Як гаджети впливають на сон? Розповідає експертка

Спойлер: дуже негативно

Сучасні технології роблять наше життя простішим, тому не дивно, що за відносно короткий термін вони стали невіддільною частиною наших буднів. Однак будь-які електронні пристрої — ноутбуки, планшети, смартфони й навіть телевізори — призводять до надмірної стимуляції нервової системи, через що в нас можуть виникати проблеми з засинанням. Де саме провести правильну риску між приємним проведенням часу з гаджетом та здоровим сном? Розповідає українська сомнологиня Дар’я Пилипенко.

Як нам шкодять гаджети

Вчені довели, що надмірне використання електронних пристроїв шкодить не тільки фізичному здоров’ю, а й психологічному. За умови надмірного використання гаджетів людей найчастіше починає турбувати головний біль, виникають проблеми з очима, хронічні болі у шиї або спині, підвищена дратівливість, порушення сну та зменшення стресостійкості.

В дослідженнях також окремо простежується зв’язок мобільних телефонів і поганого сну.

«Вчені досліджували два аспекти зв’язку. Перший — прямого наслідку. До 60% сучасних підлітків використовують електронні гаджети п’ять і більше годин перед сном і після опівночі. Серед цих людей дві третини регулярно недосипали — спали менш як 6 годин. Чому так сталося? Бо підлітки дивилися серіали або грали в ігри замість сну. Другий аспект — це непрямі наслідки, які стосуються збудженої нервової системи, яка не може забезпечити нам спокійний глибокий сон після використання гаджетів», — пояснює експертка зі сну.

Приблизно такі ж наслідки використання гаджетів характерні й для дорослих, просто вчені трохи глибше вивчають це питання саме на прикладі організму, який росте і розвивається.

Гаджети та сон 

Сон — це складний і багатокомпонентний процес. Наш організм під час сну не вимикається і не перестає працювати, а переходить в автономний режим. Свідомість змінюється, рухливість знижується, а реакції на зовнішні подразники стають не такими яскравими. Сон потрібен нам для відновлення, підтримки гарного самопочуття.

Але якщо ми використовуємо електронні пристрої за дві години до сну, то порушуємо циркадний ритм, який підказує нам, коли потрібно спати, а коли прокидатися. Через синій спектр світла гаджетів цей процес порушується, сповільнюється вироблення мелатоніну (а оскільки саме цей гормон викликає сонливість, то ми не хочемо спати, коли потрібно). Мелатонін перед сном розслабляє нас, а його відсутність і недостатня кількість призводить до погіршення сну.

«Людина, яка не може заснути по декілька годин, недосипає, почувається вранці погано і з часом може зіткнутися з тривогою, депресивними моментами, нічними пробудженнями. З циркадним ритмом не треба гратися, він наш союзник», — попереджає Дар’я.

Який контент особливо шкодить сну

Важливий, звісно, не тільки сам факт використання гаджета, а і те, що конкретно ви з ним робите. 

Наукові дослідження однозначно віднесли до небажаного контенту напружені або страшні фільми, серіали та ігри — тобто контент, який викликає у вас емоційну реакцію і збільшення частоти серцевих скорочень. Гортати стрічку новин перед сном також не варто — зараз вона несе дуже багато стресу, але й у мирний період змушує мозок занадто напружуватися, щоб опрацювати масив інформації.

Як правильно засинати

Сомнолог радить не брати з собою девайси у ліжко. Краще залишити їх в іншій кімнаті. Відкладайте електронні пристрої за годину до сну. Кращим варіантом буде читання паперової книги або спілкування з рідними.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали