Деяке — ні.

Іноді насильство явне, але його швидко заперечують або ж одразу змінюють позитивною взаємодією, тому жертва відчуває збентеження або в неї вникають суперечливі почуття. Я хотіла знайти не лише визначення того виду насильства, що дозволяє тиранові лишатись інкогніто, а й визначення, яке охоплювало б також моделі поведінки, що не давали змоги об’єктові насильства зважитися на припинення цих стосунків. Я хотіла мати слово на позначення деструктивної динаміки між епізодами відвертого насильства, адже саме вона закладає основу того, що надалі утримує об’єкт насильства в стосунках.

Також було очевидно, що ці типи поведінки можливі не лише в романтичних стосунках, а й у дружбі, робочих стосунках, стосунках між братами й сестрами та між батьками й дітьми.

Instagram: @carodaur

Існує широкий спектр насильства. Як зазначено вище, щоб найкраще зрозуміти насильницьку поведінку, потрібно розглянути динаміку стосунків між епізодами відвертого насильства. Саме тут криється причина, з якої партнерка тирана відчуває розгубленість чи прив’язаність, що часто заважає їй розірвати стосунки. Саме ця динаміка винна в тому, що партнерка тирана втрачає впевненість у собі та самоповагу, а її самооцінка стрімко падає. Непряме знущання може існувати окремо, але зазвичай передує іншим формам насильства в романтичних стосунках. До того часу, коли партнерка тирана зазнáє більш відвертого насильства, вона вже встигне дуже багато вкласти в ці стосунки. Така поведінка не є крайністю, вона не надто очевидна, але й не обов’язково потаємна, як у разі прихованого насильства. Ця модель поведінки називається витонченим насильством.

Будь­яке витончене насильство є насильством емоційним, адже підриває емоційне здоров’я та добробут людини. Проте не кожне емоційне насильство — витончене. Існує чимало  характерних виявів емоційного насильства в стосунках, яке поля гає в прямих нападах на жертву, тож його легше визначити, ніж приховане. До слова, якщо приховане насильство в стосунках помітити важко, то витончене може лишатись на видноті, але його сприймають як незначуще. Може здатися, що різниця невелика, але не тоді, коли живете з цим щодня.

Instagram: @xeniaadonts

Слово «витончений» визначають як «такий тонкий і акуратний, що складно піддається аналізу та опису», «такий, що застосовує хитрі та непрямі методи для досягнення мети», «такий, якого складно помітити або побачити, неочевидний», «хитрий та непрямий, тобто не демонструє справжньої мети». Мені подобається цей термін, адже він охоплює приховану поведінку і його можна поширити на тактики, які очевидні, але можуть здаватися незначними, тому їх часто не помічають або ігнорують.

Отже, я визначаю витончене насильство як непряме застосування погрози, сили, залякування або агресії через гумор, маніпуляцію, критику або покарання з метою контролювати іншу особу або домінувати над нею, і це відбувається окремо або між епізодами вербального, фізичного чи сексуального насильства.

Я доклала всіх зусиль, щоб виокремити характерні ознаки витонченого насильства, сподіваючись, що завдяки цьому легше буде побачити те, що так важко визначити. Хай там як, персональні характерні риси тирана часто накладаються одна на одну, що буде наочно проілюстровано в окремих історіях. Зазначу, що факти з історій, використаних у цій книжці, було змінено задля захисту реальних жінок, з якими сталося описане.

Реклама

Популярные материалы

Все, що потрібно знати про суд Джонні Деппа та Ембер Герд


Поліція затримала жінку, яка ввімкнула сирену повітряної тривоги...


Княгиня Шарлін публічно прокоментувала чутки про розлучення із...


Читайте також
Популярні матеріали