12 виставок, на які варто сходити в липні та серпні

На будь-який смак

Попри все, літо підготувало для киян безліч цікавих заходів — зокрема, виставок, присвячених абсолютно різним темам: від української культури до рефлексій на тему війни. 100 невідомих творів Марії Примаченко в Українському домі, виставковий проєкт від студентів НАОМА «Рани міст», благодійна виставка «Беззвучно до глухоти», три виставки в PinchukArtCentre і не тільки — кожен знайде варіант на свій смак.

Фотопроєкт «На межі війни»

Де: Музей видатних діячів української культури

Коли: 19 липня — 3 серпня

«На межі війни» — групова виставка фотомитців, яку об`єднує тема війни Росії проти України. У мирний час учасники виставки займалися фотографією та візуальним мистецтвом у різних жанрах. Під час війни фотомитці передавали свої почуття та думки за допомогою світлин, які відображають трагічну сторінку історії України. Серед учасників: громадська діячка, фотомисткиня, волонтерка з Харкова Ольга Зміївська; фотографка-портретистка та пейзажистка Неллі Спіріна; фотографка Валерія Лобач, яка з перших днів повномасштабної війни активно займалася волонтерською діяльністю та документувала наслідки війни у Київській області; журналістка та фотографка Ксенія Фетісова, яка займалася фоторепортерською діяльністю з 2016 року у різних містечках Донбасу, і не тільки.

«Рідне місто. Київ 60-х»

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Коли: 18 липня — 20 серпня

Нова виставка «Рідне місто. Київ 60-х» в Національному музеї «Київська картинна галерея» — унікальна можливість поглянути на знайомі місця Києва та його околиці й дізнатися, якими вони були десятиліття тому.  Справжню подорож у часі забезпечать акварельні роботи Аркадія Зернецького.

«Архітектор та художник Аркадій Федорович Зернецький був дуже ерудованою людиною, фанатом свого діла. Працював здебільшого в техніці акварелі й досягнув у цьому дуже великих успіхів. Але головне те, що кожна його робота була пройнята ліризмом.  Через усе життя він проніс любов до своєї праці, а те, що ми тут бачимо, — це тільки невеличка частина того, що він зробив. Тут немає його північних робіт, мало карпатських. Адже він дуже любив подорожувати. Неодноразово бував в експедиціях. Хоча найбільш йому притаманні мотиви, які зображують нашу Лавру, наш стародавній і вічно молодий Київ», — коментує виставку заслужений діяч мистецтв України, професор Національної академії образотворчих мистецтв і архітектури Юрій Химич.

Виставка Ярослава Деркача «Гопак»

Де: галерея ЦЕХ

Коли: до 9 вересня

У київській галереї ЦЕХ відкрилася персональна виставка художника Ярослава Деркача. Серія «Гопак» представляє 15 об’єктів з металу, що символізують традиційні поняття української культури. Козак, трембіта, мазанка, шабля, сонях — це тільки деякі з об’єктів-символів, які побачать на виставці глядачі. Утім не варто очікувати звичних зображень: рефлексія автора спрямована на переосмислення народних архетипів і трансформацію їх в абсолютно неочікувані образи, що нашаруванням сенсів спонукатимуть аудиторію до нових прочитань.

«Гопак» стає логічним продовженням звичної практики митця, творчості якого завжди були притаманні проукраїнські наративи, — і ця практика сьогодні як ніколи співзвучна з питаннями культурної ідентичності. Архетипічні поняття — чи то булава і тризуб, чи хата-мазанка або ярило — художник втілює в мінімалістичний спосіб, у легкому чорному металі. На експозиції ці обʼєкти можуть видаватися дивовижно графічними — наче виконані вугіллям на білому папері.

Виставковий проєкт від студентів НАОМА «Рани міст»

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Коли: 7 липня — 6 серпня

7 липня о 17:00 у Національному музеї «Київська картинна галерея» відбудеться відкриття актуального виставкового проєкту від студентів НАОМА «Рани міст». Осмислення трагічного сьогодення через призму руйнівного впливу війни на міста — ідейна основа усіх робіт учасників виставки.

Місто є цілісним організмом, а отже руйнування чи втрата будь-якої частини незворотно змінюють його вигляд, залишаючи глибокі шрами, що завжди нагадуватимуть про минуле… Кожен художник по-своєму відображає тему пораненого міста у своїх творах, занурюючи нас у вир емоцій і переживань, пов`язаних зі знищенням того, що ми називаємо своїм домом. Руйнівні наслідки війни документують автори Орест Гірний, Максим Малильо, Анатолій Погорілий, Роман Дорчинець, Єлизавета Державицька.

Благодійна виставка «Беззвучно до глухоти»

Де: Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури

Коли: до 28 липня

У Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури відкрилася виставка і благодійний аукціон на підтримку батальйону «Свобода» у складі бригади швидкого реагування НГУ «Рубіж», в якому служить студент Академії художник Олександр Лень. На виставці представлені роботи Тіберія Сільваші, Антона Саєнка, Євгена Коршунова, Інги Леві, Даниїла Немировського, Юрія Пікуля, Тамари Турлюн, Терези Яковини, etching.room1 та інших. Назва «Беззвучно до глухоти» цитує строфу з вірша Ярини Чорногуз «Голе бароко», написаного під час ротації письменниці на фронті, та окреслює ключову тему виставки — самотність.

Виставка триватиме до 28 липня. На наступний день після відкриття виставки розпочався благодійний аукціон, організований незалежною кураторською групою. Правила гри, каталог лотів і ставки будуть опубліковані в соцмережах і на сайті «Беззвучно до глухоти».

«КАТАРСИС 0.1»

Де: Avangarden Gallery. food&wine

Коли: з 13 липня

13 липня у Києві відкрилася мультимедійна виставка «КАТАРСИС 0.1» українського художника CHIZZ Roman. Серед бурхливих подій повномасштабної війни в Україні розгортається історія про те, як незліченна кількість українців, нестримних та рішучих, заново вдихають життя в багатовікові традиції своїх предків та запалюють мерехтливе полум’я своєї культурної спадщини. У виставці «КАТАРСИС 0.1» Chizz Roman осмислює та втілює у творах візуальну мову, в якій поєднано історичну та сучасну мову «кодування». Кожен твір слугує катарсисом, відчуттям виходу накопичених емоцій та каналом для внутрішнього осмислення та рефлексії.

Це дослідження особистої філософії Chizz Roman та його зв`язку з батьківщиною, місцем народження та культурною спадщиною. Так самоідентифікація одного художника накладається на досвід кожного українця через власну боротьбу на тлі трагедій війни.

Clockwork Orange

Де: Eye Sea Gallery

Коли: 7 липня — 31 липня

Виставка Clockwork Orange Артура та Ігора Спаських є переосмисленням однойменного роману Ентоні Берджесса та фільму Стенлі Кубріка «Механічний апельсин» про створення інтерпретації ультранасильства, що знаходиться не тільки на фізичному, але й на психологічному рівні. У цих творах зібрані відчуття агресії та спокою, впевненості й невпевненості, сором`язливості та нахабності — відчуття протилежної дії.

Помаранчеві форми, пронизані чорними музичними лініями, втілюють дисонанс між контролем та звільненням, закликаючи глядача подивитись на це під іншим кутом форм та відтінків робіт. Хаотичні візерунки, що переплітаються з абстрактними елементами, створюють заплутаний лабіринт, де агресія та краса стикаються у нескінченній суперечності. Кожен твір на цій виставці є спробою розкрити внутрішню боротьбу людської душі. Він закликає нас зануритись в глибини своїх власних почуттів і відчути крайні емоційні стани, які коливаються від насильства до спокою, від впевненості до невпевненості. Ці контрастні відтінки створюють мозаїку нашої сучасності.

Невідомі твори Марії Примаченко в Українському домі

Де: Український дім

Коли: 7 липня — 27 серпня

В Українському домі триває показ унікального проєкту «Марія малює» — 100 невідомих творів Марії Примаченко. На виставці можна вперше побачити сто картин легендарної художниці, адже ці твори з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица раніше ніколи не виставлялися. Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію. Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася до нього, бо творчість була її способом існування.

Виставку супроводжує публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи.

«Передчуття Перемоги» у NAMU

Де: Національний художній музей України

Коли: 6-20 липня

Митці завжди тонко відчувають час та передчувають майбутні події, іноді, здається, навіть передбачають їх, втілюючи свої візії у мистецьких творах. Передчуття перемоги — це стан віри, в якому митці працюють тут і зараз, створюють та програмують майбутні події. Художники Марина Скугарева, Олена Придувалова, Олег Тістол, Олексій Аполлонов, Олександр Сухоліт, Микола Білоус діляться своїми передчуттями й дають нам можливість спостерігати творчий процес, запросивши відвідувачів, співвітчизників і співрозмовників у куточки своїх майстерень, інстальовані в залах музею.

Виставка «Передчуття Перемоги» відбувається в рамках благодійної ініціативи «Перемога Гідності», що об’єднує бізнес і мистецтво з метою благодійності. В рамках проєкту було створено лімітовану мистецьку колекцію шампанського Victoire de la Dignité, кошти з продажу якої будуть спрямовані на потреби Головного військового клінічного госпіталю.

Три виставки в PinchukArtCentre

Де: PinchukArtCentre

Коли: до 7 січня 2024 року (виставка Пьотра Армяновського — до 1 жовтня)

30 червня київський PinchukArtCentre презентував відразу три виставки на будь-який смак: Inside Out французького художника JR; персональну виставку Жанни Кадирової «Траєкторії польотів» та виставку Пьотра Армяновського «Історія стосунків». «Історія стосунків» — це прониклива хроніка спостережень художника за тканиною життя українського суспільства. Також PinchukArtCentre представляє колекцію художніх робіт JR і презентує його глобальний партисипативний проєкт Inside Out у Києві. Персональна виставка Жанни Кадирової «Траєкторії польотів» відкривається двома горизонтами України: одним, що походить із минулого, та іншим, що рухає сьогодення.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали