Відома сомнологиня Дар’я Пилипенко розвіяла найпоширеніші міфи про сон

Вони шкодять вашому здоров’ю

Спати вміють всі, а от робити це якісно — одиниці. В Міжнародний день сну відома українська сомнологиня Дарʼя Пилипенко розповіла про найпоширеніші міфи щодо сну, які насправді лише шкодять нашому здоровʼю.

Міф 1. Що довше спиш, то краще для здоров’я.

У кожної людини своя норма сну: комусь вистачає 6 годин, щоби виспатись, іншим потрібно 10-12. Якщо ви помітили, що почали спати довше, ніж зазвичай, на це варто звернути особливу увагу. Дослідження виявляють, що тривалий сон (понад 9 годин) є небезпечним для тих, у кого норма сну менша. Гіперсомнія або занадто довгий сон, може також свідчити про проблеми зі здоров’ям, наприклад: серцево-судинні захворювання, діабет, ожиріння, когнітивні порушення. Отже, надмір сну може бути так само шкідливим для вас, як і його нестача.

Міф 2. Денний сон корисний для здоровʼя.

Здатність людини швидко засинати, «виключатись» за будь-яких умов, навіть вдень, вважається ознакою хорошого здоров’я. Насправді ж така особливість називається «надмірна денна сонливість». Вона навпаки може свідчити про стан хронічного дефіциту повноцінного сну, коли людина не встигає відновитись та відпочити. Будьте уважні: надмірна денна сонливість також може бути одним з основних симптомів синдрому обструктивного апное сну (СОАС).

Міф 3. Лягати спати потрібно не пізніше 22:00.

Необхідність засинати о 22:00 нібито для здорового сну — хибне переконання, притаманне навіть багатьом фахівцям. Стверджують, що сон до півночі корисний, тому що лише в цей період виробляються певні гормони. Це абсолютний міф. Людина легко може жити у Києві, але за часом Австралії — і бути здоровою!

Лягати спати можна в будь-який зручний для вас час, але важливо висипатися. Іншими словами, необхідно спати певну кількість годин (вашу індивідуальну біологічну норму) та дотримуватись режиму, тобто лягати й прокидатись в один і той самий час щодня.

Маленький лайфхак! Наш мозок дуже легко обдурити. Якщо є необхідність лягти пізніше, то в приміщення потрібно додати додаткове штучне світло, бажано так звані холодні лампи. А якщо вам треба лягти спати, наприклад, вдень чи на світанку, перед сном треба щільно закрити штори та/або скористатись маскою для сну.

Міф 4. Келих вина покращить сон.
 
Вино, горілка, пиво чи будь-що інше алкогольне перед сном — не найкращий варіант снодійного. Порція алкоголю може розслабити та допомогти заснути, а от далі почнуться проблеми. Навіть якщо відкинути ризик виникнення психологічної, а згодом і фізичної залежності від алкоголю, навіть невелика доза алкоголю може призвести до проблем зі сном. Річ у тім, що алкоголь, який ми випили перед сном, зменшує латентний період сну, а у другій половині ночі викликає порушення сну, затримує настання фази швидкого сну та зменшує тривалість фази глибокого сну. Внаслідок цього ми прокидаємось млявими та роздратованими. Також дослідженнями було виявлено, що симптоми апное погіршуються через вживання алкоголю, тобто хропіння стає голоснішим, а зупинки дихання — частішими.

Міф 5. Телевізор допомагає заснути.

Деякі люди полюбляють монотонний шум телевізора та невибагливі серіали перед сном і стверджують, що це допомагає заснути. Можливо, це непоганий метод відволіктись від буденних проблем, особливо якщо ви схильні до тривожності. Утім, вашому сну це зовсім не допомагає!

Світло, що випромінюється блакитним екраном, знижує вироблення мелатоніну — гормону сну. Внаслідок цього нам менше хочеться спати і важче заснути. Дослідження американських вчених довели, що нічний перегляд телевізора притаманний людям, які мають проблеми зі сном та часто прокидаються посеред ночі. Тож, телевізор не дуже й допоможе вам заснути, але шкоди під час сну наробить точно.

Знайте правду про сон та спіть якісно!


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали